عکس: ارشیف/شرایط زندگی مهاجران و آوارگان در یونان پایین تر از سطح استندردهای بین المللی است./عکس: picture-alliance/dpa/O.Panagiotou
عکس: ارشیف/شرایط زندگی مهاجران و آوارگان در یونان پایین تر از سطح استندردهای بین المللی است./عکس: picture-alliance/dpa/O.Panagiotou

در حالی که تقریبا پنج سال از بحران مهاجرت در اتحادیه اروپا می گذرد، از آلمان انتظار می رود که در دوره ریاست شورای اتحادیه اروپا سیستم پناهندگی را به صورت اساسی اصلاح کند. اما برخی از سیاستمداران می گویند، نمی توان از آلمان انتظار داشت که در طول شش ماه همه مشکلات اتحادیه اروپا را حل کند.

تا تاریخ  اول جولای که آلمان ریاست شورای اتحادیه اروپا را به عهده می گیرد، چند روز بیشی نمانده است. یکی از اولویت های حکومت آلمان فدرال در این دوره، اصلاح سیاست پناهندگی اتحادیه اروپا است. 
فشار برای وارد عمل شدن در این زمینه کماکان بسیار زیاد است.
پنج سال از زمانی که موج اعظمی از مهاجران پای پیاده از ایستگاه مرکزی قطار بوداپست راهی اتریش و آلمان می شدند، گذشته است. اما وضعیت در مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا پرتنش است.  از آن جمله می توان به وضعیت نابسامان پناهجویان در جزایر یونان اشاره کرد. 
معاهده مجادله برانگیز اتحادیه اروپا با ترکیه نیز که در سال ۲۰۱۶ بسته شد، کمک چندانی به حل مشکلات نمی کند.
مشکل اصلی، نبود امکانات کافی برای رسیدگی سریع به درخواست های پناهندگی در جزایر یونان است. این در حالی است که کشورهای امضاکننده در این زمینه به توافق رسیده بودند، اما انجام آن در عمل موفقیت آمیز نبوده است. 
کشورهای اتحادیه اروپا در این زمینه توافق دارند که سیستم دابلین شکست خورده است. براین اساس، آن کشور عضو که پناهجو برای نخستین بار به آن جا وارد می شود، مسئول رسیدگی به درخواست پناهندگی او است. به این ترتیب در بیشتر مواقع ایتالیا و یونان باید این مسئولیت را به عهده بگیرند.
حکومت آلمان فدرال می خواهد، بار مسئولیت را به صورت عادلانه تر بر دوش همه کشورهای اتحادیه اروپا تقسیم کند.
براساس طرحی که هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان فدرال ارائه کرده، بهتر است تا حد امکان در مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا تصمیم گرفته شود که کدام یک از مهاجران اصولا حق پناهندگی دارند و درخواست کدام یک از آن ها در همان جا رد شود.

افزون براین، براساس این طرح ، روند بازگرداندن مهاجران تسریع شده و راه های قانونی بیشتری برای مهاجرت ایجاد می شود. به طور مثال می توان با بستن معاهده جداگانه میان اتحادیه اروپا و کشورهای غیرعضو به این هدف دست یافت.

حزب سوسیال دموکرات آلمان (اس پی دی) با هدف تقسیم بهتر بار مسئولیت بر کشورهای عضو اتحادیه اروپا موافق است. اما جناح این حزب در پارلمان آلمان، با تسریع روند رسیدگی به درخواست پناهندگی در مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا مخالف است و می گوید، در این صورت موازین بشردوستی رعایت نمی شود.
لارس کاستلوچی، سخنگوی جناح حزب سوسیال دموکرات آلمان (اس پی دی) در زمینه مهاجرت گفت: «ما با تسریع روند رسیدگی به درخواست پناهندگی مخالف هستیم.» او در ادامه می گوید که نمی شود با همان نظر اول در این زمینه تصمیم بگیریم که آیا کسی نیاز به محافظت دارد یا نه.
سازمان های خیریه و حامی پناهجویان نیز نسبت به تسریع روند رسیدگی به درخواست پناهندگی هشدار می دهند. پتر نهر، رئیس سازمان کاریتاس گفت، سیستم جدید پناهندگی اتحادیه اروپا باید براساس همبستگی و اتحاد و ایجاد جذابیت های لازم دراین زمینه پایه گذاری شده باشد و «براساس ارعاب و منزوی کردن پناهجویان». نهر در ادامه گفت، سیستم پناهندگی در اتحادیه اروپا فقط زمانی می تواند کارآمد باشد که منافع پناهجویان مانند وابستگی های خانوادگی یا ایجاد امکانات لازم برای ادغام رعایت شود. 
یک سیستم پناهندگی اروپایی فقط زمانی می تواند کارآمد باشد که منافع پناهجویان مانند وابستگی های خانوادگی یا امکانات ادغام باید رعایت شود. او افزود، باید راه های امن و قانونی برای ورود به اتحادیه اروپا وجود داشته باشد. 
به گفته نهر، اتحادیه اروپا در زمینه نجات مهاجران از بحیره مدیترانه نیز پیشرفت واقعی نداشته است و میکانیزم واکنش در موارد اضطراری را که زیهوفر ایجاد کرده بود و فقط تعداد اندکی از کشورهای عضو در آن سهم دارند، زیاد کارآمد نیست. 
حالا حکومت آلمان فدرال در انتظار طرح های کمیسیون اتحادیه اروپا است که تا به حال مشغول مذاکره راجع به چارچوب چند ساله مالی و بسته رونق اقتصادی در اتحادیه اروپا بوده است.  
ایلوا یوهانسون، کمیسار اتحادیه اروپا و ماگاریتیس شیناس، معاون رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا به دنبال برقراری ارتباط دوطرفه با بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا بودند. 
آن ها می خواستند ببینند، مرزهایی که کمیسیون اتحادیه اروپا در پیشنهاد جدیدش باید رعایت کند، تا کجا است و بعد متوجه شدند که با محدودیت های زیادی مواجه هستند.
در اوائل ماه جون، وزیران داخله هفت کشور اروپای شرقی با نشر نامه ای سرگشاد، کمیسیون اتحادیه اروپا را خطاب قرار داده و خواهان تعیین سهمیه های ثابت برای تقسیم مهاجران شدند.
دراین میان، لنا دوپون، سخنگوی اتحادیه دو حزب محافظه کار دموکرات مسیحی آلمان (سی دی یو) و سوسیال مسیحی بایرن (سی اس یو) خواهان «نگاه واقع بینانه» به دوره ریاست شورای اتحادیه اروپا توسط آلمان شدند.
او روز چهارشنبه به خبرگزاری کاتولیک (کی ان ای) گفت، آلمانی ها نمی توانند در طول شش ماه، همه مشکلاتی را که انباشته شده، به طور مثال برگزیت، ایجاد چارچوب چندساله مالی، اصلاح قوانین زراعت و پناهندگی را حل کنند.
به گفته دوپون، زیهوفر در هفته های گذشته، پیوسته مسائل مهمی را برای بحث در سطح اروپایی مطرح کرده است. او می گوید که نسبت به این که پیشنهاد کمیسیون اتحادیه اروپا، پس از کسب توافق سیاسی بر سر چارچوب چندساله مالی، ارائه شود، نظر انتقادی دارد. این نماینده اتحادیه اروپا گفت: «ما به این خاطر هفته های ارزشمندی را برای پیشبرد مذاکرات از دست دادیم». 

 

در همین زمینه