قایق مهاجرانی که می‌خواهند به انگلستان بروند. عکس از صفحه‌ی تویتر فرماندهی دریایی مانش و شمال @premarmanche
قایق مهاجرانی که می‌خواهند به انگلستان بروند. عکس از صفحه‌ی تویتر فرماندهی دریایی مانش و شمال @premarmanche

محافظان ساحلی فرانسه طی دو روز گذشته ۳۰ مهاجر از جمله پنج کودک را از کانال مانش نجات دادند. همزمان مقام‌های انگلیسی می‌گویند شمار کودکانی که بعد از عبور از کانال مانش خود را به منطقه کنت رسانده‌اند طی یک سال گذشته دو برابر افزایش یافته است.

بر اساس خبرنامه اداره پولیس دریایی شمال و مانش فرانسه، نیروهای ساحلی به روز یکشنبه ۱۷ می، یک قایق حامل ۱۳ مهاجر را در غرب سواحل گری-نه در نزدیکی کاله نجات دادند. این مهاجران سپس به بندر بولوین-سور-مر انتقال داده شدند.

روز شنبه نیز نگهبانان ساحلی فرانسه ۱۷ مهاجر از جمله پنج کودک و یک نوزاد را از سواحل کاله نجات دادند.

این مهاجران که قایق حامل آن‌ها در کانال مانش از کار افتاده بود می‌خواستند خود را به انگلستان برسانند.

افزایش شمار کودکان مهاجر و بدون همراه به انگلستان

شبکه بی بی سی در گزارشی روز یکشنبه خبر داد که شمار کودکان مهاجر و بدون همراه که با کشتی از کانال مانش عبور کرده و خود را به انگلستان رسانده‌اند طی یک سال گذشته افزایش یافته و به دو برابر رسیده است.

به گفته فرماندار منطقه کنت در جنوب انگلستان، سختگیری‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا در مرزها و کاهش کامیون‌هایی که از فرانسه وارد انگلستان می‌شوند باعث شده مهاجران از جمله کودکان با قایق از کانال مانش عبور کنند.

فرماندار کنت تاکید کرد که کودکان بدون همراه معمولاً با کامیون وارد انگلستان می‌شوند اما در شرایط کنونی چاره‌ای جز مسافرت با قایق‌های بادی ندارند.

به گزارش بی بی سی، در پایان ماه اپریل ۲۰۲۰، حدود ۴۵۰ کودک مهاجر و بدون همراه تحت حفاظت شورای منطقه کنت قرار گرفته‌اند در حالیکه در سال گذشته این رقم ۲۵۷ تن بود.

در این گزارش، تیا بوش یک تن از فعالان رضاکار انجمن Care For Calais گفت:« وضعیت در منطقه مرزی کاله در فرانسه برای مهاجران بسیار دشوار است و به همین دلیل کودکان مهاجر و بدون سرپرست خود را در امنیت احساس نمی‌کنند. آنها خطر را به جان می‌خرند زیرا چیزی ندارند که از دست بدهند.»

یک سخنگوی وزارت داخله انگلستان گفت که حکومت موضوع کودکان مهاجر و بی سرپرست را جدی می‌پندارد و به مقام‌های محلی کمک‌های مالی می‌کند تا نیازهای این مهاجران را تامین کنند. او گفت در ماه می، حکومت این کمک مالی را افزایش داده است.


 

در همین زمینه