گروهی از مهاجران در کمپ هوت در کاله، جولای ۲۰۱۹. عکس از مهدی شبیل/ مهاجر نیوز
گروهی از مهاجران در کمپ هوت در کاله، جولای ۲۰۱۹. عکس از مهدی شبیل/ مهاجر نیوز

با رفع محدودیت‌های ناشی از قرنطین عمومی و باز شدن دوباره مرزها در اتحادیه اروپا، شمار مهاجران در کمپ‌های خودسرانه و جاده‌های کاله افزایش یافته است. این مهاجران که امیدوار هستند روزی خود را به انگلستان برسانند، با فشارهای روزانه، تبعیض، عدم دسترسی به آب و خدمات بهداشتی و برچیدن خیمه‌های شان توسط پولیس روبرو هستند.

سیوله، هماهنگ کننده سازمان یوتوپیا ۵۶ در کاله معتقد است که با پایان یافتن قرنطین عمومی و باز شدن مرزهای اروپایی « حدود ۱۲۰۰ مهاجر کاله به سر می‌برند؛ رقمی که دو برابر سال گذشته در همین دوره را نشان می‌دهد.» این فعال خدمات اجتماعی برای مهاجران می‌گوید که مهاجران تابستان دشوار و پر تنشی را در پیش خواهند داشت:« امسال شیوع ویروس کرونا جمع‌آوری مواد قابل استفاده برای مهاجران ناممکن ساخت و به همین دلیل ما با کمبود‌های جدی از جمله کمبود خیمه مواجه خواهیم شد.»

بعد از برچیده شدن کمپ بزرگ مهاجران در کاله که جنگل نامیده می‌شدو در آن حدود ۹۰۰۰ مهاجر به سر می‌بردند (در ۲۰۱۶) مهاجران تازه وارد در چندین کمپ در نواحی اطراف کاله پراگنده هستند. کمپ« جنگل بزرگ» که بزرگترین آن‌هاست در منطقه صنعتی دون در نزدیکی بندر کاله موقعیت دارد. در این کمپ مهاجران افغان، ایرانی، اریتره‌ای و سودانی زندگی می‌کنند. حدود ۲۰۰ مهاجر افغان و ایرانی دیگر در کمپ نزدیک شفاخانه و تعدادی از مهاجران اریتره‌ای نیز در یک منطقه نزدیک ستادیوم خیمه زده‌اند. سازمان خدمات برای مهاجران جوان() می‌گوید حدود ۱۰۰ تن از این مهاجران، زیرسن و بدون همراه هستند.

فرمانداری کاله به نوبه خود به مهاجر نیوز گفت که «بین ۷۰۰ تا ۷۵۰ مهاجر، عمدتاً در کمپ دون زندگی می‌کنند و سایر کمپ‌ها ناپدید شده‌اند.»

در همین زمینه:  گراندسنت: شهرداری تجهیزات دوش برای صدها مهاجر بی سرپناه را برداشت

زندگی در میان موش‌ها و انبار‌های زباله 

با فرارسیدن گرما و شیوع ویروس کرونا، سازمان‌های خیریه از افزاییش مشکلات بهداشتی مهاجران نگران هستند. ژولیت دولاپلاس، یک عضو سکور کاتولیک در سواحل شمال می‌گوید که «در منطقه دون تنها یک نقطه توزیع آب وجود دارد در حالی که تعدادی از کمپ‌ها چندین کیلومتر از آن فاصله دارند.» او در ادامه می‌گوید که زباله ها در این منطقه انبار شده و کسی آن‌ را جمع آوری نمی‌کند. او همچنان می‌گوید که در این منطقه موش‌ها دیده شده‌اند و می‌افزاید که برای ۱۲۰۰ نفر، ۲۵۰ دوش روزانه از سوی دولت کافی نیست.

فرمانداری کاله در پاسخ به این انتقادات می‌گوید که توزیع آب برای مهاجران را از آغاز بحران ویروس کرونا تقویت کرده و یک چشمه جدید همراه با سه کامیون آب سیار را در دسترس مهاجران قرار داده است. به گفته مسئولان، مجموعاً ۴۳ تشناب و ۵۱ نل آب در اختیار مهاجران قرار دارد.

در کنار آن، دو بس، پنج روز در هفته، مهاجران را در گروههای ۱۴ نفری، از منطقه هوت به دوش سنت اومر، انتقال می‌دهند. این دوش‌ها با پیاده روی حدود چندین کیلومتر از کمپ فاصله دارند.

مسئولان می‌گویند در ماه می ۳۳۷۲ نفر از دوش‌های یاد شده استفاده کرده‌اند.

