مهاجران در بندر طرابلس، پایتخت لیبیا انتظار می کشند./عکس: EPA
مهاجران در بندر طرابلس، پایتخت لیبیا انتظار می کشند./عکس: EPA

آژانس مهاجرت سازمان ملل گفته گارد ساحلی لیبیا در طول دو روز گذشته حدود ۴۰۰ مهاجر را که قصد داشتند به اروپا سفر کنند، متوقف کرد و آن ها را به طرابلس، پایتخت این کشور انتقال داد. مهاجران از آن جا به یک مرکز بازداشت انتقال داده شدند.

صفا مسهلی، سخنگوی سازمان بین المللی مهاجرت (آی او ام) روز دوشنبه گفت، مهاجران به مرکز بازداشت الناصر در شهر زاویه انتقال داده شدند که در غرب طرابلس قرار دارد. مسهلی گفت: «شمار مهاجرانی که سعی می کنند از لیبیا خارج شوند، افزایش یافته و این مساله با توجه به کاهش شدید ظرفیت ها برای جستجو و نجات مهاجران بسیار نگران کننده است».  

آژانس مهاجرت سازمان ملل روز دوشنبه گفت، گارد ساحلی لیبیا حدود ۴۰۰ مهاجر در پنج قایق را که در طول دو روز گذشته سعی داشتند از بحیره مدیترانه عبور کنند، متوقف کرده است. به این ترتیب شمار افرادی که در طول این ماه سعی کرده اند با وجود مسدودیت مرزهای بین المللی لیبیا (برای جلوگیری از گسترش بیشتر ویروس کرونا) از این کشور خارج شوند، به بیش از یک هزار تن رسید.

بیماری همه گیر ناشی از ویروس کرونا و افزایش شدید درگیری ها پیرامون طرابلس، به مشکلات هزاران مهاجری که سعی می کنند در راه رسیدن به اروپا از این کشور عبور کنند، افزوده است.

سازمان بین المللی مهاجرت گفت که یکشنبه شب ۳۱۷ مهاجر به لیبیا بازگردانده شدند و در نخستین ساعات روز بعدی بیش از ۷۰ تن دیگر متوقف شده و به این کشور پس فرستاده شده اند. کمیساریای عالی سازمان ملل برای مهاجرت (یو ان اچ سی ار) گفت که یکشنبه شب دو تن از سرنشینان قایق هایی که متوقف شده بودند، غرق شدند.  

لیبیا در سال های گذشته به یک مرکز اصلی ترانزیت برای مهاجران افریقایی و عربی تبدیل شده که به خاطر جنگ و فقر در وطن شان به اروپا فرار می کنند. در این کشور پس از سال ۲۰۱۱ و براندازی معمر القذافی، جنگ داخلی و هرج و مرج حاکم شده است. 
 
بیشتر مهاجران این سفر خطرناک را در قایق های غیراستندرد و بادی انجام می دهند. سازمان بین المللی مهاجرت ماه گذشته گفت، از سال ۲۰۱۴ تا به حال بیش از ۲۰ هزار مهاجر که سعی داشتند از بحیره مدیترانه عبور کنند، غرق شده و جان باختند. 

از زمان شیوع بیماری همه گیر ناشی از ویروس کرونا، سازمان های خیریه که مهاجران را از بحر نجات می دادند، مانند «اوشین وایکینگ» و «سی واچ» عملیات نجات مهاجران را به حالت تعلیق درآوردند. به خاطر محدودیت های مسافرت و مسدودیت مرزها، سازمان بین المللی مهاجرت و آژانس های مهاجرت مجبور شدند برنامه های اسکان مجدد مهاجران بسیار آسیب پذیر را نیز متوقف کنند. 

در سال های گذشته، اتحادیه اروپا برای جلوگیری از سرازیری مهاجران با گارد ساحلی لیبیا و نیروهای دیگر در این کشور همکاری کرده است. گروه های حامی حقوق بشر می گویند که به خاطر تلاش های اتحادیه اروپا در این زمینه، مهاجران به دست گروه های مسلح و بی رحم افتاده اند یا این که در مراکز پرازدحام، در شرایط بسیار بدی نگهداری می شوند و به آب و غذای کافی دسترسی ندارند. 

در اوایل سال روان، اتحادیه اروپا در زمینه پایان دادن به عملیات مبارزه با قاچاقبران به توافق رسید که فقط شامل نظارت نیروی هوایی می شد و اعلام کرد که به جای آن کشتی های نظامی را به کار می گمارد تا بر رعایت تحریمات سازمان ملل در مورد ارسال سلاح به لیبیا نیز نظارت داشته باشند. 
 

در همین زمینه