اجساد ۳۹ مهاجر ویتنامی در  ماه اکتوبر ۲۰۱۹ در یک کامیون یخچالی در نزدیکی لندن کشف شد. عکس از رویترز
اجساد ۳۹ مهاجر ویتنامی در ماه اکتوبر ۲۰۱۹ در یک کامیون یخچالی در نزدیکی لندن کشف شد. عکس از رویترز

پولیس در فرانسه و بلژیک روز سه شنبه ۲۶ می ۲۶ نفر را در رابطه با کشف اجساد مهاجران ویتنامی در یک کامیون یخچالی در انگلستان در سال گذشته ، دستگیر کرد. دستگیر شدگان به عضویت در یک شبکه بزرگ قاچاق انسان از آسیا به اروپا متهم هستند.

به گفته مقام‌های دادستانی فرانسه وبلژیک، در چارچوب تحقیقات درباره مرگ ۳۹ مهاجر ویتنامی که اجساد شان در ماه اکتوبر ۲۰۱۹ در یک کامیون یخچالی در نزدیکی لندن کشف شد، ۱۳ تن در فرانسه و ۱۳ تن دیگر در بلژیک دستگیر شده‌اند.

بیشتر بخوانید:  مهاجران قربانی کامیون یخچالی در انگلستان: ادامه جنجال انتقال اجساد به ویتنام

به گفته دادستانی پاریس، افراد دستگیر شده در فرانسه که در منطقه ایل دو فرانس به سر می‌بردند به «عضویت در یک سازمان جنایتکار» متهم شده‌اند که « طی چندین ماه، روزانه از دهها مهاجر آسیای جنوبی و مخصوصاً ویتنامی پذیرایی می‌کرد و در انتقال آنان سهم می‌گرفت.»

یک منبع نزدیک به این دوسیه به خبرگزاری فرانسه گفت که بیشتر متهمان قضیه نیز ویتنامی هستند.    

تحقیقاتی که منجر به دستگیری متهمان شده از سوی آژانس‌های اروپایی یوروجوست (Eurojoust) و یوروپول (Europol) و پولیس انگلستان، فرانسه، بلژیک و ایرلند انجام شده است.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید که فرد متهم به گردانندگی شبکه و برنامه ریزی رانندگان کامیون، که در نهایت منجر به فاجعه مرگ ۳۹ مهاجر ویتنامی شد، کمی پیشتر در ماه می در ایرلند دستگیر شده بود.  

همزمان، در نتیجه تحقیقات پولیس انگلستان درباره این قضیه، تا کنون ۵ نفر از جمله موریس رابینسون، راننده کامیون یخچالی حامل اجساد مهاجران دستگیر شده‌اند.

موریس رابینسون در اوابل ماه اپریل در برابر دادگاهی در لندن مسئولیت قتل غیرعمدی در این دوسیه  را به عهده گرفت.

در همین زمینه:  کار کردن در سالون زیبایی ناخن در بریتانیا؛ رویایی که شاید به تراژیدی بی‌انجامد

 

در همین زمینه