زنان مهاجر در خیمه‌های اطراف کمپ موریا در جزیره لیسبوس یونان. عکس از رویترز
زنان مهاجر در خیمه‌های اطراف کمپ موریا در جزیره لیسبوس یونان. عکس از رویترز

وزارت امور مهاجرت یونان گفته است که محدودیت‌های رفت و آمد یا قرنطین در کمپ‌های مهاجران تا ۷ جون را تمدید کرده است. این محدودیت‌ها از بیشتر از دو ماه به این سو برای مقابله با شیوع ویروس کرونا وضع شده‌اند.

در حالیکه حکومت یونان از ۴ می محدودیت‌های مربوط به قرنطین عمومی در این کشور را کاهش داده، هزاران مهاجر و پناهجو در کمپ‌ها باید تا ۷ جون برای برداشتن این محدودیت‌ها منتظر بمانند.

تصمیم محدود‌ کردن رفت و آمد‌ها در کمپ‌های مهاجران روز ۲۲ می اعلام شد و این بار دوم است که حکومت یونان این محدودیت‌ها در قبال مهاجران را تمدید می‌کند. بر مبنای یک تصمیم قبلی، تدابیر مبارزه علیه ویروس کرونا در کمپ‌‌های مهاجران بار اول تا ۲۱ می تمدید شده بود.

حکومت یونان مهاجران کمپ‌های جزایر پنجگانه و سایر مراکز در مناطق قاره‌ای را قبل از مردم این کشور، در ۱۷ مارچ قرنطین کرده بود. بیشتر از ۳۳ هزار مهاجر در کمپ‌های جزایر و ۷۰ هزار نفر نیز در مراکز دیگر مهاجران در یونان به سر می‌برند.

مقام‌های یونانی می‌گویند تا کنون هیچ مورد ابتلا و مرگ ناشی از ویروس کرونا در کمپ‌های جزایر پنجگانه دیده نشده است. تنها دو مهاجر تازه وارد در ماه می، که در یک کمپ جداگانه و بدون تماس با مهاجران جزیره لیسبوس زندگی می‌کردند، به دلیل مثبت بودن آزمایش کرونای شان قرنطین شده‌اند.

بیشتر بخوانید: دو مورد ابتلا به ویروس کرونا در میان مهاجران تازه رسیده به جزیره لیسبوس

در چنین شرایطی، سازمان‌های مدافع حقوق مهاجران از حکومت خواسته‌اند که نگذارد محدودیت‌های اعمال شده در قبال مهاجران، حقوق بنیادی آنان را زیر سوال ببرد.

مقام‌های یونانی هفته گذشته اعلام کردند که بعد از ۱۱ هفته تعطیلی، ادارات پناهندگی این کشور روز ۱۸ می دوباره فعال خواهند شد.

در همین زمینه:  ادارات پناهندگی یونان پس از ۱۱ هفته تعطیلی بازگشایی می شوند

 

در همین زمینه