عکس آرشیف از افغان هایی که ب صورت قانونی از مرز ایران عبور می کنند.
عکس آرشیف از افغان هایی که ب صورت قانونی از مرز ایران عبور می کنند.

وزارت خارجه افغانستان در مورد چگونگی آتش گرفتن موتر حامل ۱۳ مهاجر افغان در ایران تحقیق می کند. در این رویداد سه مهاجر افغان جان باخته اند و چهار تن دیگر زخمی گردیده اند. مقام های ایران این رویداد را حادثه ترافیکی خوانده اند. هنوز نتیجه تحقیقات در مورد چگونگی غرق شدن مهاجران در رودخانه مرزی هریرود به درستی مشخص نشده است.

در ویدیویی که به تازگی در شبکه های اجتماعی در اینترنت نشر شده، موتری سواری در حال سوختن دیده می شود که گویا حامل ۱۳ مهاجر غیرقانونی افغان بوده است. مردی با لهجه محلی یزد در حاشیه تصویر می گوید: «گشت (پولیس) زدشان و رفت». عده ای از رانندگان و محلی ها در حاشیه بزرگراهی دیده می شوند که سوختن این موتر را تماشا می کنند.

نوجوانی افغان با تن و لباس های نیمه سوخته در کنار جاده با گریه و زاری از مردم طلب آب می کند. این نوجوان که می گوید: «لطفا کمی آب بدهید، پلوش شدم (سوختم)، شما را به خدا». لهجه اش نشان می دهد که وی از باشندگان اطراف شهر هرات در مرز با ایران است.

وزارت خارجه افغانستان با نشر اعلامیه ای گفته است که چگونگی این رویداد را در همکاری و هماهنگی با مراجع دیپلوماتیک در ایران بررسی می کند: «در هماهنگی با مراجع مسئول در ایران تلاش داریم تا معلومات دقیق و درست را از چگونگی وقوع این حادثه دریافت کنیم و در روشنایی آن اقدامات لازم و عملی اتخاذ نماییم». این وزارت گفته امیدوار است مقام های ایرانی در زمینه این تحقیقات همکاری لازم را انجام دهند و از سفر "هیات حقیقت یاب" از جانب سفارت افغانستان در تهران به محل رویداد خبر داده است.

سفارت افغانستان در تهران کشته و زخمی شدن "شماری" از هاجران افغان را تایید می کند. عبدالغفور لیوال، سفیر افغانستان تهران در پیامی ویدیویی گفته است: «شخصا خودم به شهر یزد می روم و از نزدیک با مجروحان دیدار می کنم. ما از مجراهای دیپلوماتیک موضوع را با مراجع مسئول در ایران شریک ساخته و جداً کار می کنیم تا حقیقت این موضوع را دریابیم». وی همچنان گفته که سفارت افغانستان "شهیدان" این رویداد را به افغانستان منقل خواهد کرد: «شخص خود وزیر خارجه افغانستان در تماس مستقیم لحظه به لحظه با سفارت است. ما به مردم افغانستان اطمینان می دهیم که این حادثه را تا روشن شدن حقیقت پیگیری می کنیم».هیأت حقیقت‌یاب دولت افغانستان در حاشیه رودخانه مرزی هریرود و در حال بررسی در مورد چگونگی غرق شدن مهاجران افغان.

رسانه های ایرای به نقل از مقام های جمهوری اسلامی گزارش داده اند که این رویداد روز چهارشنبه در حومه شهر یزد رخ داده است. به گزارش این رسانه ها، مقام ها گفته اند که رویداد ناشی از "برخورد با نرده های کنار جاده" بوده است.

اما برخی از کاربران شبکه های اجتماعی ادعا کرده اند که راننده موتر به دستور ایست پوسته بازرسی پولیس توجه نکرده و فرار کرده و موتر در نتیجه تعقیب و گریز و شلیک نیروهای امنیتی ایران آتش گرفته است.

در تصویرهای دلخراشی که در شبکه های اجتماعی نشر شده اند، موتر در حالی میان شلعه های آتش می سوزد که هنوز شماری از مهاجران در آن هستند. تنها دو تن از نجات یافتگان این رویداد در این ویدیوها در حاشیه جاده دیده می شود که دچار سوختگی شده اند. وضع برخی از زخمی شدگان این رویداد وخیم گزارش شده است.

مقام ها کشته شدن سه تن و زخمی شدن چهار تن دیگر را تایید کرده اند، اما از ۱۳ مهاجر سوار بر این موتر خبر داده اند. معلوم نیست بقیه این افراد کجا هستند و چه بر سرشان آمده است. معمولا پس از چنین رویدادهایی، مهاجران غیرقانونی از ترس بازداشت توسط پولیس از محل فرار می کنند. قاچاقچیان انسان در این مسیر، در موترهایی که اصولا ظرفیت پنج سرنشین را دارند، تا ۱۵ مهاجر غیرقانونی را جاسازی می کنند.

این رویداد همزمان با جریان کار هیات مشترک حقیقت یاب ایران و افغانستان برای بررسی چگونگی غرق شدن مهاجران افغان در دریای هریرود اتفاق افتاد. افغانستان می گوید تحقیقاتش نشان می دهد که مرزبانان ایرانی مهاجران غیرقانونی افغان را به رودخانه انداخته است، اما ایران این ادعا را رد کرده و گفته مرزبانانش در این رخداد نقشی نداشته اند.

 

در همین زمینه

Webpack App