عکس از آرشیف/ اپاتوواچ، کرواسیا، گروهی از مهاجران در نزدیکی دروازه ورودی یک مرکز پذیرش مهاجران که در نزدیکی مرز کرواسیا با صربستان قرار دارد. /عکس: EPA/ZOLTAN BALOGH
عکس از آرشیف/ اپاتوواچ، کرواسیا، گروهی از مهاجران در نزدیکی دروازه ورودی یک مرکز پذیرش مهاجران که در نزدیکی مرز کرواسیا با صربستان قرار دارد. /عکس: EPA/ZOLTAN BALOGH

پولیس کرواسیا متهم است که با مهاجران و پناهجویان روش نامناسب را انجام می‌دهد. سازمان عفو بین الملل تاکید می‌کند که مسئولین مرزی، پناهجویان را تا اندازه ای مورد ضرب و شتم قرار داده که استخوان اعضای بدن شان شکسته است.

سازمان عفو بین الملل مدعی است که پولیس کرواسیا، پناهجویان را در مرز بازداشت می‌کند و آنان را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهد. به بیان این سازمان، افرادی که سعی می‌کنند مرز "سبز" میان کرواسیا و بوسنیا را عبور ‌کنند، مورد بازداشت پولیس قرار گرفته اند و آنان را به اندازه با لگد زده اند که در اغلب موارد استخوان های آنان شکسته و از ناحیه سر نیز زخم برداشته اند.

این سازمان به نقل از اطلاعات داکتران معالج در بوسنیا و توضیحات ۱۶ پناهجوی پاکستانی و افغان اشاره می‌کند که قربانی این بدرفتاری ها شده اند.

پیش از این نیز در کرواسیا با مهاجرانی که سعی می‌کردند به صورت غیرقانونی از مرز عبور کنند، بدرفتاری می‌شد و به بوسنیا پس فرستاده می‌شدند.

سازمان عفو بین الملل با توجه به گزارش های اخیر از بالا رفتن سطح خشونت صحبت می‌کند و از مهاجر جوانی می‌گوید که به حدی لت و کوب شده که در حال حاضر نمی‌تواند راه بروند. مهاجرانی هم هستند که یکی از اعضای بدن شان به طور کامل گچ گرفته شده است.

برخی از پناهجویان ادعا می‌کنند که مامورین پولیس مرزی کرواسیا، در حالی که می‌خندیدند و شوخی می‌کردند، "کچاپ و مایونیز" در زخم هایی که بر اثر لت و کوب در سرشان ایجاد شده بود، می‌ریختند.

سازمان عفو بین الملل خواهان واکنش وزارت داخله کرواسیا نسبت به این اتهامات شد و گفت که وزارت نامبرده تا به حال در این زمینه اظهار نظر نکرده است. در گذشته، کرواسیا چنین گزارش هایی را پیوسته رد می‌کرد.

کرواسیا که عضو اتحادیه اروپا است، سال ها است که در انتظار عضویت در منطقه شینگن است. در این منطقه کنترول مرزی انجام نمی‌شود. به عقیده ناظران رفتار بی رحمانه پولیس مرزی کرواسیا با مهاجرانی که سعی می‌کنند به صورت غیرقانونی از مرز عبور کنند، به این مساله ارتباط دارد.

در سال های اخیر شمار زیادی از مهاجران سعی می‌کنند خود را از طریق بوسنیا و کرواسیا به کشورهای غرب اروپا برسانند.

 


 

در همین زمینه