با اعلام ترکیه مبنی بر باز بودن مرزهایش با اتحادیه اروپا در اخیر ماه قبروری امسال، هزاران تن به مرزهای یونان هجوم بردند
با اعلام ترکیه مبنی بر باز بودن مرزهایش با اتحادیه اروپا در اخیر ماه قبروری امسال، هزاران تن به مرزهای یونان هجوم بردند

وزارت امور خارجه آلمان می‌گوید که پس از اعلام باز شدن مرز ترکیه با یونان در اواخر ماه فبروری امسال، حدود ۱۲ هزار پناهجو و مهاجر خود را به نزدیک قلمرو اتحادیه اروپا رسانده بودند. جلو ورود این افراد به یونان گرفته شده است.

 وزارت خارجه آلمان در پاسخ به درخواست فراکسیون چپ ها در پارلمان این کشور، این موضوع را بیان کرده است. این وزارت به نقل از نهادهای یونانی علاوه کرد که در ۲۸ و ۲۹ ماه قبروری، ۴۵۰ نفر توانسته اند که از مرز میان ترکیه و یونان عبور کنند و به قلمرو اتحادیه اروپا قدم بگذارند.

در آن زمان، انقره مرزهایش را با اتحادیه اروپا پس از آن باز کرد که خواستار کمک مالی بیشتر برای رسیدگی به پناهجویان در خاک ترکیه از این اتحادیه گردیده بود.

بر بنیاد معلومات حکومت فدرال آلمان "اظهارات مقام های ترکیه مبنی بر اینکه گویا مرزهای این کشور با اتحادیه اروپا باز اند، سبب هجوم پناهجویان و مهاجران به مرزهای یونان گردید."

یونان کنترول جدی و مراقبت از مرزها را به ویژه در مناطق شمالی این کشور روی دست گرفت. در آن زمان بسیاری افراد تلاش کردند که با عبور از رودخانه "ایوروس" وارد اتحادیه اروپا شوند.

سازمان های بین المللی گفتند که آنان به عقب راندن پناهجویان (پوش بک) و عملکرد نیروهای امنیتی را که نقض قوانین بین المللی پنداشته می‌شود، در مرزها مشاهده کردند.

وزارت خارجه آلمان در ادامه افزوده است که در ۱۹ ام ماه مارچ، حکومت ترکیه مرز زمینی را با یونان و بلغاریا به دلیل همه گیری ویروس کرونا مسدود کرد. ترکیه هزاران پناهجویی که در قلمرو این کشور گیر مانده بودند را در ۲۷ ام ماه مارچ، به تاسیسات قرنطینه دولتی انتقال داد.

مرکل: استفاده از مهاجران به عنوان ابزار فشار سیاسی پذیرفتنی نیست 

از ۲۸ ماه فبروری سال روان به بعد، بیش از ۲۴۰۰ تن به گونه غیرقانونی و بدون مدرک وارد جزایر یونان شده اند. تنها در ماه مارچ امسال، رقم این افراد به ۲۰۸۴ تن می‌رسید. در آن زمان گزارش هایی به نشر رسیدند که گویا بالای شماری از خبرنگاران و سازمان های غیردولتی حملاتی صورت گرفته اند. یافته های حکومت فدرال آلمان می‌رسانند که برخی از اعضای "جنبش هویت" آلمانی و اتریشی نیز در این حرکت سهیم بوده اند.


 

در همین زمینه