رقم مهاجران در جهان به سرحد ۹۰ میلیون تن رسیده است
رقم مهاجران در جهان به سرحد ۹۰ میلیون تن رسیده است

آمار تازه سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که شمار مهاجران در سال گذشته، به گونه بی پیشینه در جهان افزایش یافته است. در حال حاضر، حدود ۷۹.۵ میلیون تن در جهان مهاجر می‌باشند.

بر بنیاد گزارش «Global Trends» (گرایش های جهانی) که توسط کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان امروز (پنجشنبه) نشر شد، در سال ۲۰۱۹ حدود ۷۹.۵ میلیون تن که بیش از یک درصد جمعیت جهان را تشکیل می‌دهد، در سراسر جهان در حال فرار بوده اند. این معلومات نشان می‌دهد که رقم مهاجران در ده سال گذشته تقریبا دو برابر شده است.

بر اساس این آمار، بیش از دو سوم از مهاجران از پنج کشور (سوریه، ونزوئلا، افغانستان، سودان جنوبی و میانمار) هستند. سوریه با حدود ۶.۶ میلیون مهاجر در جایگاه نخست قرار دارد. شمار بی جاشدگان داخلی در این کشور و در نقاط دیگر جهان افزایش یافته است. بر این اساس، ۴ میلیون تن دیگر به شمار بی جاشدگان داخلی افزوده شده و تعداد آن ها به حدود ۴۵ میلیون تن رسیده است.

این گزارش دفتر نمایندگی سازمان ملل در امور پناهندگان تصریح می‌کند که افزون بر افزایش بی جاشدگان داخلی، وضعیت در ونزوئلا نیز باعث شده که ۹ میلیون تن دیگر به تعداد مهاجران ثبت شده در سراسر جهان اضافه شوند. هرچند بسیاری از انسان ها در ونزوئلا به عنوان آواره یا پناهجو ثبت نشده اند، اما شدیداً به محافظت نیاز دارند.

یافته های این گزارش نشان می‌دهند که وضعیت در آلمان و اروپا تقریبا هیچ تغییری نکرده و حدود ۱۰ درصد از همه مهاجران جهان در قاره اروپا زندگی می‌کنند. افزون بر این آلمان پنجمین کشور مهاجرپذیر در سراسر جهان دانسته شده است.

این که تقریبا ۸۳ هزار تن به شمار پناهجویان در آلمان اضافه شده است، به خاطر مهاجرانی است که قبلا هم در آلمان زندگی می‌کردند و حالا به درخواست های آن ها رسیدگی شده است.

به گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل «یو ان اچ سی ار»، چشم اندازی برای بهبود وضعیت وجود ندارد.

در حالی که در سال های ۱۹۹۰، حدود ۱.۵ میلیون مهاجر می‌توانستند سالانه به کشور اصلی شان بازگردند، حالا این تعداد در ده سال گذشته به حدود ۳۹۰ هزار تن در سال کاهش یافته است.

به گفته فیلیپو گراندی، کمیسار عالی سازمان ملل برای پناهندگان: «شمار افرادی که از وطن شان بیرون رانده شده اند، افزایش یافته و این پدیده دیگر کوتاه مدت و موقت نیست.»

او افزود، ما «در برابر همه آن هایی که از کشورشان فرار می‌کنند، به یک موقف جدید و مثبت نیاز داریم.»

 


 

در همین زمینه