مسئولان کمپ سنت آگوستین در نزدیکی شهر بن آلمان
مسئولان کمپ سنت آگوستین در نزدیکی شهر بن آلمان

یک پژوهش جدید نشان می دهد که خطر گسترش ویروس کرونا در کمپ های پناهجویان و اقامتگاه های مهاجران در آلمان بیشتر شده است. شمار مبتلایان به ویروس کرونا در یک کمپ پناهجویان در شهر بن آلمان به ۱۳۰ تن افزایش یافت. سیاستمداران این کشور خواهان حفاظت بیشتر پناهجویان در برابر بیماری کویید۱۹ شدند.

یک داکتر در مرکز پذیرش اولیه مهاجران در شهرک سنت آگوستین در حومه شهر بن آلمان شمار مبتلایان به بیماری کویید۱۹ را تعجب آور خواند. از ۴۰۰ آزمایش کرونا که در این مرکز پذیرش اولیه یا "انکر سنتر" در شهر سنت آگوستین انجام شده، ۱۳۰ تن نتیجه شان مثب بوده است.

داکتر ولفگنگ کالوس، یک داکتر موظف در این کمپ در گفتگویی تلفنی به مهاجرنیوز گفت: «این برایمان حیرت انگیز بود که به این میزان پناهجویان در این مرکز مبتلا شده اند». وی اضافه کرد: «من خودم بیشتر آزمایش ها را از این مهاجران گرفته ام. از میان این افراد فقط یک نفر علایم بیماری را بروز داده و بقیه خوب هستند».

به گفته این داکتر دست کم ۵۰ تن از مبتلایان کارمندان بخش های مختلف این کمپ می باشند. وی اضافه کرد که پناهجویان مبتلا به ویروس در قسمتی از این کمپ تجرید شده اند و کارمندان مبتلا نیز در خانه های شان قرنطین گردیده اند.

روز دوشنبه گفته شده بود که از میان حدد ۶۰۰ ساکن این کمپ ۷۰ تن به ویروس کرونا آغشته شده اند. این خبر بار دیگر نگرانی ها را در مورد وضع پناهجویان و مهاجران در آلمان شدت بخشیده است.

پژوهش جدید

۲۵ کارشناس و پژوهشگر از آلمان، اتریش و سویس در مرکزی به نام "مرکز صلاحیت صحت عامه کویید۱۹" همراه با دانشگاه شهر بیلیفلد تحقیقی جدید را در مورد اردوگاه ها و کمپ های پناهجویان و مهاجران انجام داده اند.

این تحقیق نشان می دهد که مکان های اسکان پناهجویان به دلیل تراکم بالای افراد ممکن است به کانون های عفونی ویروس کرونا در آلمان تبدیل شوند. خبرگزاری کاتولیک براساس داده های این تحقیق نوشته در ۲۳ مرکز اقامت پناهجویان و مهاجران در هفت ایالت آلمان از موارد مثبت ابتلا به این ویروس گزارش شده است. این تحقیق می رساند: «از زمان آغاز این تحقیق در میان شش هزار و ۸۳ پناهجو در این اقامتگاه ها یک هزار و ۳۶۷ تن به ویروس مبتلا بوده اند».

محققان به این باورند كه علت این امر این است كه مقررات جلوگیری از شیوع ویروس را نمی توان در محل اقامت جمعی رعایت كرد. درعوض ، چندین نفر که به یک خانواده تعلق ندارند، در اتاقهایی در دهلیزهای باریک ساختمان هایی اسکان داده می شوند که توالت و حمام مشترک استفاده می شوند. در برخی از این مراکز همچنین نمی توان غذا را به طور جداگانه تهیه کرد. کیوان بزرگمهر، استاد صحت عامه در دانشگاه بیلیفلد گفت: «مهاجران باید تاحد امکان در مکان های جداگانه و آپارتمان ها و اتاق های جداگانه مستقر شوند».

وضع کمپ نگران کننده است

فرهاد یک مهاجر افغان از یک سال قبل در مرکز پذیرش اولیه مهاجران در سنت آگوستین زندگی می کند، چراکه درخواست پناهندگی اش رد شده است. وی می گوید: «وضع بسیار خراب است. هیچ توجهی نمی شود. من روز جمعه تست دادم و منفی بود. ما را از مبتلایان به ویروس کرونا جدا ساختند؛ اما امروز یکی از دوستان ما را به بخش مبتلایان منتقل کردند».

