یک متقاضی پناهندگی در آلمان، یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا
یک متقاضی پناهندگی در آلمان، یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا

در دوران کرونا تعداد درخواست های پناهندگی در اتحادیه اروپا به صورت قابل توجهی کاهش یافته است. اما کارشناسان فکر می کنند که این روند ممکن است به زودی دوباره تغییر کند و شمار پناهجویان افزایش یابد.

    
به گزارش یک روزنامه آلمانی، تعداد تقاضاهای پناهندگی در اتحادیه اروپا طی چهار ماه نخست سال روان بسیار به وضوح کاهش یافته است.

روزنامه آلمانی «دی ولت» با رجوع به ارقام داره مهاجرت اتحادیه اروپا (EASO) گزارش داد، در اتحادیه اروپا، سویس و ناروی میزان درخواست های جدید پناهندگی بین ماه های جنوری و اپریل ۲۵ درصد کاهش یافته است. 

بیشترین میزان درخواست های پناهندگی در اسپانیا 

بر بنیاد این گزارش از اوایل ماه جنوری تا پایان ماه اپریل، در مجموع ۱۶۱ هزار و ۷۱۸ تن درخواست پناهندگی ارائه کردند. در حالی که در سال گذشته در همین دوره میزان درخواست های پناهندگی در اتحادیه اروپا به  ۲۲۱ هزار و ۲۰۷ مورد می رسید.

اسپانیا با (۳۷ هزار و ۴۷۱ مورد) از نظر ارائه درخواست پناهندگی در جایگاه نخست قرار دارد. بیشتر متقاضیان پناهندگی در این کشور از کشورهای کلمبیا، ونزوئلا و هندوراس بودند.

آلمان با ۳۳ هزار و ۷۱۴ درخواست پناهندگی در جایگاه دوم قرار دارد. ۲۳ درصد از متقاضیان پناهندگی از سوریه، ۹.۳ درصد از عراق و ۷.۷ درصد از افغانستان هستند.

در جایگاه های بعدی پس از آلمان، فرانسه با ( ۲۸ هزار و ۷۱۰)، یونان با (۲۱ هزار و ۱۵۳) و ایتالیا با (۸۰۲۵) درخواست پناهندگی قرار می گیرند. ایستلند با ۱۹ پناهجو در سال روان در آخرین جایگاه قرار دارد. 

درخواست های پناهندگی افزایش خواهد یافت

آژانس مهاجرت اتحادیه اروپا اعلام کرد که ممکن است به خاطر گسترش بیماری همه گیر کرونا در میان مدت شمار پناهجویانی که به اروپا می آیند، به وضوح افزایش یابد. 

براین اساس در ماه مارچ به خاطر محدودیت های سفر که برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا تصویب شده بود، میزان تقاضاهای پناهندگی در مقایسه با ماه فبروری به نصف رسید. 

اما به گفته این نهاد اتحادیه اروپا شیوع بیماری کووید ۱۹ در خاورمیانه و افریقای شمالی ممکن است به کمبود مواد غذایی و بی ثباتی وضعیت امنیتی منجر شود و به این ترتیب گروه های ملیشه های مانند داعش «دولت اسلامی» تقویت می شوند. در صورتی که چنین وضعیتی ایجاد شود، شاید در میان مدت «مهاجرت برای پناه جستن» در اتحادیه اروپا افزایش یابد.
 

در همین زمینه