عکس از آرشیف/ گروهی از پناهجویان و مهاجران را در مسیر بالقان نشان می‌دهد
عکس از آرشیف/ گروهی از پناهجویان و مهاجران را در مسیر بالقان نشان می‌دهد

شمار مهاجران و پناهجویانی که مرزهای اروپا را به گونه غیرقانونی عبور می‌کنند، بار دیگر افزایش یافته است. رقم شهروندان افغانستان که از ترکیه و یونان در این مسیر به راه افتاده اند، بیشتر از مهاجران کشورهای دیگر است.

گروه رسانه ‌ای "فونکه" با استناد به اطلاعات آژانس حفاظت از مرز های اتحادیه اروپا (فرانتکس) افزوده است که در ماه می در مسیر راه‌های اصلی مهاجرت به سوی اروپا، تقریباً ۴۳۰۰ مورد عبورغیرقانونی از مرزها ثبت شده اند که این رقم تقریباً سه برابر بیشتر از ماه قبل آن بوده است.

در ماه اپریل شمار مهاجرین غیرقانونی به دلیل پاندمی کرونا به پایین ترین سطح رسیده بود. بر اساس گزارش فرانتکس، از ماه جنوری تا ۳۱ هزار و۶۰۰ مورد عبور غیرقانونی از مرزها ثبت شدند که در همین مدت زمانی، شش درصد کمتر از سال قبل بوده است.

مسیر شرقی بحیره مدیترانه، یعنی ترکیه و یونان، عمده ترین گذرگاه برای پناهجویان و مهاجران به سوی اروپا بوده است. بر اساس گزارش فرانتکس از این طریق در ماه می ۱۲۵۰ مورد عبورغیرقانونی از مرزها ثبت شده که هشت برابر بیشتر از ماه اپریل بوده است.

گذر از این مسیر از ماه جنوری تا می ۱۲ هزار ۷۰۰ مورد بوده که ۲۸ درصد کمتر از سال قبل در زمان مشابه سال می‌باشد. اکثریت این پناهجویان و مهاجرانی که از این مسیر عبور کرده اند، شهروندان افغانستان بوده اند.

از مسیر بحیره مدیترانه مرکزی، یعنی لیبیا و تونس به سوی ایتالیا و مالتا، حدود ۱۰۰۰ مورد عبورغیرقانونی از مرزها ثبت شده است که یک افزایش ۴۰ درصدی را در مقایسه با ماه اپریل نشان می‌دهد.

یک عضو نیروهای آژانس محافظت از مرزهای خارجی اتحادیه اروپا.
فرانتکس از ماه جنوری تا ماه می، ۵۵۰۰ مورد را ثبت کرده است که تقریباً سه برابر بیشتر از سال ۲۰۱۹ در همین مدت زمانی بوده است. در این موارد مهاجران قبل از همه، از کشور های بنگله دیش، سودان و ساحل عاج بوده اند.

بر اساس این گزارش ها، از طریق غرب بحیره مدیترانه یعنی مراکش به سوی اسپانیا، در ماه می بیش از ۶۵۰ مهاجر آمده اند که این رقم تقریباً چهار برابر بیشتر از ماه اپریل بوده است.

مرتبط: افزایش نگرانی ها از بدرفتاری با مهاجران در مسیر بالکان

در پنج ماه اول سال جاری، ۳۷۰۰ مهاجر ثبت شده است که کمتر از نیم این رقم در همین مدت زمانی در سال قبل بوده است که حدود نیمی از آن‌ها مهاجران الجزایر بوده‌اند.

از طریق مسیر غرب بالقان در ماه می بیش از ۹۰۰ مورد عبورغیرقانونی از مرزها ثبت شده است که ده برابر بیشتر از ماه اپریل می‌باشد. از ماه جنوری تا می، بیشتر از ۶۹۰۰ مورد ثبت شده که افزایش ۵۰ درصدی را در مقایسه با سال قبل در همین مدت زمانی را نشان می‌دهد.

 برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله


 

در همین زمینه