این مهاجران بالاخره به تاریخ ۱۲ اپریل به ایتالیا رسیدند. عکس از آلارم فون
این مهاجران بالاخره به تاریخ ۱۲ اپریل به ایتالیا رسیدند. عکس از آلارم فون

بر اساس خبرنامه نهاد غیر دولتی آلارم فون، در ماه اپریل گذشته نیروهایی دریایی مالتا ۱۰۱ مهاجر را در نزدیک ساحل مالتا گرفتار کردند. این نهاد سربازان مالتایی را متهم می‌کند که آن‌ها قایق مهاجران را پس از دادن مواد سوخت به آن به سوی ایتالیا می‌فرستند.

بر اساس گفته این نهاد غیر دولتی به روز چهارشنبه ۲۰ ماه می ۱۰۱ مهاجران پس از نجات در آب‌های مالتا توسط نیروهای دریایی این کشور به سوی ایتالیا فرستاده شدند. آلارم فون این اقدام نیروهایی مالتا را یک خطر جدی برای مهاجران می‌داند. 

این نهاد اطلاعات مربوط را توسط مهاجرانی که در آب‌ها در در جستجوی نجات بودند و ویدیوهایشان را فرستادند، جمع آوری کرده است. این ویدیو در ۱۱ اپریل ماه گذشته در موقع عید پاک گرفته شده است.

در این روز به تعداد ۱۰۱ مهاجر از کشور لیبیا به سوی آب‌های مالتا در حرکت بودند. ویدیویی که در صفحه تویتر آلارم فون نشر شده است، مهاجران  را در حال شنا با واسکت‌های نجات نشان می‌دهد. در نزدیک آن‌های یک کشتی نیروهای دریایی   مالتا به جای کمک به آن‌ها هشدار می‌دهد که این کار شما خطرناک است.

این نهاد همچنان می‌گوید که نیروهای دریایی مالتا اسلحه شان را به سوی مهاجران در حال آماده باش قرار دادند و از پیشروی آن‌ها به سوی مالتا جلوگیری کردند.

یکی از شاهدان می‌گوید: «مقامات مالتا از پذیرش مهاجران سر باز زدند، نیرو های مالتا می گفتند در مالتا ویروس است، ما شما را نمی‌توانیم آنجا ببریم، در مالتا همه مریض هستند.»

پس از مدتی نیروهای دریایی مالتا قایق مهاجران را که بنابر نبود مواد سوخت از کار افتاده بود ، فعال ساخته و آن‌ها را به سوی ایتالیا رهنمایی کردند. 

بنابر گفته الارم فون، یکی از شاهدان عینی گفت: «به آن‌ها گفتیم مواد سوخت نداریم، قایق ما از کار افتیده است. به ما گفتند به شما مواد سوخت می‌دهیم. پس از آن ما را به سوی ایتالیا فرستادند.»

پیش از این کشور های مالتا و ایتالیا مرزهایشان را به سوی مهاجران به دلیل قرنطین و تکثیر ویروس کرونا بستند. نهاد های غیر دولتی این تصمیم را غیر عادلانه خوانده و محکوم کردند. بر اساس گزارش نیویارک تایمز، دولت مالتا از ماه اپریل به اینسو به دلیل شیوع ویروس کرونا از رسیدن مهاجران در آب‌های این کشور جلوگیری می‌کند و تعدادی از کشتی‌ها را موظف ساخته است تا آن‌ها را دوباره به لیبیا بفرستد.

 

در همین زمینه