یونان، ۲۰ مارچ سال ۲۰۲۰، مهاجران در جزیره لیسبوس که به صورت احتیاطی برای جلوگیری از گسترش بیماری کووید ۱۹ ماسک زده اند، برای سوار شدن در کشتی که آن ها را به سرزمین اصلی یونان انتقال می دهد، آماده می شوند./عکس: Reuters/Elias Marcou
یونان، ۲۰ مارچ سال ۲۰۲۰، مهاجران در جزیره لیسبوس که به صورت احتیاطی برای جلوگیری از گسترش بیماری کووید ۱۹ ماسک زده اند، برای سوار شدن در کشتی که آن ها را به سرزمین اصلی یونان انتقال می دهد، آماده می شوند./عکس: Reuters/Elias Marcou

ادارات امور پناهندگی یونان رسیدگی به درخواست های پناهجویان را از سر گرفته است. اجازه های اقامت مهاجران پس از انقضاء به مدت شش ماه تمدید می‌شود تا اداره پناهندگی برای رسیدگی به همه درخواست ها فرصت کافی داشته باشد.

ادارات پناهندگی یونان پس از دونیم ماه، به تاریخ ۱۸ ماه می بازگشایی شدند. پس از این که در اوائل ماه مارچ، هزاران مهاجر سعی کردند از یونان وارد ترکیه شوند، کار این ادارات متوقف شد.

قرار بود که این وقفه فقط چهار هفته ادامه یابد. اما به دلیل تهدید ویروس کرونا که منجر به اعمال محدودیت و تعطیلی در یونان شد، وقفه کاری این ادارات هفت هفته دیگر تمدید گردید. 

وزارت مهاجرت یونان هفته گذشته اعلام کرد که این ادارات کارشان را در روز دوشنبه گذشته از سر می‌گیرند. به گزارش پلت فورم «احوال» این وزارت گفته است که برای حفظ فاصله گیری اجتماعی در دوران همه گیری بیماری کووید ۱۹، نیمی از پرسنل ادارات پناهندگی در خانه کار می‌کنند. 

اجازه اقامت مهاجران تمدید خواهد شد

حکومت به صورت خودکار اجازه های اقامتی را که در حال پایان یافتن هستند، تمدید می‌کند تا ادارات پناهندگی برای رسیدگی به درخواست های پناهندگی فرصت کافی داشته باشند.

به این ترتیب، کارت های متقاضیان محافظت بین المللی که مهلت انقضای آن بین ۱۳ ماه مارچ تا ۳۰ جون است به مدت شش ماه تمدید خواهد شد.

به تاریخ اول جولای، ادارات مسئول رسیدگی به درخواست های پناهندگی را به صورت منظم از سر می‌گیرند. ادارات رسیدگی به درخواست های پناهندگی در جزایر لیسبوس، ساموس، خیوس و کوس از این قاعده مستثنی هستند و کارت های متقاضیان پناهندگی را سر از ۱۸ ماه می تمدید می‌کنند.

بر اساس یک بیانیه که در وب سایت وزارت امور مهاجرت یونان نشر شده است، رسیدگی به درخواست های پناهندگی نیز سر از تاریخ ۱۸ ماه می از سر گرفته می‌شود.

تعویق رسیدگی به درخواست های پناهندگی

ترکیه به تاریخ اول ماه مارچ اعلام کرد که دیگر جلو مهاجرانی را که سعی دارند وارد اتحادیه اروپا شوند، نمی‌گیرند. پس از نشر این خبر، یونان رسیدگی به درخواست های جدید پناهندگی را به حالت تعلیق درآورد.

این اقدام با انتقادات شدید روبرو شد و گروه های حامی حقوق بشر گفتند که یونان با این تصمیم برخلاف قوانین بین المللی و موازین اتحادیه اروپا عمل کرده است.

پس از این که ترکیه اعلام کرد دیگر مرزهای مشترکش را با یونان کنترول نمی‌کند، هزاران مهاجر در مرز ترکیه با این کشور جمع شدند و بین پولیس یونان و مهاجران درگیری های خشونت آمیز رخ داد.

مقام های یونان در ماه مارچ گفتند که تقریبا ۱۰ هزار مهاجر را متوقف کرده اند که سعی داشتن از مرز ترکیه عبور کنند.

 

در همین زمینه