مهاجران می‌گویند پولیس کرواسیا روی سر آن‌ها را با رنگ نشانی کرده است. DR
مهاجران می‌گویند پولیس کرواسیا روی سر آن‌ها را با رنگ نشانی کرده است. DR

بر اساس گزارش‌ها، پولیس کرواسیا موهای سر مهاجرانی را که می‌خواهند به گونه غیرقانونی از بوسنیا داخل این کشور شوند، قبل از اخراج با رنگ نشانی می‌کند. مهاجران پولیس را به رفتار «تحقیر آمیز» متهم می‌کنند.

در هفتههای اخیر تعدادی از مهاجرانی که از کرواسیا به بوسنیا برگشته‌اند روی سرشان علامت صلیب نقاشی شده است. از تصاویری که به دست مهاجر نیوز یا روزنامه گاردین رسیده است چنین بر می‌آید که این صلیب‌ها با رنگ اسپری ترسیم شده‌اند.

پیتر واندر اوریرت، مسئول سازمان بین المللی مهاجرت (OIM) در بوسنیا  به مهاجر نیوز گفت:«ما با سه گروه از مهاجران برخوردیم که روی سر شان صلیب رسم شده بود و زخمی شده بودند.»

در مجموع ۱۸ تن از مهاجرانی که می‌خواستند از مرز بوسنیا وارد کرواسیا شوند با موهای رنگ شده به روزهای ۷ و ۸ می به مراکز مهاجران در بوسنیا برگشتند.

 پیتر واندر اوریرت گفت:« بار اول روز ۷ می ۹ مهاجر با سر نقاشی شده به کمپ میرال در شهر ولدیکا کلادوشا آمدند. گروه دوم که متشکل از ۷ مهاجر بود در همین روز در وضعیتی مشابه به کمپ لیپا در بیهاچ رسیدند. فردای آن روز ، یعنی ۸ می، دو مهاجر دیگر با سرهای رنگ شده به بیهاچآمدند.» به گفته مسئول سازمان بین المللی مهاجرت، مهاجران زخمی شده تحت مداوا قرار گرفتند.

از سوی دیگر، منابعی به روزنامه گاردین گفته‌اند که یک گروه از مهاجران که با انجمن خیریه No Name Kitchen در بوسنیا در تماس بودند روز ۶ می در حالی پیدا شدند که پولیس کرواسیا تیلفون همراه و پول آنها را گرفته و قبل از اخراج از کرواسیا، روی آن ها رنگ نارنجی پاشیده بود.

«مهاجران فکر می‌کنند که صلیب مسیحیان روی سر شان نقاشی شده است»

در حالیکه پولیس کرواسیا در مورد این اتهامات اظهار نظر نکرده است، برداشت‌های متعددی از صلیب‌های رسم شده ارائه شده است.

پیتر واندر اوریریت گفت:« مهاجرانی که ما با آن‌ها ملاقات کردیم فکر می‌کنند که این صلیب مسیحیان است. چون بیشتر این مهاجران مسلمان هستند فکر می‌کنند صلیب روی سر شان برای تحقیر کردن آنان ترسیم شده است.» او افزود که حکومت کرواسیا باید در این مورد تحقیق کند و در صورت لزوم قضیه را به دادگاه بکشاند.

برخی از مهاجران مسلمان گفته‌اند که صلیب رسم شده روی سر آن‌ها صلیب مسیحیان است. DR
جک ساپوچ، یک عضو انجمن نو نیم کیچن به روزنامه گاردین گفته است که احتمال دارد این نقاشی« برای شناسایی مهاجرانی انجام شده باشد که می‌خواسته اند از مرز عبور کنند.» حدود ۶۰۰۰ مهاجر در بوسنیا به سر می‌برند و در تلاش هستند که از طریق کرواسیا وارد اتحادیه اروپا شوند.

اتهامات جدید علیه پولیس کرواسیا بخشی از اتهامات رفتار خشونت آمیز با مهاجران در مرزهای این کشور است که بارها در گذشته از سوی مهاجران مطرح شده است.

سازمان‌های خیریه نیز از سال ۲۰۱۶ مواردی از خشونت پولیس کرواسیا با مهاجران در مرز، از جمله شکستگی استخوان را گزارش داده‌اند. پولیس کرواسیا بدون آن که به مهاجران فرصت درخواست پناهندگی را بدهد آنها را از این کشور اخراج می‌کند.

زوران استیوانوویچ، نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان برای اروپا می‌گوید که این سازمان از مدت‌ها «اطلاعاتی را در باره اخراج‌های غیرقانونی، مشکلات درخواست پناهندگی و استفاده ناجایز از زور » در برابر مهاجران دریافت کرده است. او گفت:« ما از این مساله بسیار نگران هستیم.»

زوران استیوانوویچ افزود که از قضیه مهاجرانی که با اسپری نشانی شده‌اند اطلاعاتی به او رسیده است. او گفت:« کنترول مرزها می‌تواند با حفظ حقوق پناهندگان انجام شود. ما از حکومت کرواسیا می‌خواهیم در مورد این اتهامات خشونت و تخطی تحقیق کند.»     


 

در همین زمینه