مهاجرانی که روز جمعه ۱۹ جون ۲۰۲۰ توسط کشتی مارجونیو از مدیترانه نجات داده شدند.  عکس از سازمان نجات انسان‌ها در مدیترانه
مهاجرانی که روز جمعه ۱۹ جون ۲۰۲۰ توسط کشتی مارجونیو از مدیترانه نجات داده شدند. عکس از سازمان نجات انسان‌ها در مدیترانه

مقام‌های ایتالیایی اجازه دادند که کشتی بشردوستانه مارجونیو ۶۷ مهاجر نجات داده شده از مدیترانه را در بندر پوزالو در سیسیل پیاده کند. اندکی بعدتر، کشتی سی واچ ۳ هم اجازه یافت ۲۱۱ مهاجر دیگر را به یک کشتی باربری در آب‌های سیسیل انتقال دهد. این مهاجران برای ۱۴ روز قرنطین خواهند شد. سازمان سی واچ از سیاست‌های دوگانه در مورد نجات یافتگان انتقاد کرده است.

برای اولین بار در دوره بحران ناشی از ویروس کرونا در اروپا، ۶۷ مهاجر نجات داده شده از مدیترانه روز شنبه ۲۰ جون در بندر پوزالو در سیسیل پیاده شدند. این مهاجران ۲۴ ساعت پیشتر، توسط کشتی مارجونیو از آب‌های نزدیک جزیره لامپدوسا نجات یافته بودند.

سازمان غیر دولتی ایتالیایی مدیترانه که مدیریت مارجونیو را به عهده دارد، با انتشار خبرنامه‌ای از تصمیم بی سابقه و سریع پیاده کردن این مهاجران استقبال کرد و نوشت: « اولین بار است که قوانین بین المللی با چنین سرعتی رعایت میشوند.»

تجارب قبلی عملیات نجات در مدیترانه نشان می‌دهند که پیاده کردن مهاجران در یک بندر امن، یک روند طولانی چند روزه یا حتی چند هفته‌ای و زمان گیر است که طی آن چندین کشور اروپایی باید در مورد سهمیه بندی مهاجران نجات داده شده به توافق برسند.

به گفته سازمان مدیترانه، شبکه تیلفونی آلارم فون حضور این مهاجران سرگردان در دریا را اطلاع داده بود اما نگهبانان ساحلی ایتالیا و مالتا، هیچکدام برای نجات مهاجران اقدامی نکردند.

بیشتر بخوانید: انتقاد سازمان‌های غیردولتی از پروازهای تجسسی اتحادیه اروپا در مدیترانه

قرنطین ۲۱۱ مهاجر کشتی سی واچ در یک کشتی باربری

روز یکشنبه ۲۱ جون، مقام‌های ایتالیایی به کشتی آلمانی سی واچ ۳ اجازه دادند ۲۱۱ مهاجر نجات داده شده از مدیترانه را به کشتی باربری امپدوکل در نزدیکی جزیره سیسیل انتقال بدهد تا این مهاجران برای دو هفته قرنطین شوند.

سازمان آلمانی سی واچ از این تصمیم مقام‌های ایتالیایی اظهار نارضایتی کرد و نوشت: « یک کشتی باربری بندر امن محسوب نمی‌شود. ما با تصمیم قرنطین مهاجران در دریا موافق نیستیم اما برای حفظ منافع مهاجران آن را پذیرفتیم.»

این سازمان غیردولتی خواهان پذیرش سریع مهاجران و رفتار مساویانه با تمام افراد نجات یافته از دریا شد.

سازمان سی واچ تاکید کرده است که با تدابیر مقابله با ویروس کرونا مخالفتی ندارد اما این تدابیر نباید بهانه‌ای سیاسی برای اعمال سیاست‌های دوگانه باشد که طی آن مهاجران مارجونیو بتوانند در یک بندر پیاده شوند اما ۲۱۱ مهاجر دیگر قرنطین شوند!

از سرگیری عملیات نجات در مدیترانه توسط کشتی‌های بشردوستانه از حدود ۱۰ روز پیش آغاز شد. بعد از کشتی‌های مارجونیو و سی واچ ۳، کشتی اوشن ویکنگ هم روز شنبه راه مدیترانه را در پیش گرفت.

در همین زمینه:  کشتی اوشن ویکنگ عملیات نجات مهاجران در مدیترانه را از سر می‌گیرد

پیش بینی می‌شود که با مساعد شدن آب هوا، تلاش‌های مهاجران افریقایی برای عبور از مدیترانه به قصد اروپا افزایش یابد.

سازمان بین المللی مهاجرت گفته است که از آغاز سال ۲۰۲۰ تا کنون ۲۲۷ مهاجر در تلاش عبور از مدیترانه جان خود را از دست داده‌اند.  


 

در همین زمینه