کمیته حقیقت یاب افغانستان برای بررسی چگونگی غرق شدن کارگران افغان در رود خانه هریرود بررسی ها را در محل رویداد آغاز کردند
کمیته حقیقت یاب افغانستان برای بررسی چگونگی غرق شدن کارگران افغان در رود خانه هریرود بررسی ها را در محل رویداد آغاز کردند

وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده است که کمیساریای مرزی افغانستان و ایران تحقیقات مشترک خود برمحور ادعای انداختن افغانان در رود خانه هریرود را آغاز کرده اند.

پس از گفتگوی مقام های وزارت های خارجه افغانستان و ایران در باره تحقیقات مشترک ادعای انداختن شهروندان افغانستان از سوی مرزبانان ایران به رودخانه هریرود، وزارت خارجه افغانستان امروز چهار شنبه اعلام کرد که تحقیقات مشترک کمیساری مرزی تهران و کابل در باره غرق شدن افغانان در مرز دو کشور آغاز شد. 

در یک خبرنامه این وزارت آمده است که این تحقیق به اساس قرار داد کمیساری مرزی میان ایران و افغانستان که در سال ۱۳۳۵ امضاء شده است، آغاز خواهد شد. 

در بخشی از این خبر نامه وزارت امور خارجه آمده استتوافق به عمل آمد که کمیساریای سرحدی دو کشور تحقیقات خویش را در محل حادثه آغاز نمایند 

به نقل از این خبر نامه این تحقیق کمیساریای مرزی دو کشور به منظور دریافت حقایق و تامین عدالت انجام می شود. حکومت افغانستان چندی پیش یک هیئت ده نفری را برای بررسی های مرتبط به جان باختن شماری از شهروندان افغانستان در سرحد ایران توظیف کرد.

کمیته حقیقت یاب افغانستان برای بررسی چگونگی غرق شدن کارگران افغان در رود خانه هریرود بررسی ها را در محل رویداد آغاز کردند. یافته های این هیئت نشان می دهند که در این رویداد از میان ۴۶ تن از شهروندان افغانستان که به ایران  می رفتند، ۱۰ تن جان باخته اند، ۱۷ تن ناپدید هستند و ۱۹ تن دیگر نجات داده شده اند. 

 اما برخی از مقام ها و همچنان نجات یافته گان شمار قربانیان را بیشتر از این می دانند. چندی پیش مقام های محلی هرات از« کشف ۱۲ جسد دیگر» از رود خانه هریرود خبر دادند . 

به نقل از نجات یافته گان نیز گزارش شده بود که آنان ۹ جسد را به شفاخانه انتقال داده اند. به این ترتیب شمار اجساد به دست آمده از رود خانه به ۲۱ تن می رسد.

بستگان و بازماندگان قربانیان این رویداد مدعی اند که ۵۳ تن از کارگران افغان زمانی که می خواستند به گونه غیر قانونی وارد خاک ایران شوند، از سوی مرزبانان ایران دستگیر و پس از شکنجه و لت و کوب به دریای هریرود پرتاب شده اند. 

 ایران دستگیری و انداختن افغانان را از سوی مرزبانان این کشور به رود خانه تکذیب کرده است.

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله دری

 

در همین زمینه