عکس تزئینی: ترمینل فرودگاه شارل دوگل در شمال پاریس. عکس از پیکسابی
عکس تزئینی: ترمینل فرودگاه شارل دوگل در شمال پاریس. عکس از پیکسابی

بر اساس گزارش‌های رسیده به مهاجر نیوز، روز سه شنبه این هفته چندین مهاجر ارمنستانی داوطلبانه به ارمنستان بازگشتند. اداره مهاجرت و ادغام فرانسه (اوفی) می‌گوید صدها مهاجر دیگر نیز در انتظار بازگشت داوطلبانه به ارمنستان، مولداویا، گرجستان، آلبانیا و حتی افغانستان هستند.

۱۷ مهاجر ارمنستانی اولین کسانی هستند که از هنگام بحران ویروس کرونا در فرانسه، از برنامه بازگشت داوطلبانه به کشور شان بهره‌مند شده‌اند. این مهاجران روز سه شنبه ۲ جون از فرودگاه شهر لیون پرواز کردند. دیدیه لیشی، مدیر اداره مهاجرت و ادغام فرانسه به مهاجر نیوز گفت: « بیشتر این مهاجران به دلایل خانوادگی از جمله بیماری یکی از بستگان شان، به کشور باز گشتند.»

به گفته دیدیه لیشی، دولت ارمنستان حاضر شد برای حل مشکل مسدود بودن مرزهای هوایی به دلیل بحران ویروس کرونا، یک پرواز را برای انتقال اتباع خود برنامه ریزی کند. دیدیه لیشی گفت:« ما این بازگشت‌های داوطلبانه را از مدتها پیش روی دست داشتیم اما اجرای آن برای ما ممکن نبود. دولت ارمنستان در پاسخ به تماس‌های ما اقدام کرد.» 

اوفی می گوید درخواست‌های زیادی برای بازگشت داوطلبانه از سوی مهاجران ارمنستانی و در کنار آن از سوی مهاجران مولداویایی، گرجستانی، آلبانیایی و حتی برخی از مهاجران افغان ارائه شده است: « ما حدود یک صد درخواست در حال انتظار داریم و همزمان با دولت آلبانیا و شرکت هواپیمایی ترکیه ( ترکیش ایرلینز)  در حال گفتگو هستیم زیرا آنها قصد دارند به زودی پروازهای خود را به شهرهای مختلف آغاز کنند.».

در همین زمینه: ویروس کرونا مانع اخراج پناهجویان از ایالت بایرن شده است

ستیو ایراکوزه، مسئول دوسیه اخراج مهاجران در سازمان خیریه سیماد به مهاجر نیوز گفت:« در مورد پناهجویان ارمنستانی، گرجستانی یا البانیایی،  مساله تفکیک میان پناهجویان به اصطلاح «واقعی» وجعلی» یا موضعگیری سیاسی در مورد پناهجویان « خوب» و «بد» مطرح می‌شود در حالیکه بر بنیاد کنوانسیون ژنیو، اعطای حفاظت به صورت فردی صورت می‌گیرد و نه به صورت گروهی و با درنظرداشت وضعیت امنیتی یا سیاست دولتی در یک کشور.» او از نمونه البانیایی‌ها یاد کرد و گفت که درخواست‌های پناهجویی آنان که از اختلافات خانوادگی یا قبیله‌ای منشا می‌گیرد، معمولاً رد می‌شود.

برخورد خصمانه اداری که پناهجویان را به بازگشت داوطلبانه مجبور می‌کند

استیو اراکوز در مورد افغان‌هایی که در اوفی درخواست بازگشت داوطلبانه داده‌اند می‌گوید که این موضوع « سیستم غیرقابل تحمل پناهندگی در اروپا» را بازتاب می‌دهد:« در سال‌های اخیر دیده می‌شود که با درنظرداشت برخورد متفاوت کشورهای اروپایی با پناهجویان افغان، آنان برای بار دوم (و اکثراً به فرانسه) مهاجرت می‌کنند.

به عنوان نمونه در سال ۲۰۱۸ رقم قبولی افغان‌ها در بلغاریا ۲۴ درصد، در سویدن ۳۳ درصد، در آلمان ۳۷ درصد و در بلژیک ۵۰ درصد بوده است در حالیکه فرانسه با ۸۰ درصد قبولی افغان‌ها، یگانه کشور اتحادیه اروپاست که قوانین حفاظتی در مورد آنان را رعایت می‌کند.» 

 بیشتر ‌افغان‌هایی که در کشورهای دیگر رد شده‌اند، به فرانسه می‌آیند تا باردیگر بخت خود را آزمایش کنند. این انتخاب آن‌ها را در فرانسه به « دوبلینی» هایی بدل می‌کند که در معرض اخراج به اولین کشور ورودی به اروپا قرار می‌گیرند.»

در همین زمینه:  فرانسه: در چه مواردی حکم اخراج مهاجران دوبلینی لغو می‌شود؟

به گفته استتیو اراکوز، یک مهاجر دوبلینی تا پایان مهلتی که به او اجازه می‌دهد دوباره در کشور دیگر درخواست پناهندگی بدهد «مجبور است ماهها خود را از پولیس پنهان کند و بدون هیچگونه کمک مالی، در سرک‌ها بخوابد. اینجاست که روند پذیرش از کار می‌افتد و (مثلا)  پناهجویان افغان که حوصله شان به سر می‌رسد ترجیح می‌دهند به جای سرگردانی در سواحل کاله یا شمال غرب پاریس، به افغانستان برگردند. در چنین شرایطی نمیتوان گفت که بازگشت داوطلبانه انتخاب واقعی این مهاجران باشد.»

به گفته این کارشناس، آسیب دیدگی مهاجران در مسیر مهاجرت، بی سرپناهی، اضطراب در مراحل پناهندگی تسریع شده یا عدم دسترسی به حقوق ابتدایی، پناهجویان را در شرایطی قرار می‌دهد که  فکر می‌کنند، خارج از خطراتی که آن‌ها را تهدید می‌کنند، گزینه‌ای جز بازگشت دواطلبانه به کشورشان ندارند.

در سال ۲۰۱۹ فرانسه ۲۳۷۴۶ مهاجر را از این کشور اخراج کرده است. از این میان ۲۷۵۲ تن از برنامه «کمک در اخراج‌ها» بهره مند شده‌اند و ۲۵۱۵ تن دیگر نیز در چارچوب برنامه بازگشت داوطلبانه به کشور شان بازگشته‌اند، بدون آنکه از لحاظ اداری در معرض اخراج قرار گرفته باشند.


 

در همین زمینه