بر بنیاد یافته های شورای پناهندگان ناروی، درگیری های مسلحانه سبب شده اند که تنها در دو ماه اخیر صدها هزار تن در جهان آواره شوند
بر بنیاد یافته های شورای پناهندگان ناروی، درگیری های مسلحانه سبب شده اند که تنها در دو ماه اخیر صدها هزار تن در جهان آواره شوند

با اینکه سازمان ملل متحد فراخوانی جهانی را برای برقراری آتش بس میان گروه های درگیر به خاطر بحران کرونا داده است، اما بیش از ۶۶۰ هزار انسان بر اثر منازعات در یک ماه گذشته در جهان آواره شده اند. این امر باعث تسریع گسترس ویروس کرونا نیز گردیده است.

یک گروه امدادرسان بین المللی روز جمعه اعلام کرد که از ماه مارچ به این سو، ۶۶۰ هزار انسان مجبور شده اند به خاطر درگیری های مسلحانه خانه های شان را ترک کرده و آواره شوند.

شورای پناهندگان ناروی "ان آر سی" اعلام کرده که آمارهای شان نشان می دهند که درگیری های مسلحانه در سراسر جهان نه تنها کمتر نشده، ادامه یافته و حتی در مواردی شدت گرفته است. به گفته این سازمان در برخی از مناطق کره زمین منازعات ادامه دارند که به بن بست رسیده اند.

در ۲۳ ماه مارچ بود که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد به هدف مبارزه با ویروس کرونا برای برقراری آتش بس جهانی فراخوان داد. اما شورای پناهندگان ناروی گفته که از آن زمان تا ۲۳ ماه اپریل، ۶۶۱ هزار انسان در ۱۹ کشور جهان به دلیل منازعات مسلحانه آواره شده اند.

جان ایگلند، دبیرکل شورای پناهندگان ناروی گفته که بیشترین شمار آوارگان جنگی در جمهوری دموکراتیک کانگو بوده اند: «در شرایطی که کارشناسان صحی به ما می گویند در خانه بمانید، مردان مسلح صدها هزار انسان را از خانه های شان بیرون رانده و شدیداً آسیب پذیر می سازند.« وی افزود: «این وضع نه تنها به کسانی که مجبور به فرار می شوند صدمه می زند، بلکه تلاش های مشترک مان برای مبارزه با ویروس کرونا را نیز به طور جدی تضعیف می کند.«

دبیرکل شورای پناهندگان ناروی به شدت از رهبری شورای امنیت سازمان ملل متحد برای ترغیب و تشویق به گفتگوهای صلح انتقاد کرد: «در حالی که مردم آواره و کشته می شوند، اعضای قدرتمند شورای امنیت سازمان ملل مانند کودکانی هستند که مشغول خاک بازی هستند.«

وی از رهبران جهان خواست که "به اوج ظهور" رسیده و به طور مشترک جوانب درگیر را برای گذاشتن اسلحه بر زمین و صلح برای محافظت جوامع در برابر بیماری کویید۱۹ سوق دهند. دبیر کل شورای مهاجران ناروی افزود: «حالا دیگر زمان سیاست کودکستانی نیست».

به گفته شورای پناهندگان ناروی زمان آن رسیده است که شورای امنیت سازمان ملل متحد برای "فراخوان واضح" و صدور قطعنامه ای به منظور متوقف کردن اقدامات خصمانه و "حل و فصل مناقشات از طریق مذاکرات" باعث "پاسخگویی منظم جهانی به بحران کرونا" شود.

براساس آمار این شورای عالی جهانی، تنها در منازعات مسلحانه میان گروه های مسلح و ارتش جمهوری دموکراتیک کانگو ۴۸۲ هزار انسان در یک ماه گذشته آواره شده اند.

در حالی که علیرغم تعهدات مقامات عربستان سعودی به آتش بس، در جنگ یمن ۲۴ هزار انسان در این مدت زمان بی خانمان گشته اند. در کشورهای افریقایی چاد و نیجر نیز ده ها هزار انسان از منازعات مسلحانه آسیب دیده اند.

 در افغانستان، جمهوری افریقای مرکزی، سوریه، سومالیا و میانمار نیز بیش از ۱۰ هزار انسان در یک ماه گذشته براثر جنگ و درگیری های مسلحانه از خانه و کاشانه شان آواره شده و در معرض ابتلا به ویروس کرونا و دیگر بیماری ها قرار گرفته اند.

Rsh-aj(dpa)

این مطلب در صفحه رسانه همکار ما دویچه وله به نشر رسیده است.


 

در همین زمینه