مسئولان در کمپ پناهجویان در شهرک سنت آگوستین در نزدیکی شهر بن آلمان
مسئولان در کمپ پناهجویان در شهرک سنت آگوستین در نزدیکی شهر بن آلمان

به گزارش مقام های مسئول در شهر کُلن، تعداد افراد مبتلا به بیماری کووید ۱۹ در کمپ سنت اگوستین به ۱۶۵ تن رسیده است . ۱۵۲ مهاجر و ۱۳ کارمند در این کمپ به این بیماری مبتلا شده اند.

دو روز قبل نتایج آزمایشات ویروس (کووید ۱۹) هفتاد تن از پناهجویان ساکن در یک اردوگاه، در ایالت نوردراین ویستفالن آلمان مثبت اعلام شد. در این اردوگاه حدود ششصد پناهجو زندگی می کنند. اما حالا رقم مبتلایان به ویروس کرونا در این کمپ، به ۱۶۵ تن افزایش یافت.  گفته می شود که همه ساکنان مبتلا در بخش های جداگانه اسکان داده شده اند و عوارض بیماری کووید ۱۹ در آن ها خفیف است یا این که اصلا بروز نکرده است. این اردوگاه در منطقه سنت اگوستین، در نزدیکی شهر بن موقعیت دارد.
پس از اولین آزمایش های مثبت به روز پنجشنبه گذشته، این اقامتگاه مرکزی پناهجویان در سنت آوگستین، تحت قرنطین قرار گرفت.

آزمایش «بسیار دیر صورت گرفت» 

انتشار خبر شیوع بیماری کووید۱۹ در میان این پناهجویان انتقادهای زیادی را در پی داشت و برخی سیاستمداران خواستار حفاظت بهتر از پناهجویان شدند. 

هورست بیکر، سیاستمدار حزب سبزها به روزنامه «کلنر اشتات-انسایگر» گفت: «ما به تکرار خواستار تست گسترده این اقامتگاهها شده بودیم. حالا میبینیم که این آزمایشها بسیار دیر صورت میگیرد 

از شیوع بیماری کووید۱۹ در دیگر اقامتگاههای پناهجویان در شهرهای بن، برلین و دیگر شهرهای آلمان نیز گزارش شده است. 

هفته گذشته محکمهای با بررسی شکایت یک پناهجو گفت که محافظت از پناهجویان در برابر ویروس کرونا در یک اقامتگاه  پناهجویان «نامناسب» بوده است. یک خانم حامله و شوهرش به محکمه شکایت کرده بودند که باید از این اقامتگاه پناهجویان انتقال داده شوند. 

پناهجویان در آلمان در ابتدا باید در کمپهای موسوم به «مرکز پذیرش» به سر ببرند تا تقاضای پناهندگی شان مورد بررسی قرار بگیرد. غالباً صدها پناهجو در این مراکز زندگی میکنند و برخی از آنها با غریبهها در یک اتاق مشترک به سر میبرند. 

سازمانهای حقوق بشری و حامی حقوق پناهجویان بارها انتقاد کرده اند که وضعیت این اقامتگاهها مناسب حال پناهجویان نیست و ساکنان این مراکز حریم خصوصی ندارند. خصوصاً خطر شیوع ویروس کرونا در میان این مهاجران که در مراکز مزدحم زندگی میکنند بیشتر است. 

در همین زمینه