هیات اعزامی کابل در منطقه وقوع رویداد در مرز با ایران
هیات اعزامی کابل در منطقه وقوع رویداد در مرز با ایران

یک هیئت ایرانی برای بررسی حادثه غرق شدن شهروندان افغان در رودخانه هریرود به کابل سفر کرد. خبرگزاری دولتی ایران «ایرنا» نوشته است ایران مستنداتی دارد که وقوع این حادثه در حریم خود را تکذیب می کند.

هیئتی از ایران امروز (سه شنبه ۶ جوزا/ ۲۶ می) برای بررسی رویداد غرق شدن شهروندان افغان در رودخانه هریرود به کابل سفر کرده است. گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان تایید کرد که این هیئت به افغانستان رسیده است. او گفت که جزییات در این رابطه بعدا ارائه خواهد شد.

 خبرگزاری دولتی ایران «ایرنا» گزارش داده است که ریاست این هیئت را محسن بهاروند، معاون حقوقی وزیر خارجه ایران بر عهده دارد. رسول موسوی، دستیار وزیر خارجه و نماینده مرزبانی این کشور نیز او را همراهی می کند. ایرنا نوشته است که ایران مستنداتی دارد که وقوع حادثه در حریم خود را تکذیب می کند.

هفته گذشته هیئت بلند پایه افغانستان که برای بررسی چگونگی غرق شدن شهروندان افغان در مرز با ایران گماشته شده است، اعلام کرد که تحقیقات شان نهایی شده و اسناد و مدارک را با ایران شریک ساخته است.

محمد حمید طهماسی، رئیس هئیت افغانستان هفته گذشته به دویچه وله گفته بود که علاوه بر سایر مدارک و شواهد، حتی نجات یافتگان در محل رویداد در برابر هئیت ایرانی شهادت دادند، اما آنان قناعت نکردند. به گفته هئیت افغانستان، ایران با تقاضای مکرر حکومت افغانستان و تاخیر، سرانجام هیئتی را به محل رویداد فرستاد.

کمیساریای مرزی دو طرف بر بنیاد توافقنامه مرزی سال ۱۳۳۵ میان دو کشور تحقیقات را آغاز کرده بود.سه روز قبل مقامات محلی هرات از «کشف ۱۲ جسد دیگر» از رودخانه هریرود سخن گفتند

وزارت خارجه افغانستان تائید می کند که بر بنیاد این توافقنامه مرزی کمیساران مرزی افغانستان و ایران تحقیق خود را در باره چگونگی به رودخانه انداختن مهاجرین افغان انجام دادند اما کمیساران ایرانی شواهد و مدارک افغانستان را نپذیرفتند.

در حدود دو هفته پیش تصاویری از نجات یافتگان این حادثه در رسانه های اجتماعی نشر شد که ادعا می کردند نزدیک به ۵۰ تن از شهروندان افغان که به گونه غیرقانونی قصد رفتن به ایران را داشتند از سوی مرزبان ایرانی گرفتار شدند و پس از شکنجه و لت و کوب به دریای هریرود انداخته شدند.

بر بنیاد بررسی های کمیته حقیقت یاب افغانستان، از میان ۴۶ کارگر افغان که وارد خاک ایران شده بودند، جسد ۱۲ تن از آنان پیدا شده است، ۱۷ تن تا هنوز لادرک هستند و ۱۷ تن دیگر نجات داده شده اند.

دویچه وله دری

 

در همین زمینه