مرکز مهاجران سوبوتیکا که در مرز صربستان با مجارستان قرار دارد. عکس از سال ۲۰۱۶/عکس: DW/L.Tomic
مرکز مهاجران سوبوتیکا که در مرز صربستان با مجارستان قرار دارد. عکس از سال ۲۰۱۶/عکس: DW/L.Tomic

مجارستان حکم محکمه عالی اتحادیه اروپا را برای آزادی چهار پناهجوی افغان و ایرانی که در منطقه ترانزیت بین مرز این کشور با صربستان از یک و نیم سال قبل گیرمانده اند، رد کرد. مجارستان و صربستان به این پناهجویان اجازه ورود نمی دهند.

دیوان عالی محکمه اتحادیه اروپا دوسیه دو تبعه افغان که در اواخر سال ۲۰۱۸ و دو تبعه ایرانی که در اوایل سال ۲۰۱۹ از صربستان وارد منطقه ترانزیتی "روژسک" شده و درخواست پناهندگی داده بودند را بررسی کرد.

درخواست های آنها توسط مجارستان رد شده و حکومت این کشور دستور داد به صربستان برگردند؛ اما حکومت بلگراد آنها را قبول نمی کند.

محکمه عالی اتحادیه اروپا پس از بررسی دوسیه این چهار پناهجو حکم داد که آنها به "صورت غیرموثری در منطقه ترانزیت بازداشت شده اند و هرچه سریعتر باید آزاد گردند".

گورگی باكوندی یکی از مشاوران ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان یا هنگری در اعلامیه ای گفت: «حکومت حكم محکمه عالی اتحادیه اروپا را در مورد مناطق ترانزیت قبول نمی كند».

باكوندی افزود كه مناطق ترانزیتی بخشی از سیستم حفاظت از مرزهای مجارستان است و مهاجرانی كه در مسیر بالكان گیر افتاده اند، در اثر شیوع ویروس کرونا "تهدیدی برای سلامتی عمومی" کشورش محسوب می شوند.

وی گفت که مجارستان از همه راه های قانونی برای بررسی حكم اتحادیه اروپا و اقدام علیه آن استفاده می كند. سخنگوی حکومت اظهار نکرد كه دولت چه اقدامات مشخصی را انجام خواهد داد، اما گفت این حكم "از نظر سیاسی" غیرقابل قبول است.

ویکتور اوربان نخست وزیر ملی گرای مجارستان، یکی از مخالفان سرسخت مهاجرت به اروپا است. وی در سال ۲۰۱۸ در پی یک برنامه قدرتمند ضد مهاجرت برای سومین دوره قدرت را بدست آورد. بحران مهاجرت در سال ۲۰۱۵ کشورش را تحت فشار قرار داد.

مجارستان یک مسیر ترانزیت برای صدها هزار مهاجری بود که از طریق بالکان به سمت اروپای غربی حرکت می کردند. در سالهای اخیر، تعداد مهاجرانی که وارد مرز مجارستان می شوند، به صورت چشمگیری کاهش یافته است.

 

در همین زمینه