عکس از آرشیف/ نمایی از کمپ موریا در جزیره لیسبوس، ۲۹ نومبر سال ۲۰۱۹/عکس: Imago‌
عکس از آرشیف/ نمایی از کمپ موریا در جزیره لیسبوس، ۲۹ نومبر سال ۲۰۱۹/عکس: Imago‌

بیشتر مهاجرانی که در کمپ موریا، در جزیره لیسبوس یونان زندگی می‌کنند، ویروس کرونا را تهدیدی می‌دانند که راجع به آن زیاد شنیده اند. اما چاقوکشی در این اردوگاه یک تهدید واقعی است.

مهاجران در اردوگاه موریا، در جزیره لیسبوس، برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا، از ماه مارچ تا به حال اجازه خارج شدن از این جا را ندارند.

بر اساس گزارش های رسمی تا حال هیچ کس در کمپ موریا به بیماری کووید ۱۹ مبتلا نشده است. از آغاز سال تا به حال پنج تن به شمول یک زن و یک پسر جوان بر اثر ضربات چاقو کشته شده و ده تن دیگر زخمی شدند.

دو مورد از این حملات در شهر میتیلینی، مرکز این جزیره انجام شدند.

محمد، یک شهروند سوریایی از هفت ماه به این طرف همراه با همسر باردار و دختر کوچکش در موریا به سر می‌برد. او می‌گوید: «وضعیت هر روز بدتر می‌شود. ما نگران امنیت فرزندان مان هستیم.»

او به خبرگزاری فرانسه (ای اف پی) گفت، هر روز این جا ناآرامی است و شب ها آن ها با چاقو به یک دیگر حمله می‌کنند. به گفته نظیفه، یک خانم معلم از افغانستان، در اکثر موارد اختلافات بین اعضای قوم هزاره و مردم تاجیک به درگیری های خشونت آمیز می انجامد.

او گفت: «دیروز مردم به خیمه ما آمدند و پرسیدند که آیا ما هزاره یا تاجیک هستیم. ما گفتیم که هیچ کدام و حالا هر دو طرف ما را دشمن خود می‌دانند.»

محدودیت گشت و گزار در کمپ های جزایر یونان که به تاریخ ۱۸ ماه مارچ اعمال شد، تا به حال سه بار تمدید شده است و به تاریخ ۲۱ جون پایان می‌یابد.

در گذشته نیز حرکت های اعتراضی از جانب  پناهجویان در اردوگاه موریا در جزیره لیسبوس یونان صورت گرفته بودمرتبط: کشته شدن یک مهاجر با چاقو سبب خشم پناهجویان در اردوگاه موریا شد

سازمان داکتران بدون مرز در این هفته تمدید قیود منع گشت و گذار را «تبعیض آمیز» و «مخرب» خواند.

مارکو ساندرون، از اعضای این سازمان در جزیره لیسبوس گفت: «تمدید قیود منع گشت و گذار در کمپ های پناهجویان، باعث کاهش دسترسی آن ها به خدمات ابتدایی و مراقبت های طبی می‌شود. در مرحله کنونی بیماری همه گیر کووید ۱۹، با توجه به صحت عمومی، چنین اقدام غیرقابل توجیه است.»

ساندرون در ادامه گفت: «این مردم خطر به شمار نمی آیند، بلکه در خطر هستند». او افزود، مهاجران مجبور به زندگی کردن در کمپ های پرازدحام هستند و دسترسی شان به آب و تاسیسات بهداشتی محدود است. افزون بر این رعایت فاصله گیری اجتماعی در این کمپ ها ممکن نیست.

حکومت یونان قصد داشت که بیش از ۲۳۰۰ پناهجو (که بسیاری از آن ها افراد مسن و بیمار بودند) را از کمپ های جزایر به سرزمین اصلی انتقال دهد، اما اجرای این طرح به خاطر بیماری همه گیر ناشی از ویروس کرونا به تاخیر افتاده است.

کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان (یو ان اچ سی ار) ماه گذشته خواهان لغو هرچه «سریع تر» محدودیت گشت و گذار شد.

ابراهیم که در کابل انجنیر موتر بوده است می‌گوید، به خاطر این محدودیت ها نمی‌تواند برای خانواده اش غذا تهیه کند. او گفت: «دیگر نمی‌توانیم به شهر برویم و مجبوریم، هر آن چه را که نیاز داریم، در دوکان کمپ خریداری کنیم.»

ابراهیم افزود: «یک بار سعی کردیم به شهر برویم. اما پولیس ما را بازگرداند.» او با این نظر که امنیت عمومی بزرگترین نگرانی در کمپ موریا است، موافق است. ابراهیم گفت: «برای ۲۰ هزار مهاجر در کمپ، فقط ۱۰۰ پولیس وجود دارد.»

وزارت مهاجرت یونان اعلام کرد که به گروه های کوچکی از ساکنان اردوگاه در فواصل منظم اجازه می‌دهد که همراه با پولیس برای تهیه نیازمندی های شان از کمپ خارج شوند.

فردین، یک جوان ۱۷ ساله افغان از ۹ ماه تا حال در کمپ موریا زندگی می‌کند.درواقع اردوگاه موریا برای ۲۰۰۰ مهاجر در نظر گرفته شده بودُ اما در حال حاضر ۱۴ هزار پناهجو در اینجا زندگی می کنند.مرتبط: جزیره لیسبوس: در کمپ موریا هر روز یک نفر زخمی می‌شود

او می‌گوید، برخی از مهاجران در این جا اجازه یافته اند که برای مراجعه به داکتر به میتیلینی بروند و آن ها گفته اند که شهروندان یونانی در سرک ها دیگر از ماسک استفاده نمی‌کنند.

فردین گفت: «به نظر نمی آید که مردم محلی به خاطر این ویروس زیاد نگران باشند. آیا این محدودیت ها فقط مهاجران را شامل می شود؟ آیا بین من (و مردم محلی یونان) تفاوتی وجود دارد؟»

فردین علاوه کرد: «امروز پولیس ما را از ساحل به دور راند. شنا یکی از اندک تفریحاتی است که به ما کمک می‌کند زندگی مان را در موریا فراموش کنیم.»

ماه گذشته، پس از این که نتیجه آزمایش کرونای ۱۵۰ تن از مهاجران ساکن در یک هوتل که در نزدیکی شهر کرانیدی مثبت اعلام شد، ۱۵۰ تن از مهاجران افریقایی از این هوتل خارج شده و علیه محدودیت های گشت و گذار که در ماه اپریل اجرایی شد، اعتراض کردند.

پس از این که در ماه می، سه مورد دیگر ابتلا به ویروس کرونا تایید شد، مقام های مسئول محدودیت ها در این هوتل را تا تاریخ ۱۴ جون تمدید کردند.

بیش از ۳۱ هزار پناهجو در پنج کمپ جزایر بحیره اژه زندگی می‌کنند، در حالی که این اردوگاه ها مجموعا گنجایش ۶ هزار و ۹۵ تن را دارند.

حدود ۱۷ هزار تن از آن ها، در کمپ موریا زندگی می‌کنند.

وزارت مهاجرت اخیرا پروسه پناهندگی را تسریع کرد و رسیدگی به ۶ هزار درخواست را در ماه می به پایان رساند.

به گزارش وب سایت خبری «StoNisi»، از هفته گذشته تا به حال بیش از ۵۰۰ تن که درخواست های پناهندگی شان به رسمیت شناخته شده، با کشتی از میتیلینی به پیرئاس انتقال یافتند.


 

در همین زمینه