کارگران زن خارجی در یک فارم ایتالیایی. عکس آرشیف از پیکچر الیانس
کارگران زن خارجی در یک فارم ایتالیایی. عکس آرشیف از پیکچر الیانس

پولیس ایتالیا ۶۰ نفر را به ظن بهره کشی از کارگران خارجی افریقایی در این کشور دستگیر و ۱۴ فارم زراعتی را ضبط کرد. تابستان هرسال هزاران کارگر زراعتی افریقایی، بلغاریایی و رومانیایی برای کار در فارم‌های زراعتی میوه و سبزیجات به ایتالیا می‌روند.

روز چهارشنبه ۱۰ جون، پولیس ایتالیا در یک عملیات وسیع، چهارده فارم زراعتی را در شهرهای کونسانزا ( منطقه کالابرا ) و ماترا ( منطقه باسیلیکاتا) ضبط کرد.

به گفته مقام‌های ایتالیایی هدف از این عملیات، که در آن ۳۰۰ نیروی امنیتی شرکت داشتند، پایان دادن به بهره کشی از کارگران خارجی بود که در مزارع ایتالیا کار می‌کنند و تعدادی از آن‌ها غیرقانونی هستند.

بیشتر بخوانید:  استثمار مهاجران در ایتالیا؛ روزانه ۱۱ ساعت کار با دریافت ۳ یورو در ساعت

در جریان عملیات پولیس ۶۰ نفر به ظن عضویت در گروه‌های جنایت کاری دستگیر شدند که از کارگران خارجی سوء استفاده مالی می‌کنند و در بخش مهاجرت غیرقانونی فعالیت دارند.

تابستان هرسال هزاران کارگر زراعتی افریقایی، بلغاریایی و رومانیایی برای کار در فارم‌های زراعتی میوه و سبزیجات به ایتالیا می‌روند. این کارگران که معمولاً با معاش بسیار پایین استخدام می‌شوند و در شرایط بسیار ناگوار در کمپ‌ها زندگی می‌کنند، از سوی گروههای مافیایی مورد بهره کشی قرار می‌گیرند.

اعطای مدرک موقت اقامت به کاگران زراعتی خارجی

حکومت ایتالیا در این اواخر اعلام کرد که به کارگران مهاجر زراعتی سند موقت اقامت می‌دهد تا با بهره کشی از این مهاجران مقابله و بیمه صحی را برای کارگران فصلی فراهم کند.

در همین زمینه:  ایتالیا می خواهد برای کارگران مهاجر اجازه اقامت موقت اعطا کند

بر اساس این تصمیم، استخدام کنندگان کارگران خارجی می‌توانند در بدل پرداخت ۵۰۰ یورو، برای هر کارگر درخواست سند اقامت کنند. گذشته از آن خارجیانی که دوره اقامت آن‌ها در ایتالیا به پایان رسیده نیز می‌توانند برای یک سند موقت اقامت، درخواست بدهند.

کارگران خارجی و خانگی در نزد افراد سالخورده را نیز می‌توانند از تصمیم حکومت ایتالیا مستفید شوند اما درخواست ‌ها در این زمینه بسیار اندک بوده است. به گزارش روزنامه رپوبلیکا، چون استخدام کنندگان حاضر به پرداخت پول برای سند اقامت این کارگران نیستند، تا کنون فقط ۹۵۰۰ درخواست به مقام‌ها ارائه شده است.

این در حالیست که شمار کارگران خارجی نیازمند سند اقامت ۲۲۰۰۰۰ نفر برآورده شده است. مهلت اعطای سند موقت اقامت از اول جون آغاز شده و تا ۱۵ جولای ادامه خواهد داشت.

خانم ترزا بلانووا، وزیر امور زراعتی ایتالیا که برای دفاع از اعطای سند اقامت به کارگران، تهدید به استعفا کرده بود، به روزنامه ریپوبلیکا گفت که تا هنوز نمیتوان از شکست این اقدام سخن گفت. او گفت:« این تصمیم تامین عدالت اجتماعی را تضمین می‌کند و نتیجه آن هرچه باشد، هرگز یک شکست نخواهد بود.» او در ادامه تاکید کرد:« حتی اگر تنها یک نفر از فراموشی و شرایط کار رقت بار بیرون کشیده شود من آن را یک پیروزی محسوب می‌کنم.»


 

در همین زمینه