گروهی از مهاجران که به مناطق قاره‌ای یونان انتقال داده می‌شوند، ۳ می ۲۰۲۰. عکس از رویترز
گروهی از مهاجران که به مناطق قاره‌ای یونان انتقال داده می‌شوند، ۳ می ۲۰۲۰. عکس از رویترز

مقام‌های یونانی اعلام کرده‌اند که در ماه اپریل درخواست پناهندگی در این کشور افزایش چشمگیری داشته و ۱۶ هزار درخواست ثبت شده است. این در حالیست که طی دو ماه گذشته اداره مهاجرت یونان ۱۱ هزار درخواست پناهندگی را رد کرده است.

نوریس میتاراکیس، وزیر امور مهاجرت یونان در گفتگو با رادیوی محلی سکای رادیو گفت که طی دو ماه گذشته ۱۱ هزار درخواست پناهندگی در این کشور رد شده است. او تلویحاً افزود که پناهجویان رد شده باید دوباره به ترکیه، آخرین کشور عبوری مهاجران قبل از یونان، برگردند.

وزیر مهاجرت یونان همچنین گفت که در ماه اپریل یونان حدود ۱۶ هزار درخواست پناهندگی را ثبت کرده است؛ رقمی که نسبت به یک ماه متوسط چهار بار افزایش را نشان می‌دهد.

محدودیت‌های جدی در روند پناهندگی

رقم درخواست‌های رد شده از سوی مقام‌های یونانی، نمایانگر محدودیت‌های جدی در رعایت حقوق مهاجران در این کشور است. حکومت یونان در ۸ می قانونی را به تصویب رساند که روند پناهندگی و توقیف پناهجویان رد شده در دادگاه تجدید نظر و در حال اخراج را تسریع می‌کند.

بعد از باز شدن مرزهای ترکیه در ۲۸ فبروری و سرازیر شدن هزاران مهاجر به یونان، آتن از اول مارچ روند پناهندگی را برای مدت یک ماه به حال تعلیق درآورد. شیوع ویروس کرونا و قرنطین عمومی، باعث شد این روند کندتر گردد .

مقام‌های یونانی گفته‌اند که دفاتر اداره مهاجرت برای بررسی درخواست‌های پناهندگی تا ۱۵ می مسدود خواهند بود.

 

در همین زمینه