گروهی از مهاجران در مرز ترکیه و یونان. عکس آرشیف از پیکچر الیانس
گروهی از مهاجران در مرز ترکیه و یونان. عکس آرشیف از پیکچر الیانس

وزیر مهاجرت و پناهندگی یونان یک برنامه تازه «سه مرحله‌ای» را برای تشدید مبارزه علیه مهاجرت غیرقانونی به این کشور اعلام کرد. تقویت کنترول مرزها، تفاوت میان مهاجران اقتصادی و پناهندگان و کنترول مراکز مهاجران در این کشور، از نکات اصلی این برنامه به شمار می‌روند.

نوتیس میتاراچی، وزیر امور مهاجرت یونان در گفتگو با شبکه تلویزیونی سی ان ان یونان گفت که در گام نخست محافظت از مرزهای کشور همچنان در اولویت کار حکومت باقی خواهد ماند. او گفت:« طی سه ماه گذشته به کمک تلاش‌های ارتش، پولیس و نگهبانان ساحلی، موج مهاجرت بیشتر از ۹۰ درصد کاهش یافته است.»

او توضیح داد که این کاهش اگرچه تا حدودی ناشی از بحران همه گیر ویروس کرونا در کشورهای همسایه بوده اما قاطعیت یونان نقش اصلی را در آن بازی کرده است.

نوتیس میتاراچی گفت که یونان «یک باغ بی در و پیکر نیست» وحکومت از مرزهای زمینی و دریایی حفاظت خواهد کرد و با دوباره باز شدن مرزها، این تلاش را ادامه خواهد داد.

در همین زمینه:  نگرانی یونان از موج جدید مهاجران از ترکیه

سازمان‌های غیردولتی همواره یونان را متهم می‌کنند که به گونه غیرقانونی مهاجرانی را که می‌خواهند از طریق مرزهای زمینی و دریایی وارد این کشور شوند به ترکیه اخراج می‌کند.

در ماه می، مهاجر نیوز ویدیوی ارسالی یک مهاجر کانگویی را به دست آورد که در دریای اژه توسط این مهاجر تهیه شده بود. در این ویدیو دیده می‌شد که یک کشتی نگهبانان ساحلی یونان تلاش می‌کند قایق حامل مهاجر کانگویی را به سوی سواحل ترکیه به عقب نشینی وادار کند.

فعالان حقوق مهاجران می‌گویند که روز دوم جون یک مهاجر در نتیجه انفجار موتور قایقی که او بر آن سوار بود کشته شده است. سرنشینان قایق تلاش کرده بودند خود را به سواحل جزیره ساموس برسانند اما نگهبانان ساحلی یونان مانع شدند.

وزیر مهاجرت یونان در ادامه گفت در گام دوم دولت با تسریع بررسی درخواست‌های پناهندگی «پناهندگان واقعی را از مهاجران اقتصادی جدا خواهد کرد.» به گفته او، در سه ماه اخیر تصامیم اتخاذ شده درباره پناهندگی سه برابر افزایش یافته‌‌اند.

نوتیس میتاراچی گفت که در گام سوم، در نظر است مراکز «کوچکتر» و «امن تر» برای پذیرایی از مهاجران ایجاد گردد. به عنوان نمونه، کمپ مالاکاسا در سی کیلومتری آتن، در هفته‌های آینده اولین مرکزی خواهد بود که ورود به آن کنترول خواهد شد.

یونان در پایان ۲۰۱۹ طرح ایجاد کمپ‌های بسته در جزایر این کشور را معرفی کرده بود اما مخالفت مقا‌م‌ها و ساکنان محلی باعث شد این طرح کنار گذاشته شود.


 

در همین زمینه