روند بازگشت مهاجران افغان از ایران در جریان بحران کرونا
روند بازگشت مهاجران افغان از ایران در جریان بحران کرونا

سازمان بین المللی مهاجرت در تازه ترین گزارش هفته گی اش از بازگشت هزاران مهاجر از کشورهای همسایه به افغانستان خبر داده است. از آغازسال جاری میلادی حدود ۲۸۰ هزار مهاجر افغان به کشورشان بازگشته اند؛ موضوعی که در جریان بحران کرونا مایه نگرانی شده است.

در جریان پاندمی کرونا، با اینکه در تمام کشورهای جهان عبور و مرور مرزی یا کاملا متوقف شده و یا تحت نظارت شدید قرار گرفته است، بازگشت مهاجران افغان به کشورشان همچان ادامه دارد.

سازمان بین المللی مهاجرت "آی او ام" در تازه ترین گزارش هفته وارش که روز دوشنبه نشر شده، نوشته که از آغاز ماه جنوری سال جاری میلادی ۲۷۹ هزار و ۷۳۸ مهاجر بدون اسناد به از ایران و پاکستان به افغانستان بازگشته اند.

بازگشت از ایران

بازگشت مهاجران از ایران در این مدت زمان ۲۷۷ هزار و ۹۰۵ تن بوده است؛ کشوری که به شدت از ویروس کرونا آسیب دیده است. مقام ها در ولایت هرات که هم مرز با ایران است، یکی از دلایل شیوع گسترده ویروس کرونا را بازگشت مهاجران از ایران خوانده اند.

براساس آمار این سازمان تنها از سوم تا نهم ماه می شش هزار و ۸۷۰ مهاجر بدون اسناد از مرزهای اسلام قلعه در هرات و میلک در ولایت نیمروز به افغانستان بازگشته اند. این شمار ۱۸ درصد افزایش را نسبت به هفته قبلی اش نشان می دهد.

از این میان سه هزار و ۲۵۱ تن داوطلبانه بازگشته اند و سه هزار و ۶۱۹ تن دیگر اخراج گردیده اند. سازمان بین المللی مهاجرت فقط توانسته به ۱۴ درصد از این انسان ها در هفته گذشته کمک کند. همزمان از کمبود شدید امکانات آزمایشی و درمانی برای در مناطق مرزی گزارش شده است.روند بازگشت مهاجران افغان از ایران در جریان بحران کرونا: عکس از شعیب تنها/دویچه وله

بازگشت از پاکستان

آمار سازمان بین المللی مهاجرت می رساند که از آغاز سال جاری میلادی تاکنون فقط یک هزار و ۸۳۳ مهاجر افغان از پاکستان به کشورشان برگشته اند. پاکستان در جریان بحران کرونا مرزش را فقط برای چند روز به روز بازگشت داوطلبانه مهاجران افغان باز کرد. براساس گزارش هفته وار "آی او ام" از سوم می تا نهم می هیچ کسی از پاکستان به افغانستان بازنگشته است؛ چراکه مرز این کشور با افغانستان به دلیل بحران کرونا بسته می باشد.

مهاجرت به ایران ادامه دارد

در حالی که بسیاری ها به دلیل بیکاری ناشی از پاندمی کرونا از ایران به افغانستان بازمی گردند و یا بازداشت شده و اخراج می گردند؛ همزمان مهاجرت از افغانستان به ایران نیز ادامه دارد.

روزهای یکشنبه و دوشنبه دهها تن در برابر سفارت ایران در کابل و کنسولگری این کشور در هرات تجمع کرده و در اعتراض به غرق ساختن مهاجران افغان توسط مرزبانان ایرانی دست به تظاهرات زدند. هیئت حقیقت یاب به ریاست محمد حمید طهماسی سرمفتش شورای امنیت ملی، از سه روز بدینسو در ولایت هرات به سر می برد

گزارش تیم حقیقت یاب مشترک افغانستان و ایران می رساند که دست که گروهی ۴۶ نفره از مهاجران افغان در مرز با ایران بازداشت شده و پس از شکنجه شدن توسط مرزبانان ایرانی مجبور شده اند به رودخانه خروشان هریرود بپرند.

روز گذشته از پیدا شدن دو تن از مجموع ۱۷ مهاجری خبر داده شد که مفقود شده بودند. با این حساب ۲۱ تن از این مهاجران نجات یافته اند و ۱۰ تن دیگر جان باخته اند. هنوز هم از سرنوشت ۱۵ تن دیگر خبری در دست نیست.

ماجرای غرق ساختن مهاجران در رودخانه هریرود با واکنش های بین المللی و سازمان های حقوق بشری مواجه شده است.

 

در همین زمینه