کشتی مار جونیو روز پنجشنبه ۱۱ جون به آب‌های لیبیا رسید. عکس از پیکچر الیانس
کشتی مار جونیو روز پنجشنبه ۱۱ جون به آب‌های لیبیا رسید. عکس از پیکچر الیانس

کشتی مارجونیو که به یک سازمان خیریه ایتالیایی تعلق دارد روز پنجشنبه ۱۱ جون به کشتی سی واچ ۳ در آب‌های لیبیا پیوست تا عملیات نجات مهاجران سرگردان در مدیترانه را از سر بگیرد.

سازمان خیریه ایتالیایی نجات انسان‌ها از مدیترانه (Mediterranea Saving Humans) اعلام کرد که کشتی مارجونیو روز سه شنبه از بندر تراپانی در جزیره سیسیلیا حرکت کرده و روز پنجشنبه به منطقه جستجو و عملیات نجات در سواحل لیبیا رسیده است.

خانم الساندره سیوربا، رئیس این سازمان روز چهارشنبه گفت:« ما در شرایطی به مدیترانه باز می‌گردیم که در یک سناریوی نگران کننده، حکومت‌های اروپایی توافق اعلام ناشده خود با شبه نظامیان کشور در حال جنگ لیبیا را پذیرفته‌اند و به گونه صریح، حقوق بنیادی و زندگی انسانی را زیر پا می‌کنند.»

او در ادامه گفت که در گرماگرم این توافق اعلام ناشده« پناهجویان فراری از جنگ و قربانی شکنجه در سکوت می‌میرند یا با همکاری کشورهای اروپایی دستگیر می‌شوند تا به بازداشتگاه‌های لیبیا برگردانده شوند.»

در همین زمینه: شمار قربانیان کشتی غرق شده مهاجران در تونس به ۵۲ نفر رسید

این در حالیست که کشتی سی واچ ۳ که به سازمان آلمانی سی واچ تعلق دارد نیز روز شنبه ۶ جون به قصد آب‌های لیبیا حرکت کرده بود و حال در منطقه حضور دارد.

دو کشتی‌های نجات بشردوستانه بعد از آن به مدیترانه برگشتند که تعدادی از کشورهای اروپایی محدودیت‌های مربوط به قرنطین عمومی در جریان بحران ویروس کرونا را کاهش دادند.

با آغاز بحران در اوایل امسال، عملیات نجات این کشتی‌ها در مدیترانه متوقف شد و دو کشتی آلان کردی و آیتا ماری که علیرغم محدودیت‌ها، حتی در دوران شیوع ویروس کرونا نیز اقدام به نجات مهاجران می‌کردند، توسط مقام‌های ایتالیا متوقف شدند.

بیشتر بخوانید: ایتالیا کشتی‌های نجات آلان کردی و آیتا ماری را متوقف کرده است

روزنامه د له سیرا، چاپ ایتالیا از قول سرویس‌های مخفی این کشور گزارش داده که حدود ۲۰۰۰۰ نفر در سواحل لیبیا آماده مهاجرت به سوی اروپا از طریق مدیترانه هستند.

بین ماههای جنوری و اپریل ۲۰۲۰ تلاش‌های برای مهاجرت به اروپا در مقایسه با دوران مشابه در سال گذشته، ۲۹۰ ٪ افزایش یافته و به ۶۶۲۹ بار رسیده است.

 

در همین زمینه