عکسی از مادران و کودکان قربانی در کابل در دست یکی دانشجویان معترض در شهر اوسنابروک آلمان
عکسی از مادران و کودکان قربانی در کابل در دست یکی دانشجویان معترض در شهر اوسنابروک آلمان

یک سازمان حامی حقوق پناهجویان در آلمان از اتحادیه اروپا خواست تا سیاست پناهندگی اش را با درنظرداشت وضع کنونی در افغانستان نبست به پناهجویان افغان تغییر دهد و توافقنامه مهاجرت با حکومت این کشور را لغو نماید. نمایندگی سازمان مللی متحد در افغانستان نیز به تازگی از افزایش تلفات ملکی در این کشور ابراز نگرانی کرده است.

سازمان یار، موسسه سیاسی، فرهنگی و اجتماعی در شهر برلین آلمان که مدافع حقوق پناهجویان است و به مهاجران در زمینه ادغام اجتماعی کمک می کند، وضع افغانستان را نگران کننده خواند. این سازمان از مقام ها در بروکسل و برلین خواست سیاست پناهندگی شان را در قبال پناهجویان افغان بازنگری کنند.

کاوه اسپارتک، مسئول این سازمان در مصاحبه با مهاجر نیزو گفت: «سیاست پناهندگی اتحادیه اروپا در برابر پناهجویان افغان غیرانسانی و خلاف موازین حقوق بشری و ارزش های اروپایی است». وی به حملات مرگبار اخیر در چندین شهر افغانستان اشاره کرد و افزود: «اتحادیه اروپا باید هرچه سریعتر توافقنامه مهاجرت با حکومت افغانستان را لغو نماید».

این توافقنامه که در سال ۲۰۱۶ امضا شد، زمینه اخراج پناهجویان افغان که درخواست پناهندگی شان در کشورهای عضو این اتحادیه رد می شود را تسهیل می کند. اسپارتک افزود: «این توافقنامه نه در زمانی که امضا شد و نه هم در زمان حال، واقعیت موجود در افغانستان را نادیده می گیرد. چهار سال است که این اخراج های اجباری هر ماه به افغانستان ادامه دارد».کاوه اسپارتک مسئول انجمن "یار" نهاهد حامی حقوق پناهجویان در برلین

وی اضافه کرد که این توافقنامه مهاجرت و سیاست پناهندگی اتحادیه اروپا باعث شده که پناهجویان جنگزده افغانستان در کشورهای عضو این بلوک "در بی سرنوشتی" باقی بمانند و مردم در داخل افغانستان نیز از "حق اساسی شان برای مهاجرت و تعیین مکان زندگی شان" محروم شوند.

زهره فرهان، یک خبرنگار پناهنده در آلمان به مهاجرنیوز گفت در سال ۲۰۱۴ به آلمان پناه آورد، اما سه سال در "بی سرنوشتی مطلق" به سر می برد و از "عادی ترین حقوق اساسی زندگی" محروم بود: «کشورهای عضو اتحادیه اروپا وضعیت جنگی افغانستان را جدی نمی گیرند. یا عمدی است و یا هم دلایلی برای آن دارند؛ چراکه رئیس جمهور افغانستان می گوید وضع خوب است و مردم نیاز به مهاجرت و ترک کشور ندارند».

وی به این باور است که جنگ های داخلی در برخی کشورهای عربی از جمله سوریه و عراق در رسانه های غربی بیشتر پوشش رسانه ای داشته و این تاثیر بسزایی روی کم رنگ جلوه دادن جنگ افغانستان گذاشته است: «بحران مهاجرت به اروپا نیز باعث بی برنامه گی و از هم گسیختگی در اتحادیه اروپا گردید. از سویی نیز حقوق بشری در برخی موارد نقض گردید. پروسه پناهندگی افغان ها بسیار طول می کشد. بلاتکلیفی زیاد است و اخراج ها تاثیرات روانی بدی روی مهاجران افغان گذاشته است».

سازمان یار به دو دهه حضور نیروهای ناتو در افغانستان اشاره کرده و در اعلامیه ای نوشته است: «۲۰ سال است سربازان خارجی در افغانستان برای حفاظت از جمعیت و حمایت از دولت در افغانستان حضور دارند، اما هنوز هم در کابل، پایتخت کشور، جایی که برخی کشورهای اروپایی آنجا را امن می خوانند، مادران و نوزادان شان در زایشگاه مورد حمله قرار می گیرند و هیچ کسی نمی تواند از آنان در برابر تروریسم و وحشت حفاظت کند».زهره فرهان، خبرنگار پناهنده در آلمان

حکومت فدرال آلمان استدلال می کند که در افغانستان زون های امنی وجود دارند که "اخراج مهاجران رد شده به آنجا ممکن است". کابل یکی از این زون های امن خوانده می شود. کشورهای اروپایی و آلمان همواره به دنبال مبارزه با دلایل مهاجرت در کشورهای مبداء پناهجویان هستند و به همین دلیل تلاش دارند هرچه زودتر در افغانستان آتش بس و صلح پایدار برقرار شود.

سازمان یار همچنان مذاکرات صلح با طالبان را بی فایده خوانده و از اتحادیه اروپا خواهان بازنگری سیاستش در این زمینه گردیده است. زهره فرهان نیز به این باور است: «کشورهای عضو ناتو علاقمندی شان را به افغانستان از دست داده اند؛ چراکه منافع شان را می توانند در دیگر کشورهای عربی تامین کنند. وضع سیاسی، امنیتی، اقتصادی و بشری در افغانستان برای غربی ها خسته کن شده و می خواهند به هر قیمتی که شده، خروجی آبرومندانه از افغانستان داشته باشند».

روز سه شنبه نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان "یوناما" از افزایش چشمگیر تلفات غیرنظامیان در افغانستان ابراز نگرانی کرد و گفت: «مذاکرات بین الافغانی صلح هرچه زودتر باید آغاز گردد». مقام های نظامی افغانستان می گویند که طالبان پس از امضای "توافقنامه آوردن صلح به افغانستان" با امریکا ۳۷۰۰ حمله انجام داده اند که در نتیجه آن ۴۲۰ غیرنظامی کشته شده و ۹۰۶ تن دیگر زخم برداشته اند.تظاهرات دانشجویان در آلمان در واکنش به حمله مرگبار بر زایشگاه در افغانستان

سازمان "یار" مدافع حقوق مهاجران در آلمان می گوید حمله مسلحانه به زایشگاهی در کابل نشان داد "هیچ کس نمی تواند امنیت و صلح را فراهم کند و دیگر جایی امن برای کسی در افغانستان باقی نمانده است". در حمله مسلحانه بر این زایشگاه ۲۴ تن کشته شده و بیش از ۲۰ تن دیگر زخمی گردیدند. ۱۱ مادر و دو نوزاد نیز در میان کشته شدگان بودند. سه تن از مادران هنوز طفل شان در بطن شان بود. چند نوزاد نیز در میان زخمی ها هستند. روز شنبه شماری از دانشجویان بین المللی در واکنش به این حمله مرگبار در شهر اوسنابروک آلمان دست به تظاهرات زدند.

 

در همین زمینه

Webpack App