ورودی یک کمپ مهاجران در جزیره لیسبوس. عکس از امان الله جواد
ورودی یک کمپ مهاجران در جزیره لیسبوس. عکس از امان الله جواد

مقام‌های یونانی روز شنبه ۲۰ جون برای چهارمین بار قرنطین کمپ‌های مهاجران در این کشور را تا ۵ جولای تمدید کردند. سازمان‌های دفاع از مهاجران از نقض حقوق مهاجران توسط مقام‌های یونانی انتقاد کرده‌اند.

وزارت امور مهاجرت یونان روز شنبه اعلام کرد که ساکنان مراکز پذیرایی و ثبت مهاجران در سرتاسر این کشور باید تا ۵ جولای در قرنطین باقی بمانند.

مقرارات قرنطین در کمپ‌های مهاجران در یونان در ۲۱ مارچ آغاز شد و بعد از سه بار تمدید، قرار بود در ۲۲ جون پایان یابد. این مقررات به منظور مبارزه با شیوع ویروس کرونا اعلام شده است اما در جریان بحران، مقام‌های یونانی تنها حدود ۱۵ مورد ابتلا به ویروس را در میان مهاجران ثبت کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:  جزیره لیسبوس؛ تهدید چاقوکشی جدی تر از ویروس کرونا در کمپ موریا است

اندکی پیشتر از اعلام تمدید قرنطین در روز شنبه، سازمان‌های مدافع مهاجران در تظاهراتی که به مناسبت روز جهانی پناهندگان در جاده‌های آتن برگزار شد، از تمدید محدودیت‌هایی که منجر به نقض حقوق مهاجران می‌شود، انتقاد کردند.

این سازمان‌ها در جریان تظاهرات شعارهایی را با خود حمل می‌کردند که در آن‌ها گفته می‌شد « مهاجران نباید در جاده‌ها و زندان‌ها باشند و سرکوب شوند.»

در جریان تظاهرات که تعدادی از مهاجران هم به آن پیوستند، سازمان‌های خیریه مخصوصاً به اخراج حدود ۱۱ هزار پناهنده از منازل شان در یونان شدیداً اعتراض کردند.

بر اساس یک تصمیم حکومت یونان، پناهجویانی که پیش از ۱ می ۲۰۲۰ حفاظت بین المللی در این کشور به دست آورده‌اند از اول جون به بعد نمیتوانند در مراکز و سرپناه‌های دولتی زندگی کنند.

آتن می‌خواهد از این طریق، زمینه انتقال و اسکان حدود ۳۲ هزار مهاجری را که در شرایط رقت بار در جزایر این کشور به سر می‌برند فراهم کند.

اما سازمان‌های مدافع مهاجران می‌گویند بیشتر پناهندگانی که از حق مسکن دولتی محروم شده‌اند افراد آسیب پذیری مانند کودکان، خانواده‌ها و افراد سالخورده و بیمار هستند.

روز شنبه وزیر امور مهاجرت یونان گفت که کشورش در قلب یک بحران مهاجرتی بزرگ قرار گرفته و به عنوان « سپر بلا» در شرق مدیترانه، بار سنگین مهاجران را به تنهایی به دوش می‌کشد.

در همین زمینه:  یونان قیودات گشت و گذار در کمپ های مهاجرین را تمدید کرد 

در همین زمینه