مقر کمیسیون اتحادیه اروپا در شهر بروکسل در بلجیم
مقر کمیسیون اتحادیه اروپا در شهر بروکسل در بلجیم

کمیسیون اتحادیه اروپا از دولت های عضو این اتحادیه خواست که در پذیرش صدها مهاجری که در سواحل مالتا گیر مانده اند، همبستگی شان را نشان دهند.

یک سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا در خطاب به دولت های عضو این اتحادیه گفت که باید «با روحیه مسئولیت جمعی» در راستای پذیرش مهاجران و پناهجویانی که در سواحل مالتا به سر می برند، تلاش ورزند.

این کمیسیون با دولت های عضو اتحادیه اروپا در تماس است و از آنان خواسته است، مهاجرانی که به گونه مؤقت در چهار کشتی بزرگ به سر می برند «در اسرع وقت به ساحل برده شوند.»

سازمان های مددرسان از چگونگی برخورد با ۴۲۵ مهاجری که از بحر نجات یافته اند، سخت انتقاد کرده است. آنان مدعی اند که حکومت مالتا، این مهاجران را در کشتی های بزرگ جا داده و آنان را به آب های خارج از قلمرو خود انتقال داده است.

سازمان موسوم به «اس او اس مدیترانه» از اتحادیه اروپا خواسته است که برای پایان بخشیدن و وضعیت کنونی باید یک راهکار اروپایی به هدف تقسیم مهاجران روی دست گرفته شود.

آلمان، فرانسه، ایتالیا و مالتا در ماه سپتمبر سال گذشته روی یک «مکانیسم همبستگی مؤقت» توافق کردند. بر اساس این مکانیسم، یک گروه از کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید آمادگی خود را برای پذیرش مهاجران از ایتالیا و مالتا اعلام بدارند و کشتی های حامل مهاجران و پناهجویان نباید روزها و هفته ها را در بحر در حالت بی سرنوشتی سپری کنند.

اما این طرح در مراحل ابتدایی ساکت ماند و موضوع حساس سیاسی در مورد پذیرش مهاجران با همه گیر شدن ویروس کرونا و مسدود شدن مرزها، پیچیده تر شد. مالتا و ایتالیا در اوایل ماه اپریل، بنادرشان را به روی کشتی های حامل پناهجویان مسدود کردند.

از چند وقت به این طرف، مسئله پذیرش مهاجران و پناهجویان سبب شده است که اتحادیه اروپا در موضع گیری هایش به چند بخش تقسیم شود. شماری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا مانند ایتالیا، مالتا و یونان از اعضای دیگر اتحادیه اروپا می خواهند که با آنان به گونه منظم همبستگی داشته باشند. در عین زمان، برخی از کشورهای شرقی اتحادیه اروپا از پذیرش هرگونه مهاجر نجات یافته از بحر خودداری می کنند.

 

در همین زمینه