تصویر از آرشیف: مهاجران اخراج شده افغان از ایران
تصویر از آرشیف: مهاجران اخراج شده افغان از ایران

وزارت امور خارجه افغانستان از توافقاتی با ایران خبر داده است. در سفر سرپرست وزارت خارجه افغانستان به ایران، دو طرف از جمله بر تلاش ها بر قانونمندسازی حضورشهروندان افغانستان در ایران و حفظ حقوق بشری آنها توافق کرده اند.

سرپرست وزارت خارجه افغانستان روز گذشته در راس یک هیئت بلند پایه دولتی به ایران سفر کرد. وزارت امور خارجه افغانستان امروز دوشنبه (۲ سرطان/۲۲جون) با نشر خبرنامه ای گفته است که در جریان سفر محمد حنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجه افغانستان به ایران ، دو کشور روی مصونیت، زندگی بهتر و رعایت حقوق بشر در قبال اتباع افغانستان که در ایران زندگی می کنند، توافق کرده اند. علاوه براین، برپیگیری تحقیقات در مورد دو حادثه اخیر در رابطه به شهروندان افغانستان نیزتأکید شده است.

بنا بر معلومات وزارت خارجه افغانستان، محمد حنیف اتمر در سفرش به ایران با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران وعلی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی این کشور دیدار کرد. دفاع از مصونیت شهروندان افغانستان و پیگیری جدی واقعات اخیر از مهمترین اهداف این سفر به ایران خوانده شده است.

اخیرا ادعای غرق شدن کارجویان افغان در مرز ایران و آتش گرفتن موتر حامل مهاجران افغان در ولایت یزد ایران نگرانی های زیادی را برانگیخته بود. شماری از افغان ها در بعضی از نقاط افغانستان و جهان در ارتباط به این رویدادها دست به اعتراضات زدند و کمپاینی را را تحت نام «کمی آب بیاور که سوختم» راه اندازی کردند.

وزارت خارجه افغانستان گفته است که در دیدار اخیر هر دو جانب افغانستان و ایران روی انتقال آبرومندانه اجساد و مجروحین افغان که در حادثه یزد کشته و مجروح شده بودند، توافق کردند. به گفته وزارت خارجه افغانستان همچنان روی تقویت امنیت سرحد میان دو کشور، مبارزه مشترک با قاچاقبران انسان و جلوگیری از تردد غیر قانونی توافق صورت گرفته است.

شمار زیادی از کارگران افغان همواره تلاش می کنند برای جستجوی کار و یافتن آینده ای بهتر به کشورهای دیگر از جمله ایران بروند. چنانچه وزارت امور خارجه افغانستان گزارش داده است هیئت افغانستان و ایران توافق کرده اند تا مذاکرات را جهت تنظیم و استخدام کارگران افغان در ایران ادامه دهند.

ایران از سال ها به اینسو میزبان صدها هزار مهاجر افغان است. هر دو جانب توافق کرده اند تا کار قانونمند سازی حضور شهروندان افغانستان در ایران به شمول تمدید کارت های اقامت، تثبیت هویت، توزیع تذکره و صدور پاسپورت را آغاز کنند.

برگرفته از رسانه همکار ما،  دویچه وله دری

 

 

در همین زمینه