© . | نجیب مایل هروی، پژوهشگر و نسخه شناس افغانستانی
© . | نجیب مایل هروی، پژوهشگر و نسخه شناس افغانستانی

در پی انتشار خبر خودسوزی شهاب مایل هروی، فرزند ارشد نجیب مایل هروی، پژوهشگر و نسخه شناس افغانستانی ساکن مشهد، دولت ایران روز چهارشنبه ۱۷ جون با انتشار اطلاعیه ای سر انجام به این استاد برجسته زبان فارسی تابعیت ایرانی داد. شهاب مایل هروی، پسر ارشد این پژوهشگر، به دلیل رفتار تحقیر آمیز دولت ایران با پدر خود چندی پیش در مشهد در مقابل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی دست به خودسوزی زد. همسر شهاب مایل هروی با انتشار عکسی از صورت سوخته وی این خبر را روز گذشته در اینستاگرام منتشر کرد.

خبر خودسوزی شهاب مایل هروی، پسر نجیب مایل هروی، پژوهشگر و نسخه شناس افغانستانی روز گذشته (چهارشنبه ۱۷ جون) منتشر شد و در تمامی رسانه های فارسی زبان داخل و بیرون از ایران و همچنین رسانه های اجتماعی بازتاب گسترده ای داشت. 

در پی انتشار این خبر، سرانجام وزارت ارشاد جمهوری اسلامی ایران روز گذشته اعطای تابعیت ایرانی به نجیب مایل هروی را تایید کرد. بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت ایران، «در پی انتشار اخباری در مورد رسیدگی به مشکلات اقامت و مسایل مربوط به استاد نجیب مایل هروی که ساکن مشهد است، مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارساد اسلامی اعلام داشت که با پیگیری این وزارت و اقدامات موثر وزارت کشور، وزارت امور خارجه و نهاد های مرتبط، موضوع تابعیت مایل هروی تایید شده است و آخرین مراحل قانونی خود را پشت سر می گذارد». 

در گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت ایران آمده است: «همچنین، به پاس سال ها خدمت فرهنگی استاد نجیب مایل هروی به فرهنگ و تمدن ایران زمین، علاوه بر انتخاب ایشان به عنوان شخصیت برگزیده در انتشار و گسترش زبان و ادبیات فارسی در جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، نشان درجه یک هنری نیز به این نویسنده اعطا شده است».

شهاب مایل هروی دلیل این خودسوزی اخیر خود را را رفتار تحقیر آمیز دولت ایران و جلب توجه جامعه بین المللی نسبت به تبعیضی که مهاجران افغانستانی در ایران با آن روبه رو هستند، عنوان کرد. وی همچنین تصریح کرد که وضعیت پدرش مثال روشن از چگونگی تبعیض دولت ایران نسبت به شهروندان مهاجر اهل افغانستان در ایران است. 

بر اساس گفته های پسر نجیب مایل هروی، دولت ایران سال گذشته به  وی مدرک اقامت ۱۰ ساله داد اما این مدرک آنقدر بی ارزش است که او حتی نمی تواند به بیرون از ایران سفر کند. وی تاکید می کند، زمانی که ما به بی ارزش بودن این مدرک اعتراض کردیم، به ما در پاسخ گفتند: «همین است که است، می خواهید بخواهید، نمی خواهید بروید بیرون». 

© . | شهاب مایل هروی، پسر ارشد این پژوهشگر، به دلیل رفتار تحقیر آمیز دولت ایران با پدر خود چندی پیش در مشهد در مقابل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی دست به خودسوزی زد.
© . | شهاب مایل هروی، پسر ارشد این پژوهشگر، به دلیل رفتار تحقیر آمیز دولت ایران با پدر خود چندی پیش در مشهد در مقابل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی دست به خودسوزی زد.

نجیب مایل هروی استاد زبان فارسی، نویسنده، پژوهشگر، نسخه شناس، ویراستار و مردم شناس اهل افغانستان است که در رشته عرفان اسلامی تحصیل کرده و از محققان برجسته حوزه نقد و تصحیح متون کلاسیک زبان فارسی به شمار می رود. این استاد برجسته تا کنون بیش ده ها کتاب و صدها مقاله پژوهشی را در ایران منتشر کرده است. نجیب مایل هروی که همسر ایرانی و دو فرزند دارد، پس از نزدیک نیم قرن کار و پژهش در ایران، هنوز با مشکلات اقامتی در این کشور روبه روست. او دو سال پیش نیز به دلیل همین مشکلات دچار افسردگی و در بیمارستان بستری شد.

خبر مشکلات اقامتی این پژوهشگر مهاجر اهل افغانستان در حالی منتشر می شود که جمهوری اسلامی ایران سه سال پیش اعلام کرد به خانواده های تمام مهاجران افغانستانی  که به لشکر فاطمیون بپیوندند و در سوریه بجنگند، تابعیت ایرانی می دهد. تا سال ۲۰۱۸، بیش از دو هزار مهاجر اهل افغانستان در جنگ سوریه کشته و هشت هزار تن دیگر نیز زخمی شده اند. هرچند هنوز معلوم نیست جمهوری اسلامی ایران به چه تعداد از این مهاجران افتخار داشتن تابعیت ایرانی را داده است اما، بر اساس اخبار منتشر شده، ایران به اغلب خانواده های جنگجویان لشکر فاطمیون، سند اقامت ۱۰ ساله داده است.

 

منبع اصلی متن : RFI

 

در همین زمینه