به گونه اوسط سالانه ۲۰ هزار تن از آلمان اخراج می‌شوند. اخراج بیشتر این افراد براساس قوانین دابلین انجام می شود
عکس: Picture-alliance/dpa/D. Maurer
به گونه اوسط سالانه ۲۰ هزار تن از آلمان اخراج می‌شوند. اخراج بیشتر این افراد براساس قوانین دابلین انجام می شود عکس: Picture-alliance/dpa/D. Maurer

روند پس فرستادن مهاجران به کشورهای اروپایی از آلمان که به خاطر همه گیری ویروس کرونا به حالت تعلیق درآمده بود، از سر گرفته می شود.

خبرگزاری آلمان به نقل از وزارت داخله فدرال این کشور گزارشی را به نشر رسانده که در آن، از آغاز مجدد روند پس فرستادن پناهجویان "دوبلینی" خبر داده است. بر اساس معاهده دوبلین، آن کشور اتحادیه اروپا مسئول رسیدگی به درخواست پناهندگی است که فرد پناهجو، برای نخستین بار وارد آن عضو اتحادیه اروپا شده باشد.

اگر مقام های مسئول در آلمان متوجه شوند که یک کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا مسئول رسیدگی به درخواست پناهندگی است، می‌توانند فرد پناهجو را در چارچوب معاهده دوبلین به آن جا بفرستند.

ناروی، ایسلند، سویس و لیختن اشتاین نیز بخشی از سیستم هستند.

در طرح وزارت داخله آلمان فدرال که نسخه ای از آن به دست خبرگزاری آلمان رسیده، آمده است: «در حالی که محدودیت های گشت و گذار فرامرزی لغو شده و در زمینه سفر به اتحادیه اروپا دیگر هشدار داده نمی شود، روند پس فرستادن مهاجران نیز باید دوباره از سر گرفته شود».

روند پس فرستادن پناهجویان در چارچوب قوانین دوبلین، به تاریخ ۲۳ ماه مارچ امسال به تعلیق درآمده بود.

بر اساس این طرح، بازگشت به سیستم عادی باید به گونه تدریجی انجام شود و پناهجویان نخست از راه زمینی به کشورهای همسایه آلمان انتقال یابند و بعد با استفاده از هواپیما (تا حد ممکن با استفاده از هواپیماهای کرایه ای) به کشورهای دیگر تابع سیستم دوبلین فرستاده شوند.

در ادامه این طرح آمده است: «باید در این زمینه بسیار محتاط باشیم تا با از سر گیری روند پس فرستادن، این ویروس دوباره در اروپا شیوع پیدا نکند.»

افزون بر این، هرکس که علایم بیماری کووید ۱۹ را داشته باشد و یا ابتلا شدنش به این بیماری ثابت شده باشد، باید اجازه داشته باشد تا زمان بهبودی در آلمان باقی بماند.

گونتر بورکهارت، مدیرکل سازمان حامی پناهجویان (پرو ازول)، از این طرح به گونه شدید انتقاد کرد و گفت، مقام های مسئول در آلمان می‌خواهند مهاجران را در آینده نزدیک دوباره به کشورهای ایتالیا و یونان بفرستند. بیشتر مهاجرانی که به اروپا می آیند، نخست به یکی از این دو کشور می‌رسند. 

این سازمان هشدار داد: «قبل از دوران کرونا هم در ایتالیا در زمینه پذیرش پناهجویان نارسایی های جدی وجود داشتند و بسیاری از پناهجویانی که به آن جا پس فرستاده شده اند، در خطر بی خانمانی هستند. به احتمال زیاد بحران کرونا بر شرایط پذیرش پناهجویان تاثیرات بسیار مخربی خواهد داشت.»


 

در همین زمینه