هجوم هزاران پناهج در ترکیه به سوی مرز یونان (عکس آرشیف)
هجوم هزاران پناهج در ترکیه به سوی مرز یونان (عکس آرشیف)

در جریان بازدید جوزپ بورل، مسئول امور خارجی اتحادیه اروپا از مرز ترکیه با یونان، اتن از افزایش پناهجویان از ترکیه به این کشور هشدار داد. وزیر خارجه یونان ادعا کرده که ترکیه مرزش را با این کشور دوباره گشوده است.

نیکوس دندیاس، وزیر خارجه یونان روز چهارشنبه بعد از دیدار بورل از منطقه مرزی ایوروس، گفته است که ترکیه "بار دیگر مرزهای ملی اش با اروپا را باز اعلام کرده است."  دندیاس همچنین گارد ساحلی ترکیه را به "همراهی قایق های پناهجویان به جزایر یونان" متهم کرد. 

دندیاس در ادامه گفته است که ترکیه در شرق مدیترانه "امنیت، ثبات و صلح" را تضعیف می کند. در مقابل بورل وعده حمایت از یونان را داد. او گفت که اتحادیه اروپا "مصمم به محافظت از مرزهای خارجی خود و همچنین حمایت از حق   حاکمیت یونان است".  بورل همچنین در دیدار با کیوریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان که عصر روز گذشته در آتن برگزار شد، اظهار داشت که می خواهد "با ترکیه پیرامون محافظت از منافع مشترک و تقویت ثبات منطقه ای" گفتگو داشته باشد. 

در پایان ماه فبروری سال روان، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه مرزهای کشوراش با اتحادیه اروپا را باز اعلام کرد. او گفت  كه اتحادیه اروپا توافقنامه پناهجویان از سال ۲۰۱۶ را نقض کرده است. براساس این توافقنامه از جمله موارد دیگر، ترکیه کمک های میلیاردی برای مراقبت از پناهجویان باید به دست می آورد. 

طبق توضیحات اردوغان، در آن زمان هزاران پناهجو خود را به مرز یونان رساندند.  در ماه مارچ امسال میان پناهجویان و نیروهای امنیتی یونان در رودخانه مرزی ایوروس درگیری رخ داد. پناهجویانی که سعی داشتند از مرز عبور کنند، در برخی موارد با استفاده از خشونت به عقب رانده شدند. اندکی پس از آن، اردوغان به دلیل بحران کرونا مرزهای کشورش با اتحادیه اروپا را بست.


 

در همین زمینه