عکس از آرشیف/ گارد ساحلی یونان متهم به بدرفتاری با پناهجویان و مهاجران شده است
عکس از آرشیف/ گارد ساحلی یونان متهم به بدرفتاری با پناهجویان و مهاجران شده است

گزارش مشترک چند رسانه نشان می‌دهد که گویا نیروهای یونانی پس از تخریب ماشین قایق پناهجویان، آنان را در دریای اژه به حال خود شان رها می‌کنند. رسانه های یونانی به تازگی تصاویری را به نشر رسانده اند که بر بنیاد آن، نیروهای گارد ساحلی یونان به انجام این کار متهم شده اند.

یافته های یک گزارش مشترک تحقیقی روزنامه آلمانی "اشپیگل"، "ریپورت ماینز" و لایتهاوس ریپورت" می‌رساند که گویا به کمک پناهجویان برای نجات آنان در بحیره مدیترانه شتافته نمی‌شود و آنان در قایق های غیرمعیاری به حال خود رها می‌شوند.

در یک کلیپ ویدیویی که به تاریخ ۱۳ ماه می امسال تصویر برداری شده دیده می‌شود که گارد ساحلی یونان پناهجویان را در دریای اژه به حال خودشان رها می‌کند. گفته می‌شود که در اغلب موارد، پناهجویان و مهاجران پس از ساعت ها تاخیر توسط گارد ساحلی ترکیه از آب نجات یافته اند.

این رسانه ها همچنین از حملات افراد نقاب پوش بالای پناهجویان و مهاجران در دریای اژه گزارش داده اند که از چند سال به این سو، فعالان حقوق مهاجران نسبت به این موضوع شکایت می‌کنند. در اغلب این موارد، ماشین قایق حامل پناهجویان تخریب می‌شود تا از رسیدن پناهجویان به مقصدشان جلوگیری صورت گیرد. تا به حال، هویت این افراد نقاب پوش معلوم نشده است.

این سه رسانه به کمک تحقیقات طب قانونی و مقایسه چندین تصویر برای نخستین بار ادعا می‌کنند که در یک مورد، این افراد مربوط به گارد ساحلی یونان بوده اند. در چهارم ماه جون سال روان، افراد نقاب پوش بالای یک قایق پناهجویان در دریای اژه حمله کردند. این افراد سوار بر یک قایق تفریحی خاکی رنگ بوده اند.

با توجه به چندین ویژگی، خبرنگاران "بدون تردید" دریافته اند که این قایق متعلق به یک کشتی گارد ساحلی یونان بوده است.

گارد ساحلی یونان این ادعاها را رد کرده و گفته است که نیروهای گارد ساحلی هیچ گاه نقاب نمی‌پوشند و همیشه از قانون پیروی می‌کنند. بر اساس گزارش این رسانه ها، گارد ساحلی یونان نتوانسته است که در مورد کلیپ ویدیویی ۱۳ ماه می پاسخ بدهد.

شماری از رسانه های یونانی در هفته گذشته یک کلیپ ویدیویی را که توسط کمره درون یا طیاره بی‌سرنشین پولیس ترکیه تصویر برداری شده است، به نشر رساندند. این ویدیو چگونگی گرفتن ماشین یک قایق حامل پناهجویان توسط گارد ساحلی یونان را نشان می‌دهد که آنان را به حال خود شان در قایق بدون ماشین در میان سواحل ترکیه و جزیره لیسبوس رها می‌کنند.

aj/af(AFPD)

 

در همین زمینه