گروهی از مهاجران  که در جریان سال ۲۰۱۵ به گونه دسته جمعی وارد اتحادیه اروپا شدند.
گروهی از مهاجران که در جریان سال ۲۰۱۵ به گونه دسته جمعی وارد اتحادیه اروپا شدند.

مقامات اداره مهاجرت اتحادیه اروپا (Easo) در مورد احتمال به میان آمدن موج جدید پناهجویان به سوی اروپا هشدار دادند. به باور این اداره کاهش عملیات های نظامی احتمالا باعث بازگشت گروه تروریستی "دولت اسلامی" یا داعش در جریان بحران کرونا شده و ممکن است دوباره شمار آوارگان جنگی افزایش یابد.

این آژانس روز سه شنبه اعلام کرد که تعلیق عملیات های ائتلاف جهانی علیه این شبه نظامیان در سوریه و عراق به خاطر ویروس همه گیر، "خلاء قدرت را که داعش در تلاش است از آن استفاده کند، به جای گذاشته است". این اداره افزوده است که همزمان با گسترش بیماری کویید۱۹ در منطقه، "این امر می تواند در میان مدت به افزایش مهاجرت و  پناهندگی منجر شود".

اداره مهاجرت اتحادیه اروپا در گزارشی ویژه درباره بیماری همه گیر کرونا گفت: «از آنجا که  داعش درهم شکسته و در مکان های مخفی منزوی شده است، بهترین زمان است که از میان برداشته شود».

از طرف دیگر، نیروهای حکومتی محلی "مجهز به تجهیزات ضعیف" هستند و در حال حاضر "در اثر بحران کرونا و مققرات ناشی از آن از مبارزه فاصله گرفته اند". این اداره افزود: «این می تواند منجر به صف آرایی مجدد داعش و فعال شدنش در اراضی بیشتری در منطقه گردد». این اداره تصریح کرده است که براساس داده ها و برآوردها، در حال حاضر حدود ۳۰ هزار جنگجوی داعشی در مناطق مرزی سوریه و عراق فعال هستند.

همزمان با این، اداره مهاجرت اتحادیه اروپا افزایش میزان مهاجرت به دلیل تاثیرات ناشی از بحران کرونا را محتمل می داند. این اداره گفته است: «کشورهای اصلی پناهجویانی که مقصدشان اروپاست، برای مقابله با اپدیمی ها، شفاخانه، بسترها و داکتر کمتری نسبت به سرانه جمعیت شان دارند». در این گزارش آمده است که تراکم جمعیت در محلات و عدم دسترسی به خدمات صحی می تواند اثرات پاندمی کرونا را در این کشورها به شد افزایش دهد و "در آینده بر روند پناهندگی به اروپا تأثیر بگذارد".

این اداره در پایان ماه اپریل اعلام کرد که درخواست های پناهندگی در اتحادیه اروپا به دلیل بحران کرونا در مقایسه با ماه مارچ تا تقریبا نصف کاهش یافته است. این آژانس این مسئله را با اقدامات مهارکننده ویروس کرونا که کنترول مرزی را نیز شامل می شود، مرتبط می داند. از دید این اداره، پاندمی ویروس کرونا مانند دیگر کسب و کارها، قاچاق انسان را نیز متاثر ساخته است.

همزمان با این بحران کرونا بالای روند اداری رسیدگی به درخواست های پناهندگی در کشورهای عضو این اتحادیه نیز تاثیر گذاشته و این روند را به شدت کندتر ساخته است. این آژانس روز سه‌ شنبه اعلام کرد که دامنه و ماهیت واکنش اضطراری ملی کشورهای عضو به بحران کرونا "دلیل اصلی کاهش درخواست ها" بود: «به عبارت دیگر، کشورهایی که بیشترین اقدامات اضطراری محدود کننده را در ماه مارچ به اجرا درآوردند، بیشترین کاهش را در میزان درخواست های پناهندگی داشته اند».

 

در همین زمینه