© . | دولت ایران مسئولیت تیراندازی به خودرو حامل اتباع افغانستان را پذیرفت.
© . | دولت ایران مسئولیت تیراندازی به خودرو حامل اتباع افغانستان را پذیرفت.

رئیس جمهور غنی خواستار پیگیری جدی حادثه سوختن موتر حامل مهاجرین افغان در ایران شد. جان باختن سه شهروند افغان و دستبند زدن زخمیان این رویداد واکنش های تندی را بر انگیخته است. کاربران شبکه های اجتماعی کارزاری تحت عنوان #کمی_آب_بیاور_سوختم برای دادخواهی راه اندازی کرده اند.

محمداشرف غنی رئیس جمهور افغانستان روز دوشنبه در نشست کابینه به وزارت امور خارجه این کشور دستور داد تا رویداد سوختن موتر حامل مهاجرین افغان در شهر یزد ایران را به گونه جدی پیگیری کند.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری در صفحه تویترش نگاشته است: «رئیس جمهور همچنان تاثر عمیق خود را از وقوع این حادثه ابراز نموده، تاکید کرد که این رویداد به گونه‌ی جدی از طریق مراجع دیپلوماتیک دو کشور، باید پی‌گیری شود».

وزارت خارجه افغانستان: دولت ایران مسئولیت تیراندازی به موتر حامل اتباع افغانستان را پذیرفت

روز چهار شنبه هفته گذشته موتر حامل ۱۳ مهاجر افغان در شهر یزد ایران آتش گرفت که بربنیاد معلومات وزارت امور خارجه افغانستان سه تن جان باختند و پنج تن دیگر زخمی شدند. شماری نیز هنوز ناپدید هستند. تصاویری که در رسانه های اجتماعی نشر شده اند، نشان می دهند که یک موتر سواری آتش گرفته و چند سرنشین آن در حال سوختن هستند .

در ویدیو دیده می شود که دو تن از مهاجرین افغان در کنار جاده فریاد و ناله می کنند. یکی از آنان با گریه و زاری به تماشاگران این صحنه می گوید: «تو را به خدا کمی آب بیار که سوختم».

برخی از کاربران شبکه های اجتماع به نقل از شماری از زخمیان این رویداد نگاشته اند که این حادثه پس از آن رخ داده که راننده در پاسگاه پولیس توقف نکرده و پولیس بر موتر حامل مهاجرین شلیک کرد. معاون سیاسی یزد ایران نیز شلیک پولیس بر موتر حامل مهاجرین افغان را تائید کرده است.

 عبدالفغور لیوال، سفیر افغانستان برای دیدار زخمیان و بررسی این رویداد به شهر یزد رفت. در تصاویر نشر شده، دیده می شود که سفیر افغانستان زخمیان را در حالی ملاقات می کند که در دست های شان دستبند است و به نظر می رسد که زیر نظارت جدی پولیس ایران قرار دارند. این اقدام پولیس ایران بر خشم مردم در افغانستان افزوده است.کمیته حقیقت یاب افغانستان برای بررسی چگونگی غرق شدن کارگران افغان در رود خانه هریرود بررسی ها را در محل رویداد آغاز کردند

#کمی_آب_ بیار_سوختم

آتش گرفتن موتر حامل مهاجرین افغان در ایران، سوختن شماری از سرنشینان اش و بسته بودن دست های زخمیان این رویداد با دستبند واکنش های تندی را در رسانه های اجتماعی بر انگیخته است.

 بسیار از کابران شبکه های اجتماعی با راه اندازی کارزاری تحت عنوان «#کمی_آب_ بیار_سوختم» خواستار به عدالت کشاندن عاملان این رویداد شده اند. همزمان با این، در شماری از ولایت های افغانستان به شمول قندهار، هلمند و ننگرهار مردم دست به تظاهرات زده اند و خواستار به داده گاه کشانیدن عاملان این رویداد از سوی ایران شده اند.

 وزارت امور خارجه افغانستان می گوید سرپرست این وزارت به سفارت افغانستان در تهران و تمامی دفاتر سیاسی این کشور در ایران دستور داده است که رویداد آتش گرفتن موتر مهاجرین افغان را با جدیت پیگیری کنند. گران هیواد، سخنگوی وزارت امور خارجه در این باره گفته است: «از تمامی مواد و اسناد قانونی در این زمینه استفاده نمایند تا مسبیبین این حادثه به عدالت کشانیده شوند».

پس از ادعای غرق شدن شماری از مهاجران غیرقانونی افغان در مرز با ایران، مرزبانان ایرانی متهم شدند که مهاجران را به رودخانه خروشان هریرود انداخته اند، اما هیات بازرسی ایران مدارک تیم ویژه بازرسی افغانستان را در این باره نپذیرفته و مرزبانان ایرانی را بی گناه خوانده است.

دویچه وله دری


 

در همین زمینه