گروهی از مهاجران افغان در ترکیه برای مقابله با ویروس کرونا تا کنون حدود ۳۰ هزار ماسک و صابون تولید کرده‌اند. عکس از انجمن آسا
گروهی از مهاجران افغان در ترکیه برای مقابله با ویروس کرونا تا کنون حدود ۳۰ هزار ماسک و صابون تولید کرده‌اند. عکس از انجمن آسا

یک گروه ۱۳ نفری از مهاجران افغان در شهر قیصریه ترکیه روزانه ۱۰۰۰ ماسک و صابون تولید می‌کنند تا به ساکنان محلی در مقابله علیه ویروس کرونا کمک برسانند.

برنامه تولید ماسک و صابون توسط گروهی از افغان‌های داوطلب و با حمایت کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان حدود یک ماه پیش در شهر قیصریه ترکیه راه‌اندازی شد. تا کنون حدود ۳۰ هزار ماسک و ۲۵۰۰ صابون در چارچوب این برنامه تولید و به ادارات دولتی و غیردولتی توزیع شده است.

گروه یاد شده مهاجران افغان که نیم آن زنان هستند می‌گوید که بعد از شیوع ویروس کرونا در ترکیه، قیمت ماسک در دواخانه‌ها بالا رفت و دسترسی به آن برای مهاجران دشوار شد. این گروه می‌گوید با تولید ماسک می‌خواهد ذهنیت دولت و مردم ترکیه را نسبت به مهاجران تغییر بدهد.

علی حکمت، ۳۵ ساله، یک تن از اعضای گروه، در سال ۲۰۰۹ به دلیل ناامنی از ولایت غزنی افغانستان به ترکیه مهاجرت کرده است و حال ریاست انجمن همبستگی با مهاجران افغان در ترکیه (آرسا) را به عهده دارد.

او به مهاجر نیوز گفت:« توزیع ماسک در ترکیه بادرنظرداشت کارت اقامت صورت می‌گیرد و قیمت آن هم گران است. این موضوع باعث شده که مهاجران از دسترسی به ماسک محروم شوند. ما برای حل این مشکل برنامه تولید ماسک را عملی کردیم و تا کنون ۲۷ هزار ماسک تولید کرده‌ایم.»

علی در ادامه گفت که ماسک‌های یاد شده توسط یک گروه هفت نفری از مهاجران افغان تولید می‌شود که برخی از آن‌ها خیاط هستند. ماسک‌های تولیدی این گروه در شفاخانه‌های شهر قیصریه، ادارات و موسسات دولتی به مهاجران توزیع می‌شود.

در کنار این هفت نفر، شش تن دیگر از جمله چهار زن، تولید صابون را به عهده گرفته‌اند. این گروه تا کنون ۲۵۰۰ صابون برای مهاجران تولید کرده است.

ذاکره حکمت، داکتر افغان در شهر قیصریه، همراه با تعدادی از زنان افغان و ترک، برای مقابله با ویروس کرونا در تولید صابون سهم دارند. او نیز به دلیل خشونت‌های طالبان از ولایت غزنی به ترکیه مهاجرت کرده است.

ذاکره حکمت، داکتر مهاجر افغان  در ترکیه که در برنامه تولید ماسک سهم دارد. عکس از انجمن آساذاکره حکمت به مهاجر نیوز گفت که در بخش تولید صابون، چهار زن و دو مرد فعال هستند و تا کنون ۲۵۰۰ صابون تولید کرده‌اند. او گفت:« ما می‌خواهیم ذهنیت مردم و دولت ترکیه را نسبت به مهاجران تغییر بدهیم . آن‌ها نباید تصور کنند که مهاجران وابسته به کمک‌های دولت و سازمان‌های خیریه هستند. آن‌ها باید بدانند که در میان مهاجران افراد متخصص و با ظرفیتی وجود دارند که می‌توانند به جامعه میزبان کمک کنند.»

برنامه تولید ماسک از سوی مهاجران افغان در آغاز داوطلبانه بود اما حال کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان از آن حمایت می‌کند.

ترکیه یکی از کشورهایی است که ویروس کرونا به طور وسیعی در آن شیوع یافته و بیش از ۱۷۰ هزار نفر( در زمان تهیه این گزارش) را مبتلا کرده است. شمار قربانیان ویروس به ۵ هزار نفر ر سیده است.

علی حکمت به مهاجر نیوز گفت از سال ۲۰۱۴ تا کنون، حدود ۳۹ هزار مهاجر از برنامه‌های انجمن همبستگی با مهاجران افغان در ترکیه  مستفید شده‌اند.

در یکی از این برنامه‌ها، انجمن از طریق کنفرانس ویدئویی در زمینه مقابله با ویروس کرونا رهنمایی‌های لازم را ارائه می‌کند.


 

در همین زمینه