فشار، اخراج‌های روزانه و رفتار تبعیض آمیز پولیس  

ژولیت لاپلاس معتقد است که  همه چیز طوری سازماندهی شده است تا مهاجران را از آمدن و ماندن در منطقه منصرف کنند.» او از این موضوع اظهار تاسف می‌کند که حق داشتن یک سرپناه برای مهاجران در کاله کاملاً نادیده گرفته شده است:‌ « مهاجران هر روز صبح از خیمه‌های شان اخراج می‌شوند؛ آن‌ها احساس می‌کنند که از سوی پولیس مورد بدر فتاری و اذیت قرار می‌گیرند و حتی لحاف و اسناد شان ضبط می‌‌شود.» سازمان سکور کاتولیک برای مهاجران خریطه‌های کوچکی را تولید می‌کند تا بتوانند اسناد خود را در آن جابجا کرده و همیشه با خود داشته باشند.

سازمان‌های خیریه از رفتار ناشایسته و کنترول مهاجران در بس‌ها توسط پولیس، در بیرون از کمپ‌ها نیز شکایت دارند و می‌گویند چندین نوار ویديویی در این مورد وجود دارد. در برخی موارد بس‌ها برای مهاجران سیاه پوست در ایستگاه‌ها توقف نمی‌کنند اما مدیر شرکت اوپل بس کاله به مهاجر نیوز گفت به بس‌ها دستور داده شده است همه مهاجران را سوار کنند.

در این میان فشار روی مهاجران رد شده، بدون سند و دوبلینی از زمانی بیشتر شده که مراکز بازداشت مهاجران، بعد از دوره قرنطین، دوباره باز شده‌اند. سیلوه، از یوتوپیا ۵۶، وضعیت در این مراکز مملو از مهاجران بازداشت شده را انفجاری توصیف کرده و می‌گوید:« هفته گذشته، تنها طی سه روز، ۳۴ مهاجر به این مرکز فرستاده شدند.» او در ادامه می‌گوید تمامی این فشارها باعث شده فضای زندگی برای مهاجران محدود گردد و تنش‌ها بر سر منطقه زیست، میان گروههای مختلف قومی مهاجران بروز کند.

 فرمانداری کاله در پاسخ به این انتقادات می‌گوید که روند اخراج مهاجران از خیمه‌ها خودسرانه افزایش یافته است:« از روز ۳ اپریل، دولت ۲۴ عملیات انتقال به سرپناه‌‌ها را انجام داده و تلاش کرده است افراد بیخانمان را، که حضور شان باعث مشکلات بهداشتی و نقض آرامش عمومی شده، از نواحی اطراف کاله جمع آوری کند. این عملیات همچنان در نظر دارد با شیوع ویروس کرونا مقابله و از مردم حفاظت کند.» به این ترتیب، به گفته فرمانداری ۶۱۷ مهاجر از آغاز این عملیات در شش مرکز پذیرایی جابجا شده‌اند.

در همین زمینه:  کاله: مهاجرانی که می‌خواهند به انگلستان بروند، از رفتن به سرپناه‌ها نگرانند
 

فرمانداری می‌گوید  که در کنار فراهم کردن سرپناه، برای جلوگیری از اشغال و غصب ملکیت‌ها و ممانعت از تشکیل کمپ‌های غیر بهداشتی و مناطقی که در آن‌ها قانون رعایت نمی‌شوند، به تخلیه مهاجران از خیمه‌ها و کمپ‌های خودسرانه اقدام می ‌کند. به گفته فرمانداری، در جریان این عملیات تخلیه، مهاجرانی که علاقمند باشند به مراکز پذیرایی و بررسی وضعیت اداری معرفی خواهند شد. از سال ۲۰۱۷ تا کنون، فرمانداری ۴۷۹۷ مهاجر را از این طریق به مراکز پذیرایی فرستاده است. به گفته مسئولان اکنون شمار مهاجران در شهر کاله « ۱۵ بار کمتر از دوره کمپ جنگل است.»

این ارقام اما قناعت سازمان‌های خیریه را فراهم نمی‌کند. این سازمان‌ها معتقد هستند که هدف اصلی مهاجران کاله رفتن به انگلستان است و فشار پولیس و برچدین کمپ‌ها جلو موج مهاجران را نخواهد گرفت. ژولیت لاپلاس می‌گوید:« نقض حقوق بشر در کاله به یک امر دوامدار و معمولی بدل شده است. مسئولان محلی و ملی بدون هراس از مجازات تلاش دارند این بست همچنان ادامه پیدا کند

در همین زمینه:  فرانسه: چهار مهاجر تلاش کردند با تخته بادبان‌دار و بیل از کانال مانش عبور کنند 

 

در همین زمینه