عکس از آرشیف/ مقام های قبرسی اعلام کرده اند که تحقیقات در مورد گزارش ها مبنی بر آزار و اذیت دختران را در یک اردوگاه این کشور انجام می‌دهند
عکس از آرشیف/ مقام های قبرسی اعلام کرده اند که تحقیقات در مورد گزارش ها مبنی بر آزار و اذیت دختران را در یک اردوگاه این کشور انجام می‌دهند

وزارت داخله قبرس اعلام کرد که تحقیقات جنایی در مورد گزارش های آزار و اذیت جنسی دختران توسط باشندگان دیگر کمپ مهاجران، از سوی پولیس این کشور روی دست گرفته می‌شوند.

نیکوس نوریس، وزیر داخله قبرس، روز سه شنبه این هفته در گفتگو با رسانه (CyBC) گفت، اتهاماتی را که از سوی یک مقام دفتر نمایندگی سازمان ملل در امور پناهندگان مطرح شده، "بسیار جدی" می گیرد. این مقام سازمان ملل در جریان یک نشست کمیسیون پارلمانی این موضوع را مطرح کرده بود.

در عین زمان، وزیر داخله قبرس با انتقاد از این مقام سازمان ملل گفت که او نباید چندین روز منتظر برگزاری نشست کمیته پارلمانی می‌بود، بلکه آن را با مقام های قبرسی از قبل در میان می‌گذاشت.

دیسپو میکاییلیدو لیونیو، کمیشنر حقوق بشر کمیساریای عالی سازمان ملل در قبرس به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته است که شماری از دختران ادعا کرده اند که گویا در جریان انتظار کشیدن برای دریافت غذا در مرکز پذیرش مهاجران موسوم به "پورنارا" مورد آزار و اذیت دیگران قرار گرفته اند.

این مقام سازمان ملل از از وزارت داخله قبرس انتقاد کرده است که گویا افراد زیرسن را به محل دیگر انتقال نمی‌دهد.  دیسپو میکاییلیدو لیونیو اشاره کرد که مسئولین این کشور سرگرم تعیین سن و سال دختران اند. در حالی که این روند زمان طولانی را در بر خواهد گرفت.

در عین زمان، وزیر داخله قبرس از اقدامات وزارت تحت امرش دفاع کرده، اظهار نمود که کشورش با موج پناهجویان دست و پنجه نرم می‌کند. او افزود، در گذشته هیچ گزارش مبنی بر آزار و اذیت جنسی در مراکز نگه داری پناهجویان مطرح نشده و افراد زیرسن در یک قطار با بزرگ سالان برای به دریافت غذا نمی ایستند.

وزارت داخله این کشور همچنان گفت که در این مرکز در حال حاضر، ۱۶ مهاجر زن  و ۲۴ مرد که خود را زیر ۱۸ سال معرفی کرده اند، زندگی می‌کنند. زنان در محل جداگانه که مجهز با قفل می‌باشد به سر می‌برند و افراد زیرسن هم به دور از مردان بزرگسال زندگی می‌کنند.

وزیر داخله قبرس تاکید کرد که پروسه تشخیص سن و سال پناهجویان باید به صورت دقیق انجام شود. چرا که نزدیک به ۱۰۳ مهاجر در سال گذشته مدعی بودند که زیر سن هستند. اما تحقیقات نشان داد که این ادعای آن ها حقیقت ندارد و همگی بزرگسال هستند.


 

در همین زمینه