عکس از آرشیف/ بر اساس حکم محکمه قانون اساسی «آزمایش ایمان» در مورد پناهجویان نوکیش فقط به صورت بسیار محدود امکان پذیر است
عکس از آرشیف/ بر اساس حکم محکمه قانون اساسی «آزمایش ایمان» در مورد پناهجویان نوکیش فقط به صورت بسیار محدود امکان پذیر است

محکمه قانون اساسی آلمان فدرال اعلام کرد که ارزیابی قضایی تغییر مذهب در مورد پناهجویانی که به دین دیگر گراییده اند، فقط به صورت بسیار محدود و تحت شرایط خاص می تواند انجام شود.

محکمه قانون اساسی آلمان فدرال در حکمی که روز جمعه نشر شد، به این نتیجه رسید که «آزمایش اعتقادات مذهبی» پناهجویانی که به دین مسیحیت گراییده اند از نظر محتوا توسط محکمه ها نباید انجام شود. اما بر اساس این حکم، محکمه ها باید اصولا بررسی کنند که آیا فرد متقاضی که به دین دیگری گراییده است، در صورت بازگشت به وطن شان مورد پیگرد قرار می‌گیرند یا خیر.

قاضیان محکمه قانون اساسی شکایت یک پناهجو را که درخواست پناهندگی اش رد شده بود، قبول نکردند.

اداره آلمان فدرال برای مهاجرت و پناهندگی در سال ۲۰۱۱ درخواست پناهندگی این متقاضی ایرانی را رد کرده بود. او مدتی بعد در محکمه اعلام کرد که به مسیحیت گرویده و در ماه می سال ۲۰۱۳ غسل تعمید شده است، به این خاطر در صورت اخراج به ایران، ممکن است مورد تعقیب قرار گیرد.

محکمه های اداری آلمان شکایت او را رد کردند. آن ها به این نتیجه رسیدند، در صورتی که این پناهجوی ایرانی به کشورش بازگردد، خطر تعقیب به دلایل مذهبی او را تهدید نمی‌کند.

محکمه اداری آلمان فدرال که به این دوسیه رسیدگی می‌کرد گفت که پناهجوی ایرانی نتوانسته مقام های قضایی مسئول را در این زمینه متقاعد کند که «به دلایل مذهبی به دین مسیحیت گرویده است.»

حالا محکمه قانون اساسی آلمان فدرال عملکرد دو مرحله ای محکمه ها را در زمینه بررسی درخواست های پناهندگی کسانی که به دین دیگر می‌گرایند، تایید کرد.

بر این اساس، مقامات قضایی در قدم نخست می‌خواهند بدانند که چنین پناهجویان در صورت بازگشت به وطن با چه اقدامات جزایی روبرو خواهند شد و در قدم دوم باید بررسی شود که انجام مناسک مذهبی برای شان تا چه اندازه اهمیت دارد.

محکمه قانون اساسی آلمان به این نتیجه رسید که آزمایش اعتقادات مذهبی توسط محکمه ها به حق خودمختاری کلیسا یا جوامع مذهبی و آزادی فردی انتخاب مذهب صدمه نمی‌زند. اما انجام آن با محدودیت هایی به همراست.

به طور مثال، بر اساس حکم محکمه قانون اساسی، محکمه های اداری اجازه ندارند تاثیرگذاری غسل تعمید را زیر سوال ببرند.

افزون بر این، نهادهای دولتی و محکمه ها اجازه ندارند «اعتقادات مذهبی یک فرد را از نظر محتوا مورد بررسی و آزمایش قرار دهند.»

بر اساس حکم محکمه قانون اساسی، بررسی شرایط لازم برای به رسمیت شناختن درخواست پناهندگی، مساله داخلی کلیساها به شمار نمی آید.

 

در همین زمینه