عکس از آرشیف/مهاجرانی که توسط کشتی الان کردی نجات داده شده اند، به کشتی نیروهای مسلح مالتا انتقال یافته اند./عکس: EPA/DOMENIC AQUILINA
عکس از آرشیف/مهاجرانی که توسط کشتی الان کردی نجات داده شده اند، به کشتی نیروهای مسلح مالتا انتقال یافته اند./عکس: EPA/DOMENIC AQUILINA

مالتا برای حدود ۱۶۰ مهاجری که در یک کشتی قرنطینه هستند اجازه نداده است که بیرون شوند. زمان دو هفته ای قرنطین این گروه تمام شده است. دو نهاد مربوط به سازمان ملل نسبت به این اقدام حکومت مالتا انتقاد می‌کنند.

در بیانیه مشترک کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان (یو ان اچ سی ار) و سازمان بین المللی مهاجرت (آی او ام) که روز پنجشنبه نشر شد، آمده است، سرنشینان این دو کشتی از دو هفته به این طرف، در قرنطین هستند و حالا باید به آن ها اجازه داده شود که وارد کشور مالتا شوند.

بر بنیاد این بیانیه، یک گروه ۲۱ نفری چند روز پیش توانسته بود که وارد مالتا شود. اما پناهجویان و مهاجران دیگر هنوز هم در این دو کشتی گیرمانده اند. در حالی که قرنطین ۱۴ روزه آن ها به خاطر ویروس کرونا به پایان رسیده است.

در ادامه بیانیه این دو سازمان آمده است: «نگه داری انسان ها در بحر بیشتر از آنچه که لازم است، قابل قبول نمی‌باشد. به ویژه در شرایط دشوار

کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان (یو ان اچ سی ار) و سازمان مهاجرت (آی او ام) تاکید کردند که کشورهای (عضو اتحادیه اروپا) موظف هستند، به انسان هایی که در شرایط اضطراری به سر می‌برند، کمک کنند.

بر اساس این بیانیه اقداماتی که برای مهار بحران کرونا انجام می‌شود، مانند قرنطینه و فاصله گذاری اجتماعی نباید به اعمال تبعیض منجر شود: «کشورهای (عضو اتحادیه اروپا) باید مانند گذشته به مهاجران نجات داده شده اجازه ورود به خشکه را بدهند و دسترسی آن ها را به سیستم پناهندگی و کمک های بشردوستانه تامین کنند

به گزارش رسانه ها، وضعیت سرنشینان این دو کشتی اخیرا به وخامت گراییده بود.

حکومت مالتا از مدت ها به این طرف می‌گوید، کشورش شمار زیادی از مهاجرانی را پذیرفته که با قایق به این جا می آیند و کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا باید شمار بیشتری از این مهاجران را قبول کنند.

مالتا و ایتالیا اعلام کردند که بندرهای شان به خاطر بیماری کووید ۱۹ «امن نیستند» و امکان تامین نیازهای مهاجران نجات یافته در این جا وجود ندارد. اما در صورتی که مهاجران خود را با قایق به سرزمین های اصلی کشورهای مالتا و ایتالیا برسانند، بسیاری از آن ها باید به خاطر خطرات ناشی از ویروس کرونا به مدت ۱۴ روز در کشتی قرنطینه شوند.

هر دو کشور خواهان کمک و همبستگی بیشتر کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا هستند.

 


 

در همین زمینه