عکس از آرشیف دویچه وله/ چهار مهاجر افغان در یکی از رودخانه های ایران غرق شده اند
عکس از آرشیف دویچه وله/ چهار مهاجر افغان در یکی از رودخانه های ایران غرق شده اند

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران از غرق شدن چهار شهروند افغانستان در زاینده رود ولایت اصفهان خبر داده است. بنا بر گزارش ها این افراد سه زن و یک مرد و بین سنین ۲۰ تا ۵۰ ساله بوده اند.

رسانه های ایران از غرق شدن سه زن و یک مرد افغان در زاینده رود اصفهان گزارش داده اند. منصور شیشه فروش، مدیر کل مدیریت بحران ولایت اصفهان ایران به خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) گفته است که این حادثه بعد از ظهر روز سه شنبه (۲۷ جوزا/۱۷ جون) رخ داده است.

شیشه فروش به این خبرگزاری گفته است که «این چهار نفر سه زن و یک مرد بودند که به محل سد زاینده رود رفته بودند و ابتدا یکی از آنها وارد آب و دچار غرق شدگی شد و سپس سایر افراد یکی یکی برای نجات دیگران داخل آب رفتند و غرق شدند.»

او گفته است که اجساد این افراد پیدا و از آب بیرون کشیده شده است. جان باختگان بین ۲۰ تا ۵۰ ساله بوده اند.

چنانچه رسانه های ایران گزارش داده اند در سال روان خورشیدی تا کنون ۲۱ نفر بر اثر غرق شدگی در آب های ولایت اصفهان جان باخته اند. آمار جان باختگان غرق شدگی در این ولایت در سال گذشته ۵۹ نفر گزارش شده است.

شمار زیادی از مهاجران افغان به دلیل ناامنی در افغانستان خانه و کاشانه شان را ترک کرده و به کشور همسایه ایران مهاجر شده اند. شماری نیز به دلایل اقتصادی از جمله بیکاری روز افزون به ایران و کشورهای دیگر مهاجر شده اند.

دو هفته پیش موتر حامل ۱۳ مهاجر افغان در شهر یزد ایران آتش گرفت که بر بنیاد معلومات وزارت امور خارجه افغانستان، ۳ تن جان باختند و پنج تن دیگر زخمی شده اند. تصاویری که در رسانه های اجتماعی دست به دست می شدند، نشان می دادند که یک موتر سواری آتش گرفته و چند سرنشین آن در حال سوختن هستند.

 برخی از کاربران شبکه های اجتماعی به نقل از شماری از زخمیان این رویداد نگاشته اند که این حادثه پس از آن رخ داده که راننده در پسته پولیس توقف نکرده و پولیس بر موتر حامل مهاجرین شلیک کرد.

پیش از آن ادعای به آب انداختن مهاجران افغان در رودخانه هیرمند از سوی نیروهای مرزی ایران موجی از انتقادها را برانگیخت. نجات یافتگان این حادثه مدعی بودند که نیروهای ایران حدود ۵۰ کارگر افغان را که غیرقانونی به ایران می‌رفتند مجبور به عبور از رودخانه هیرمند کرده اند که در شماری از آن‌ها جان باختند. ایران مسئولیت داشتن در این حادثه را رد کرده است.

(pa /af (Irna, Imna

برگرفته از رسانه همکار ما(دویچه وله) 

 

در همین زمینه