کودکان مهاجر در استادیوم ورزشی در اردوگاه پناهندگان زاعطاری در اردن | عکس: EPA / Amel Pain
کودکان مهاجر در استادیوم ورزشی در اردوگاه پناهندگان زاعطاری در اردن | عکس: EPA / Amel Pain

بنیاد المپیک مهاجران و کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان با نشر یک بیانیه مشترک گفتند که ورزش می تواند به مهاجران و آوارگان برای مقابله با بیماری همه گیر ناشی از ویروس کرونا کمک کند. بیشتر از همه هدف جلوگیری از انزوای بیشتر مهاجران و مبتلا شدن آنان به بیماری های روانی می باشد.

آن ها اعلام کردند که چند برنامه ورزشی جدید را برای کمک به جوانان مهاجر به جریان می اندازند. توماس باخ، رئیس بنیاد المپیک مهاجران (او آر اف) و کمیته بین المللی المپیک (آی او سی) و فیلیپو گراندی، کمیسار عالی سازمان ملل برای پناهندگان (یو ان اچ سی آر) در این بیانیه گفتند که به خاطر تاثیرات رو به افزایش بیماری همه گیر کووید۱۹ بر صحت روحی و روانی مهاجران و افرادی که به خاطر جنگ، خشونت و تعقیب بی جاشده اند، نگران هستند. 

مهاجران در میان آسیب پذیرترین افراد در برابر بیماری همه گیر کووید ۱۹ 

به گفته کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان، مهاجران در میان آسیب پذیرترین اقشار جوامع در برابر بیماری همه گیر کووید ۱۹ هستند. آن ها اغلب در کمپ ها، شهرک ها و مناطق پرازدحام زندگی می کنند و به آب آشامیدنی سالم و امکانات بهداشتی دسترسی کافی ندارند.

به گزارش این کمیساری، مهاجران و بی جاشدگان در برابر بیماری های روحی روانی آسیب پذیرتر هستند. براین اساس در میان افرادی که زندگی شان به خاطر مناقشات، جنگ و ناامنی تحت تاثیر قرار گرفته است، یکی از هر پنج تن با مشکلات روحی روانی دست و پنجه نرم می کند. 

در ادامه این بیانیه آمده است، در طول این دیدار که هفته گذشته انجام شد، بنیاد المپیک برای مهاجران در مورد برگزاری برنامه های مختلف برای کمک بیشتر به کودکان، نوجوانان و جوانان بی جاشده و کمک به بهبود وضعیت روحی روانی آن ها از طریق ورزش به توافق رسید.

یک پروژه در اوگاندا که از برنامه های ورزشی برای بهبود وضعیت روحی روانی بیش از ۱۰ هزار مهاجر و مردم محلی در سنین ۱۵ تا ۲۴ سال استفاده می کند، شامل این برنامه ها است. 

ورزش می تواند به رویارویی با شوک های شدید روانی کمک کند 

گراندی، رئیس کمیساریای عالی سازمان ملل برای مهاجرت گفت: «ما در سراسر جهان، شاهد تاثیرات مخرب این بیماری همه گیر بر صحت روانی و تندرستی مهاجران هستیم». او در ادامه گفت: «بنیاد المپیک مهاجران به درستی متوجه تاثیر ورزش بر صحت روحی و روانی شده و تلاش هایش را در این زمینه افزایش می دهد».  

باخ، رئیس بنیاد المپیک مهاجران گفت: «ورزش ایمن به تندرستی روحی، روانی و فیزیکی همه کمک می کند، به خصوص به افرادی که متحمل شوک شدید روحی روانی شده اند...». 
 

در همین زمینه