وی می گوید شمار مبتلایان از آنچه مسئولان می گویند بیشتر است و خدمات بهداشتی در این اردوگاه بزرگ به اندازه کافی وجود ندارد. وی مسئولین کمپ را به سهل انگاری متهم می کند: «بین مبتلایان به ویروس و افرادی که مبتلا نیستند، فقط یک نرده آهنی گذاشته اند. مبتلایان با دوستان شان در بخش غیرمبتلایان در کنار نرده یا حفاظ از فاصله کم و بدون ماسک صحبت می کنند و حتی پارتی می گیرند».

مسئولیت گردانندگی کمپ های مهاجران در آلمان به برخی شرکت های خصوص سپرده شده است. مسئولیت کمپ سنت آگوستین را شرکت اتریشی "آو آر اس" دارد. یکی از کارمندان افغان-آلمانی این شرکت در این کمپ ابتلای پناهجویان به ویروس کرونا را تایید کرد و از اقدامات برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس سخن گفت، اما نخواست جزئیات بیشتری ارائه کند؛ چراکه اجازه ندارد با رسانه ها صحبت کند.

هرچند سالون غذاخوری این کمپ از زمان شیوع ویروس کرونا بسته شده و مهاجران غذای آماده دریافت می کنند، اما برخی شکایت دارند که از دهلیزها، توالت ها و حمام های این کمپ هنوز هم به صورت مشترک استفاده می شود. فرهاد به مهاجرنیوز اضافه کرد: «مبتلایان آزادانه از روی حفاظ و عبور می کنند و به بخش غیرمبتلایان می آیند و از حمام و توالت ها استفاده می کنند».

فرهاد می گوید بسیاری از پناهجویان در این کمپ روحیه شان را از دست داده اند: «همین امروز بسیاری ها فریاد می زدند که سر درد و جان درد دارند. برخی تب و لرز داشتند، اما هیچ کسی برای شان دارویی نمی دهد». وی می گوید با وصفت اینکه آزمایش وی منفی بوده، اما بازهم مطمئن نیست: «بخش ما هنوز هم گروهی در یک اتاق زندگی می کنیم. وقتی با کسی که همین امروز در تماس بودیم، آزمایش اش مثبت شده، چطور مطمئن باشم که من کرونا ندارم؟».

جواد یکی دیگر از باشندگان این کمپ می گوید به خاطر شیوع ویروس به خانه اقاربش پناه برده و هر سه شنبه برای بررسی اسناد و گرفتن حقوق هفته وارش به کمپ می رود: «ساکان کمپ هنوز هم می توانند رفت و آمد کنند. فقط آن هایی که مثبت بوده اند، اجازه رفت و آمد ندارند».

به گفته این مهاجران در روزهای گذشته حدود ۲۰۰ مهاجر قرار بود از این کمپ به اقامتگاه های کوچک تری منتقل شوند، اما به خاطر مثبت شدن آزمایش شان، روند انتقال صورت نگرفته است. فرهاد اضافه کرد: «خواهش من این است که اگر منفی هستم من را از این کمپ ببرند، اگر مثب هستم من را قرنطین کنند که دیگران را نگیرد».

بسیاری از پناهجویانی که از جنگ، تعقیب و فقر در کشورهای شان فرار کرده و به کشورهای اروپایی پناه برده اند، این روزها نگران هستند که در اردوگاه های پناهجویان و اقامتگاه های مهاجران به ویروس "سارس کویی دو" یا کرونا مبتلا گردند و جان شان بار دیگر به خطر افتد.

 سیاستمداران برخی احزاب آلمانی از جمله جزب سبزها در پارلمان آلمان خواهان اقدامت فراگیرتری برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا در اردوگاه های پناهجویان شده اند. برخی از آنان حتی خواستار مسدود شدن اردوگاه های بزرگ موسوم به "انکر سنتر" در ایالت های این کشور شده اند.

 

در همین زمینه