عکس از آرشیف/درخواست های پناهندگی در ماه اپریل در مقایسه با ماه فبروری ۸۶ درصد کاهش یافته است./عکس: Picture-alliance/dpa/B.Thiessen
عکس از آرشیف/درخواست های پناهندگی در ماه اپریل در مقایسه با ماه فبروری ۸۶ درصد کاهش یافته است./عکس: Picture-alliance/dpa/B.Thiessen

آمار اتحادیه اروپا نشان می‌دهند که درخواست های پناهندگی اعضای این اتحادیه در ماه اپریل امسال دریافت کرده اند، در مقایسه به ده سال گذشته در پایین ترین سطح قرار گرفته است. در این ماه برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا مرزهای این اتحادیه مسدود شد.

بر اساس آماری که خبرگزاری رویترز از اداره حمایت اتحادیه اروپا در مسائل پناهجویان (EASO) به دست آورده است، تعداد درخواست های پناهندگی در ماه اپریل در مقایسه با ماه فبروری ۸۶ درصد کاهش داست. این رقم در ماه فبروری به ۶۱ هزار و ۴۲۱ مورد می‌رسید اما در ماه اپریل به ۸ هزار و ۷۳۰ درخواست کاهش داشته است.

اتحادیه اروپا مرزهای بیرونی اش را در ماه مارچ مسدود کرد و بسیاری از اعضای این اتحادیه، ثبت درخواست ها را به حالت تعلیق درآوردند.

آمار اتحادیه اروپا نشان دهنده کاهش ۴۴ درصدی درخواست های پناهندگی از ماه فبروری تا ماه مارچ است. در آن زمان کشورهای عضو محدودیت هایی را برای جلوگیری از گسترش بیشتر ویروس کرونا به اجرا درآوردند.

نینا گریگوری، مدیر اجرایی اداره حمایت اتحادیه اروپا در مسائل پناهجویان به خبرگزاری رویترز گفت: «روشن است که در طول چند ماه گذشته به ویژه (آغاز بحران کرونا) امکانات ارائه درخواست پناهندگی برای پناهجویان به شدت محدود شده بود.»

او در ادامه گفت: «بدون شک، وضعیت برای آن هایی که نیازمند پناهندگی هستند، بسیار چالش برانگیز بوده است. بحران کووید ۱۹ باعث پیچیده تر شدن وضعیت آن ها شده است

پناهجویان: نیروهای یونانی ما را با جبر به ترکیه پس فرستادند

بربنیاد آمار اداره حمایت اتحادیه اروپا در مسائل پناهجویان، بیشتر متقاضیان پناهندگی از ماه جنوری سال ۲۰۲۰ تا ماه اپریل، از کشور سوریه بوده اند. در جایگاه های بعدی پناهجویان افغان، ونزوئلا و کلمبیا قرار می‌گیرند.

در طول سال های گذشته وارد شدن به قلمرو اتحادیه اروپا برای پناهجویان دشوارتر شده است. اتحادیه اروپا مسیرهای زمینی را مسدود کرد و برای این که جلو ورود مهاجران را از راه بحر بگیرد، به لیبیا و ترکیه کمک کرد.

ایتالیا در ماه اپریل اعلام کرد که بندرهای این کشور به خاطر بیماری همه گیر ناشی از ویروس کرونا امن نیستند و به این خاطر به کشتی های سازمان های خیریه که حامل مهاجران نجات یافته هستند، اجازه ورود را نمی‌دهد.

مالتا نیز (در آن زمان) اعلام کرد که در طول بحران کرونا، نمی‌تواند نجات مهاجران را تضمین کند یا به آن ها اجازه پیاده شدن را بدهد.

پترا بی ینس، یک مقام ارشد شورای اروپا برای مهاجران و پناهجویان (ECRE) گفت، مهاجرانی که در دوران شیوع بیماری همه گیر کووید ۱۹ به اروپا رسیده اند، اما نتوانسته اند درخواست پناهندگی ارائه کنند، بیشتر در خطر هستند. این شورا شبکه‌ای است که متشکل از ۱۰۰ سازمان غیردولتی در ۴۰ کشور اروپایی می‌باشد.

او به خبرگزاری رویترز گفت: «دسترسی آن ها به مراقبت های صحی محدود است و تا زمانی که تقاضای پناهندگی شان را ارائه نکرده اند، اقامت شان غیر قانونی است. آسیب پذیری این مهاجران مد نظر قرار نمی‌گیرد و احتمال سوء استفاده از آن ها بیشتر است


 

در همین زمینه