عکس آرشیف از تظاهرات مهاجران ساکن در کمپ موریای جزیره لسبوس در یونان
عکس آرشیف از تظاهرات مهاجران ساکن در کمپ موریای جزیره لسبوس در یونان

پولیس یونان از تظاهرات مهاجران در یک مرکز نگهداری پناهجویان در منطقه مرزی با ترکیه خبر داده است. این تظاهرات به خشونت کشیده شده است، اما پولیس گفته به کسی آسیبی نرسیده است. ویروس همه گیر کرونا نگرانی مهاجران در کمپ ها و مراکز نگهداری پناهجویان را بیشتر ساخته است.

پولیس یونان روز سه شنبه از تظاهرات ده ها تن از ساکنان یک مرکز نگهداری پناهجویان در شمال این کشور خبر داد. به گفته مقام ها این مهاجران به خاطر تاخیر در رسیدگی به درخواست های پناهندگی و انتقال شان از این کمپ تظاهرات کرده اند.

پولیس گفته که حتی مهاجران زیرسن بدون همراه نیز در این کمپ اشتراک داشتند که ۲۵۰ پناهجو در آن سکونت دارند. به گفته پولیس در این تظاهرات که "توسط مهاجران به خشونت کشیده شد، به کسی آسیبی نرسیده است". در گزارش خبرگزای اسوشیتدپرس از مهاجران این کمپ نقل قولی نشده است.

 بخش عملیاتی رسیدگی به درخواست های پناهندگی در یوان به دلیل بحران کرونا و محدودیت های وضع شده به دلیل جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس، کنتر شده است.

مقام های یونان همزمان با چالش عبور مرزی مهاجران از ترکیه از مرزهای خاکی و آبی شان روبرو هستند که قبل از بحران کرونا شدت گرفته بود.هزاران تن از مهاجران به مرزهای ترکیه با یونان و بلغاریا هجوم برده اند.

روابط ترکیه و یونان در اواخبر ماه فبروری تا اوایل ماه مارچ زمانی به تیرگی گرایید که ترکیه اعلام کرد "دیگر مانع رفتن مهاجران به اروپا نمی شود" و ده ها هزار مهاجر به مرزهای یونان هجوم بردند. یونان و برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، ترکیه را به سواستفاده سیاسی از مهاجران برای ابزار فشار بر این بلوک متهم می کنند.

پس از هجوم مهاجران به مرزهای یونان، مقام های این کشور اعلام کردند که "خاکش ها مورد تجاوز و تهاجم" قرار گرفته و از نیروهای ارتش و پولیس برای متوقف ساختن مهاجران استفاده کردند. ده ها هزار مهاجر نتوانستند از مرز عبور کنند و در مناطق مرزی ترکیه گیر ماندند؛ چراکه اجازه بازگشت به محلات اقامت شان در شهرهای ترکیه به آنان داده نشد.

 

در همین زمینه