برگشت مهاجران افغان از ایران  به افغانستان
برگشت مهاجران افغان از ایران به افغانستان

وزارت خارجه افغانستان اعلام کرد که سرپرست این وزارت برای بررسی رویداد های ناگوار اخیر به ایران رسید و با وزیر خارجه ایران دیدار کرد. آیا این سفر می تواند در حل مشکلات مهاجرین افغان در ایران تاثیرگذار باشد؟

کشته و زخمی شدن شماری از مهاجران افغان در دو ماه گذشته در دو رویداد جداگانه در ایران و افزایش تنش ها میان دو کشور، ‌پای مقام های حکومت افغانستان را به ایران کشاند. 

سرپرست وزارت خارجه افغانستان و شمار دیگر از مقام های حکومت این کشور روز یکشنبه به تهران رسیدند. در یک خبر نامه وزارت خارجه افغانستان آمده است که محمد حنیف اتمر سرپرست این وزارت و هیئت همراه اش با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفتگو کردند. در بخشی از این خبرنامه آمده است: «در این دیدار هئیت بین الوزارتی دو کشور در مورد حوادث ناگوار اخیر در رابطه با مهاجران افغان در ایران، پیگیری تحقیقات، راه حل برای جلوگیری از تکرار آن، تقویت و توسعه همکاری همه جانبه [...] صحبت و تبادل نظر نمودند 

هدف این سفر همچنان توسعه همکاری های همه جانبه و مذاکرات پیرامون سند همکاری های جامع مرزی میان دو کشور گفته شده بود. 

علاوه بر این، بربنیاد یک خبرنامه ارگ ریاست جمهوری افغانستان، سرپرست وزارت خارجه و شماری از مقام های حکومت در باره تجدید و عملی شدن قرارداد همکاری های مرزی میان کمیساران دو کشور، ‌تامین مشترک امنیت سرحدات، ‌مبارزه با قاچاقبران انسان، حمایت از قربانیان قاچاق انسان که در سرحد دستگیر می شوند و باز گشت آنان به شیوه مناسب با مقام های ایرانی گفتگو خواهند کرد. 

هنوز نتیجه تحقیق در مورد چگونگی غرق شدن مهاجران افغان در مرز ایران روشن نشده بود که حادثه دیگری برای مهاجران افغان در شهر یزد ایران به وقوع پیوست. 

ماه گذشته در نتیجه شلیک پولیس ایران، موتر حامل ۱۳ مهاجر افغان در شهر یزد ایران آتش گرفت که در نتیجه آن سه مهاجر جان باخته، چهار تن زخمی شدند و شماری از سر نشینان این موتر ناپدید هستند. 

گلوله باری بر موتر حامل مهاجران افغان واکنش های تندی را برانگیخت و دامنه اعتراضات در شهرهای مختلف افغانستان و شماری از کشورهای جهان شکل گرفتند. 

شماری از معترضان در برابر سفارت ایران در افغانستان تجمع کردند و اشیای دست داشته خود را به درب و لوحه این نهاد دیپلوماتیک پرتاب کردند. پس از این اعتراضات تنش های دیپلوماتیک میان دو کشور به میان آمد و وزارت امور خارجه ایران سفیر افغانستان در تهران را احضار کرد. حکومت افغانستان از بررسی جدی این رویداد سخن گفت و وادار شد تا هیئت بلند پایه ای را به ایران بفرستد. 

آیا سفر مقام های کابل به تهران نتیجه خواهد داشت؟ 

شماری از مدافعان حقوق مهاجران سفر سرپرست وزارت امور خارجه و نمایندگان هفت وزارت و شورای امنیت ملی افغانستان را برای حل مشکلات مهاجران افغان در ایران یک گام مهم و اساسی می پندارند. موسی محمدی، یکی از فعالان حقوق بشر در افغانستان به این باور است که این نخستین بار است که حکومت افغانستان برای حل مشکلات شهروندان افغانستان مقیم ایران به گونه جدی «آستین بر زده است». موسی محمودی در این باره گفت: «این اقدام نیک و جدی است و حتمی تاثیرات مهم در روابط  دو کشور و حل مشکلات مهاجرین دارد 

اما مدافعان حقوق مهاجران و آگاهان امور بر چگونگی عملکرد مقام های ایرانی در این باره به شک و تردید می نگرند. 

محمودی اضافه کرد: «اما فراموش نباید کرد که ایران همواره از موضوع مهاجران افغان به عنوان فشار سیاسی بر دولت افغانستان برای دست یابی به منافع خود بهره برده است 

مدافعان حقوق مهاجران خواستار بررسی جدی چگونگی غرق شدن و به آتش کشیدن موتر حامل مهاجران افغان در ایران شده اند و تاکید می ورزند که عاملین این رویداد ها باید مورد پیگرد جدی قرار بگیرند. 

آنها همچنان می افزایند ایران باید نشان بدهد که به عنوان یک کشور همسایه با زبان، فرهنگ و دین مشترک به شهروندان افغانستان حرمت میگذارد. 

افزون بر این مدافعان حقوق مهاجران خواستار آن اند که مهاجران افغان در ایران باید از تمامی حمایت های قانونی و قضایی به ویژه در برابر کار فرمایان، پولیس، اخراج اجباری، آزار و اذیت های روزمره، اسناد قانونی اقامت و زندان ها برخوردار گردند. همچنان آنان بر قانونی شدن روند مهاجرت، حق کار و تحصیل تاکید می ورزند و آن را یک گام مهم می دانند. 

بربنیاد آمار وزارت مهاجران و عودت کنندگان در حال حاضر در حدود ۲،۵ میلیون افغان در ایران اند که اکثر آنان غیرقانونی در این کشور بسر می برند و با مشکلات زیادی دست و گریبان اند. 


 

در همین زمینه