در سال گذشته میلادی، بیش از یازده هزار ویزا برای اعضای خانواده پناهجویانی که دارای حفاظت محدود در آلمان اند، صادر شده است
در سال گذشته میلادی، بیش از یازده هزار ویزا برای اعضای خانواده پناهجویانی که دارای حفاظت محدود در آلمان اند، صادر شده است

ادارات آلمانی برای بیشتر پناهجویان دارای حفاظت فرعی (اقامت یک ساله) اجازه داده اند که اعضای خانواده شان را به آلمان دعوت کنند. اما این روند به دلیل همه گیری ویروس کرونا در این اواخر بطی شده است.

وزارت امور داخله فدرال آلمان می‌گوید که در سال گذشته میلادی، ۱۱ هزارو ۱۲۹ ویزا برای الحاق اعضای خانواده پناهجویانی که دارای حفاظت فرعی بوده اند، صادر شده است. این رقم نشان می‌دهد که حکومت فدرال آلمان به عملی نمودن تعهد خود مبنی بر صدور یک هزار ویزا در هر ماه، نزدیک بوده است.

پارلمان فدرال آلمان طرح الحاق اعضای خانواده پناهجویانی که دارای حفاظت فرعی اند را در ماه اگست سال ۲۰۱۸به تصویب رساند. بر اساس این طرح، سالانه ۱۲ هزار عضو خانواده‌ پناهجویانی که به دلیل جنگ یا شرایط غیرقابل‌ تحمل در کشورشان اجازه‌ اقامت مؤقت در آلمان را دریافت کرده‌اند، می توانند با آنها بپیوندند.

انتخاب این افراد توسط "اداره‌ امور فدرال" (Bundesverwaltungsamt) صورت می‌گیرد و در این راستا "دلایل انسان‌دوستانه" تعیین‌کننده خواهد بود. دوری درازمدت از همسر، وجود یک فرزند خردسال، وجود خطرات جدی برای فامیل اصلی در وطن پناهجو و بیماری علاج‌ناپذیر که مستلزم پرستاری درازمدت بیمار است، از جمله این دلایل به ‌شمار می‌روند.

این در حالیست که روند صدور ویزا به دلیل همه گیری ویروس کرونا در سال روان میلادی بار دیگر کاهش یافت. بر بنیاد معلومات وزارت داخله فدرال که به درخواست حزب چپ های آلمان نشر شده، تا اخیر ماه اپریل امسال ۱۹۲۵ ویزا برای الحاق اعضای خانواده پناهجویان دارای حفاظت فرعی صادر شده بود. این رقم در ماه فبروری به ۴۸۰ مورد و در ماه مارچ به ۷۸۲ ویزا رسیده بود. در ماه اپریل امسال تنها چهار ویزا برای افراد واجد شرایط صادر شده بود.

اولا یلپکه، عضو حزب چپ ها که در عین زمان سخنگوی امور داخلی این جناح پارلمانی می‌باشد، تاکید کرد که سهمیه عملی ناشده باید در آینده جبران شود.

خانم یلپکه گفت: «تعلیق روند الحاق اعضای خانواده به گونه ویژه برای پناهجویانی که دارای حفاظت محدود اند، یک فاجعه است. تصور کنید که این مردم حد اقل از چهار سال و در اغلب موارد بیشتر از آن، انتظار می‌کشند تا بتوانند با نزدیک ترین اعضای خانواده خود یکجا زندگی کنند. آنان همسر، شوهر و کودکان شان هستند.!»


 

در همین زمینه

Webpack App