مسئولان در کمپ پناهجویان در شهرک سنت آگوستین در نزدیکی شهر بن آلمان
مسئولان در کمپ پناهجویان در شهرک سنت آگوستین در نزدیکی شهر بن آلمان

اتحادیه های حامی پناهجویان مدتهاست هشدار می دهند که ویروس كرونا می تواند به سرعت در اقامتگاه های پناهجویان گسترش پیدا کند. اکنون یک تحقیق نیز به همین نتیجه رسیده است. کارشناسان خواستار اعمال اقدامات عاجل در اقامتگاه های پناهجویان در آلمان شده اند.

 

دانشگاه بیلیفلد آلمان تحقیقاتی را در اقامتگاه ها و اردوگاه های پناهجویان در آلمان به ریاست کایوان اززبورگور انجام داده است. براساس این تحقیق، به دلایل شرایط حاکم در اقامتگاه ها چون اتاق های مشترک خواب، استفاده از آشپزخانه و حمام مشترک و امثال این موارد، شیوع ویروس کرونا در این اقامتگاه ها می تواند بسیار سریع باشد و احتمالا به همان اندازه سریع خواهد بود که در کشتی های سیاحاتی است. رئیس این تحقیقات کایوان اززبورگور به خبررسانی آلمان گفته است که این ویروس می تواند به سرعت پس از ورود به محل اقامت از طریق ساکنان یا کارمندان گسترش یابد. 

"پرو ازول” سازمان حامی پناهجویان و شوراهای پناهجویان در آلمان، مدت هاست که مبنی بر خطر شیوع ویروس کرونا در اقامتگاه های پناهجویان هشدار می دهند. اخیراً ، ۱۶۵ مورد آلودگی به ویروس کرونا در یک اقامتگاه مرکزی پناهجویان در شهرک سنت آگوستین در نزدیکی شهر بن - ۱۵۲ پناهجو و ۱۳ کارمند - باعث نگرانی شده است. گوینتر بوکهارد، رئیس اجرایی  سازمان حامی پناهجویان “پرو ازول” گفته است که  "در همه ایالت های آلمان موسسات بزرگ پناهجویان وجود دارند. این که ویروس کرونا در این موسسات شیوع پیدا کرده است یا خیر، کاملاً یک امر تصادفی است." او در ادامه گفته است که مهم است که برای اولین بار یک بررسی علمی به طور خاص در مورد شیوع ویروس کرونا در اقامتگاه های پناهجویان صورت گرفته است. 

محققان اقامتگاه های پناهجویان در ایالات بایرن، براندنبورگ، برمن، هسن، زاکسن و زاکسن آنهالت را مورد بررسی قرار دادند. این کارشناسان از دانشگاه بیلیفلد آلمان توضیح می دهند که اساساً، داده های به دست آمده در این زمینه "دقیق" اند و هیچ آماری در سطح کشور در مورد شیوع ویروس کرونا در اقامتگاه های پناهجویان تا حال وجود نداشته است. بنابراین، یک هزار و ۳۶۷ مورد تایید شده از عفونت در ۲۳ مرکز آشکار گردیده است. آمار مجموعی ساکنان این اقامتگاه ها ۶۰۸۳ نفر است. 

محققان همچنین گفته اند که نتایج این تحقیق را نمی تواند در مورد تمام اقامتگاه های پناهجویان اعمال کرد. بنابرین شمار زیادی از اقامتگاه های پناهجویان در آلمان وجود دارند که موارد ابتلا به ویروس کرونا در آنها ثبت نشده است. 

همچنین براساس این تحقیق، رعایت کردن شماری از اقدامات برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، به دلیل اتاق های کوچک چند نفری، آشپزخانه های مشترک، تشناب ها و حمام های مشترک برای بسیاری از ساکنان این اقامتگاه ها  مشکل ساز گردیده است. شناسایی زودهنگام و انزوا موثر مبتلایان در اقامتگاه ها کمتر ممکن است. با این حال، محققان می گویند که اگر افراد آلوده به ویروس کرونا به موقع در قرنطین قرار نگیرند و یا تمام اقامتگاه در قرنطین قرار داده نشود، آمار مبتلایان به ویروس کرونا بسیار سریع بالا می رود. 

 پرو ازول انتقاد كرده می گوید که "خطر كاملاً دست كم و یا نادیده گرفته می شود. باید حکومت فدرال و حکومات ایالتی اقامتگاه های بزرگ با شمار زیادی از پناهجویان را تخلیه کنند و پناهجویان را در اقامتگاه های خورد انتقال دهند. در غیر آن شیوع ویروس کرونا در این اقامتگاه ها قابل جلوگیری نخواهد بود.” همچنین شورای پناهجویان ایالت نورد-راین وستفالن آلمان خواستار اسکان غیر متمرکز” در یک اقامتگاه بزرگ گردیده است. این شورا گفته است که افراد که در درجه اول آسیب پذیر اند مثلا افرادی که مریض اند و یا کهنسال اند، به عنوان مثال در آپارتمان های که برای تعطیلات استفاده می شوند، اسکان داده شوند. برگیته  ناویوکس مدیرعامل این شورا می گوید: «اغلب ماسک و یا هم مواد ضد عفونی به اندازه کافی در اقامتگاه ها وجود ندارد. برخی از کارکنان بخش پاکاری دیگر از ترس عفونت به مراکز برای پاکاری نمی روند. او در ادامه می گوید که باید اقدامات به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونان در اقامتگاه ها بسیار جدی و به طور مناسب آن اعمال گردد.» ناویوکس می گوید که محافظت از عفونت به این معنی است که اتاق های یک نفره و عدم استفاده مشترک از آشپزخانه، حمام و تشناب توسط چندین خانواده به طور همزمان. او می گوید: «اگر سیاستمداران در مورد مهار کردن ویروس کرونا جدی هستند، باید طرح های موثر خود را برای اقامتگاه های پناهجویان در برنامه های خود بگنجانند. پناهجویان یک گروه حاشیه ای نیستند.»

 

در همین زمینه